سه‌شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴
کد خبر: 189175

جمعیت باکتری های مضر در شکم، از طریق باکتری‌های مفید کنترل می‌شود.به همین علت است که مصرف مواد غذایی مانند ماست ،ترشی کلم‌برگ و ...که به طور طبیعی باکتری ‌های مفید روده‌ها را تقویت می کند،

5 نقش سلامت آفرین باکتری‌های روده

سلامت نیوز: جمعیت باکتری های مضر در شکم، از طریق باکتری‌های مفید کنترل می‌شود.به همین علت است که مصرف مواد غذایی مانند ماست ،ترشی کلم‌برگ و ...که به طور طبیعی باکتری ‌های مفید  روده‌ها را تقویت می کند،

  به گزارش سلامت نیو ز به نقل از روزنامه خراسان، توصیه می‌شود.علاوه بر آن افزودن مواد غذایی غنی از فیبر به برنامه غذایی نیز توصیه می‌شود زیرا باکتری‌های مفید را تغذیه می‌کند درنتیجه معده مملو از میکروارگانیسم مفید می شود .به نقل از سایت نیوزویک این میکروب‌های مفید از طریق راه‌های مختلفی به حفظ سلامت بدن کمک می‌کند.قبل از این‌که به این موضوع بیشتر بپردازیم، باید کمی بیشتر این باکتری‌ها را بشناسیم.


*در روده کوچک هر انسان 100 تا 1000 باکتری در میلی متر وجود دارد. تعداد این باکتری ها در عمق سیستم گوارشی افزایش می یابد. به گفته کارشناسان حدود یک تریلیون باکتری در هر میلی متر روده بزرگ هر انسان یافت می‌شود.


* به علت اسیدیته بالا تنها 10 تا 100 باکتری در هر میلی متر معده  یافت می‌شود.
*بیش از هزار و 400  نوع باکتری در روده‌ها تشخیص داده‌شده است.
*متأسفانه تعداد باکتری های مفید در  روده به تدریج تحت تاثیر عوامل مختلف کاهش می یابد که سن یکی از آن‌هاست.به گفته کارشناسان در افراد بالای 50 سال میزان  یکی از مهم‌ترین  باکتری های روده  به حداقل می رسد ( بیفیدوباکتریم).
*مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند باکتری های مفید در روده را از بین ببرد و باز گشت آن‌ها می‌تواند یک سال کامل به طول انجامد.


اما تأثیرات این میکروب‌ها روی سلامت:


*تقویت سیستم ایمنی بدن:
باکتری مفید به بدن کمک می‌کند تا از  افزایش باکتری مضر که سرمنشاءبیماری های  متعددی است، جلوگیری کند. علاوه  بر آن ،این باکتری‌ها به حرکت روده کمک می کند و به این ترتیب از  تراکم  سموم  در بدن جلوگیری می شود .


*میزان کلسترول را پایین می‌آورد:
یکی از عملکردهای متعدد کبد، تبدیل کردن کلسترول به اسید صفراست که به‌آسانی می‌تواند از بدن دفع شود. باکتری‌های مضر  می‌تواند سموم تولید کند که این امر باعث می‌شود کبد اسید صفرای کمتری تولید کند و این امر  به تراکم کلسترول در خون  منجر می‌شود. باکتری های مفید می تواند جمعیت باکتری مضر را کنترل کند.


* تنظیم درست هورمون:
 استروژن‌های گردشی از طریق کبد غیرفعال و در روده رها می‌شود تا از بدن دفع شود.خوشبختانه به علت وجود باکتری مفید در روده استروژن غیرفعال شده را می‌توان مجدد فعال و به جریان خون منتقل کرد. با این عمل سطح مناسب هورمون در بدن زن حفظ می شود.


*حفظ وزن :
شکی نیست که باکتری مفید در هضم مناسب مواد غذایی و تنظیم وزن نقش دارد.


*حفظ سلامت ذهنی:
 مشکلات روده‌ای مانند بی‌قراری روده می‌تواند روی خلق‌وخوی فرد تاثیر بگذارد. باکتری های مفید در حفظ سلامت سیستم عصبی روده  نقش مهمی دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =