تصاویر/ من یک قربانی اسیدپاشی هستم

۱۳۹۵/۰۶/۲۱ - ۱۴:۱۴ - کد خبر: 192760
تصاویر/ من یک قربانی اسیدپاشی هستم

سلامت نیوز:حضور یک قربانی اسیدپاشی در هفته مد نیویورک باعث شد این موضوع بار دیگر درکانون توجه رسانه ها قرار گیرد؛ از جمله رویترز که در گزارشی مصور لیست شماری از قربانیان اسیدپاشی در سراسر جهان را بازنشر داد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرادید، حضور یک قربانی اسیدپاشی در هفته مد نیویورک باعث شد این موضوع بار دیگر درکانون توجه رسانه ها قرار گیرد؛ از جمله رویترز که در گزارشی مصور لیست شماری از قربانیان اسیدپاشی در سراسر جهان را بازنشر داد.

هفته گذشته "رشما کوریشی" دختر ۱۹ ساله هندی که سال ۲۰۱۴ چند مهاجمان با اسید سولفوریک چشم چپ خود را از دست داد در هفته مد نیویورک شرکت کرد. او پس از این حضور در جمع خبرنگاران گفت:«این حضور برای من خیلی مهم بود چون بسیاری شبیه من در هند و جاهاى دیگر جهان هستند که جرات بازگشت به جامعه را ندارند و من امیدوارم این موضوع، به آنها این جرات را بازگرداند.»

اسیدپاشی یک پدیده جهانی است که انگیزه هایی چون شکست‌های عاطفی، اختلافات خانوادگی و انتقام گیری دارد و سالانه صدها نفر را قربانی می‌کند؛ بنا به گزارشات حدود 60 درصد قربانیان اسید پاشی زنان هستند و بیشترین میزان وقوع این حادثه مربوط به کشور آسیایی بنگلادش است که در فاصلۀ سالهای 1999 تا سال گذشتۀ میلادی 3512 حادثۀ اسید پاشی در آن به وقوع پیوسته است.

هند نیز همانند بنگلادش به کرات در طی سالهای اخیر شاهد وقوع اسید پاشی به زنان بوده است. این کشور در حال حاضر پس از بنگلادش در رتبۀ دوم وقوع اسید پاشی در جهان قرار دارد.

اسید پاشی در مناطق مختلف پاکستان به ویژه در مناطق دور افتادۀ قبایلی به کرات به عنوان نوعی مجازات مورد استفاده قرار می گیرد و در بیشتر مواقع نیز وقوع آن به هیچ سازمان دولتی یا غیر دولتی گزارش نمی‌شود. اما براساس برآوردها، سالانه بین 400 تا 750 مورد اسید پاشی در پاکستان اتفاق می‌افتد.

براساس گزارش یک سازمان غیر دولتی وابسته به سازمان ملل متحد کامبوج نیز در بین کشورهایی که اسید پاشی در آنها به وقوع می پیوندد در رتبۀ چهارم قرار داشته و از سال 1999 تا کنون روند وقوع اسید پاشی در این کشور همواره روند صعودی داشته است.

جدای از آسیا این پدیده در دیگر قاره ها از جمله اروپا و آمریکای شمالی نیز کم نیست؛ آمارها نشان می دهد در اروپا اسید پاشی مربوط به دو کشور بلغارستان و یونان است و در کشوری چون انگلیس نیز همچنان حادثه اسیدپاشی در حال رخ دادن است به طوری که تنها در سال 2012 میلادی 105 مورد اسیدپاشی در این کشور به وقوع پیوسته است. در همین حال خبرگزاری رویترز در گزارشی مصور 17 قربانی اسیدپاشی در جهان را معرفی کرده است.


"سنگیتا ماگار" قربانی 16 ساله اسیدپاشی در بیمارستان "کاتماندو"؛ او و دوستش با هم مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفتند.
"حسنا" دختر قربانی اسید پاشی در راهپیمایی روز جهانی زن در "داکا" بنگلادش


"اوم دینا" قربانی 19 ساله اسیدپاشی در مرکز خیریه حمایت از قربانیان اسیدپاشی در "داکا"؛ او 6 ماه قبل مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.یک قربانی اسیدپاشی در مرکز خیریه حمایت از قربانیان اسیدپاشی در "داکا" بنگلادش


آمنه بهرامی قربانی اسیدپاشی در تهران؛ او در سال ۱۳۸۳ مورد حمله اسیدپاشی فردی به نام مجید موحدی از همکلاسان سابق خود در دانشگاه قرار گرفت و چشمان خود را از دست داد.


"رشما کوریشی" دختر 19 ساله هندی که در هفته مد نیویورک به عنوان مدل حضور داشت.دو دختر قربانی اسیدپاشی در "قندوز" افغانستان؛ پلیس گزارش داده این حمله به دنبال امتناع پدر و مادر این دو دختر از ازدواج دخترشان با یک نظامی اتفاق افتاده است."پاتریسیا اسپیتیا" در راهپیمایی روز زن در "بوگوتا" کلمبیا


"چانا پراک" کارگر کارخانه تولید پوشاک که توسط افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفت؛ او در مرکز خیریه "حمایت از قربانیان اسیدپاشی" در "فنوم پن" کامبوج تحت مراقب است."ممونا" یک قربانی اسیدپاشی در "کراچی"؛ او در یک نزاع خانوادگی توسط یک پسر مورد حمله قرار گرفت و چشم راست خود را از دست داد."طاهره" 28 ساله در بیمارستان "کراچی"؛ او 7 سال قبل پس از آنکه به یکی از خواستگارهای خود جواب منفی داد مورد حمله او قرار گرفت."سلطانه" یک قربانی اسید پاشی در جریان راهپیمایی روز زن در "داکا" بنگلادش"روبینا" قربانی اسیدپاشی در بنگلادش در جریان راهپیمایی روز زن در "داکا""اسما بیگم" و دختر 11 ماهه اش در بیمارستان "داکا"؛ او در جریان نزاع پس از طلاق خواهرش مورد حمله اقوام قرار گرفت.یک قربانی اسیدپاشی در مرکز حمایت از قربانیان اسید در "فنوم پن" کامبوجقربانی خردسال اسیدپاشی در "داکا" بنگلادش


"آنو موکرجی"قربانی 32 ساله اسیدپاشی در دهلی نو؛ او 11 سال قبل مورد حمله قرار گرفت و 5 سال قبل عاملان حمله محاکمه و راهی زندان شدند.
هم رسانی چگونه می توانید این مطلب را به دیگران ارسال کنید


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.10381s, 18q