چه مواردي در استخرهاي عمومي بايد رعايت شود

۱۳۸۵/۱۰/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 194
چه مواردي در استخرهاي عمومي بايد رعايت شود

هوشيار و گوش به زنگ باشيد. كارشناسان اين مراكز اعلام كردند كه استخرهاي عمومي در ايالات متحده با افزايش تعداد مبتلايان به بيماريهاي آب‌هاي تفريح‌گاهها روبرو هستند كه دليل آن وجود ميكروارگانيسم‌ها در اين آبهاست.

اين روند نگران‌كننده است چرا كه اين ارگانيسم‌ها مي‌تواند باعث بروز بيماريهاي جدي و حتي موجب مرگ افراد شوند. از آنجا كه تعداد افراد مراجعه‌كننده به اين استخرها و تفريح‌گاههاي آبي عمومي در آمريكا روبه افزايش است، اين مراكز مردم را به توجه بيشتر به بهداشت آبي كه در آن شنا مي‌كنند، توصيه مي‌نمايند.به گفته يك اپيدميولوژيست آمريكايي، شنا كردن ورزش مهمي است كه بايد براي بهره‌مندي از مزاياي آن ادامه پيدا كند، اما حقيقت اين است كه بسياري از كشورها به بهداشت اين تفريح‌گاهها توجه نمي‌كنند. به گفته اين كارشناس اعتماد به اين كلر مي‌تواند تمام آلودگي‌هاي خطرزاي اين آبها را از بين ببرد يك تصور غلط است و به علاوه حتي اگر اين قبيل امور رعايت شود باز نمي‌توان از عدم وجود فضولات و پس مانده‌هاي انساني در اين آبها اطمينان حاصل كرد.

تمام ميكروارگانيسم‌هاي بيماريزا از قبيل باكتريها، ويروس‌ها، تك يافته‌اي‌ها و كرم‌ها در پس مانده‌هاي انساني وجود دارند كه به راحتي از طريق اين آبهاي عمومي منتقل مي‌شوند.از مهمترين دستورالعمل‌هاي بهداشتي كه در اين زمينه ارايه شده، مي‌توان به نكات زير اشاره كرد:

1- اگر به بيماري اسهال مبتلا هستيد از رفتن به داخل آب خودداري كنيد. توجه به اين امر به ويژه براي كودكاني كه هنوز پوشك مي‌شوند مهم است، چرا كه ممكن است در صورت وارد شدن به داخل آب، محيط را آلوده كرده و ديگران را بيمار كنند.

2- آب استخر را به هيچ وجه وارد دهان نكنيد.

3- بهداشت خود را به دقت رعايت كنيد. پيش از شنا حتما دوش بگيريد و دست‌هاي خود را پس از اجابت مزاج بشوييد. آلودگي‌هاي پوست بدن شما به راحتي در آب منتقل مي‌شود.

4- حتما كودكان خردسال خود را در فواصل زماني كوتاه حمام كرده و پوشك آنها را عوض كنيد. اگر منتظر بمانيد تا خود آنها اعلام نياز كنند، حتما دير شده است.

5- پوشك كودكان را در كنار استخر عوض نكنيد و حتما به سرويس بهداشتي مراجعه كنيد، چرا كه آلودگي از روي سطح و اجسام قابل انتقال است.

6- كودكان را قبل از وارد شدن به آب با آب و صابون تميز بشوييد. همچنين كارشناسان آژانس حفاظت محيط زيست آمريكا در مورد شنا كردن در آب‌هاي آزاد مانند درياچه و درياها رعايت نكاتي را ضروري مي‌دانند كه در ذيل مطرح شده است.

1- از شنا كردن بلافاصله پس از بارش باران در آب‌هاي آزاد خودداري كنيد. باران عمدتا آلودگي‌ها را شسته و به نزديكي زمين‌هاي اطراف درياچه‌ها، رودخانه‌ها، درياها و نهرها مي‌آورد.

2- مراقب وجود لوله‌هاي پوسيده در كنار دريا باشيد و هرگز در نزديكي آنها شنا نكنيد چرا كه آبي كه از اين لوله‌ها خارج مي‌شود حاوي آلودگي‌هاي بسياري است.

3- از شناكردن در آب‌هاي حاوي زباله، مواد چربي و ساير پس مانده‌هاي جامد خودداري كنيد،‌ اين آبها حاوي ميكروارگانيسم‌هاي بيماريزا هستند.


به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پزشكان ایران

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.29906s, 19q