دبیر علمی دومین کنگره لیزر در اورولوژی با عنوان این مطلب که استفاده از لیزر درمانی مهارت می خواهد، گفت: استفاده از لیزر در اعمال جراحی به مراتب کم عارضه تر از جراحی های باز است.

کاهش عوارض جراحی پروستات با لیزر

سلامت نیوز:دبیر علمی دومین کنگره لیزر در اورولوژی با عنوان این مطلب که استفاده از لیزر درمانی مهارت می خواهد، گفت: استفاده از لیزر در اعمال جراحی به مراتب کم عارضه تر از جراحی های باز است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از  مهر، دکتر بابک جوانمرد در آستانه برگزاری دومین کنگره لیزر در اورولوژی، اظهارداشت: لیزر در پزشکی و جراحی کلیه و مجاری ادراری، از ۴۰ سال قبل در جهان انجام می شد که با پیشرفت علم و ترکیب علوم، امروزه شاهد گسترش استفاده از لیزر در پزشکی هستیم.

استادیار رشته اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام اینکه در جراحی های پروستات و تنگی های مجاری، لیزر کاربرد بهتری نسبت به جراحی های باز دارد، افزود: در لیزر درمانی، عوارض جراحی کمتر و طول مدت بستری بیمار کاهش می یابد.

جوانمرد با تاکید بر اینکه استفاده از لیزر برای بیماران سودمندتر است، تصریح کرد: لیزر درمانی برای آن دسته از بیماران دچار بزرگی خوش خیم پروستات، مزایای زیادی دارد.

این فوق تخصص پیوند کلیه با اشاره به اینکه بیماران دچار بزرگی خوش خیم پروستات در سن بالا گرفتار می شوند، افزود: این دسته از بیماران همزمان با چند بیماری دیگر مثل سکته های قلبی و مغزی، فشارخون و... دست و پنجه نرم می کنند و در نتیجه بدن آنها ظرفیت انجام جراحی باز را ندارد.

وی ادامه داد: استفاده از لیزر برای درمان پروستات، علاوه بر اینکه عوارض کمتری برای بیمار به همراه دارد، طول مدت بستری را نیز کاهش می دهد.

جوانمرد اظهارداشت: لیزر در پزشکی برای آن دسته از بیماری ها که به درمان های حمایتی جواب نمی دهد، روش مناسبی است.

دبیر علمی دومین کنگره لیزر در اورولوژی با تاکید بر اینکه در زمینه لیزر درمانی خیلی از دنیا عقب نیستیم و با همان سرعت آنها پیش می رویم، تصریح کرد: تحریم ها باعث شد در زمینه تجهیزات مورد نیاز با مشکل مواجه شویم که البته تلاش کرده ایم با بومی سازی تجهیزات، بر این مشکل فائق آییم.

جوانمرد با عنوان این مطلب که در حال حاضر لیزر در کشور ساخته می شود، گفت: البته ساخت لیزرهای پزشکی در حجم زیاد نیست، چون هزینه ساخت آنها بسیار سنگین است و هر مرکز درمانی توانایی مالی برای خرید آنها را ندارد.

به گفته این فوق تخصص پیوند کلیه، هزینه تهیه لیزرهای پزشکی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان است که قیمت آنها بر اساس طول موج، قدرت و فیبر و کالیبر لیزر، متفاوت است.

وی همچنین بر نحوه استفاده درست و اصولی از لیزر در پزشکی اشاره کرد و افزود: استفاده از لیزر مهارت می خواهد و می بایست مراقب بود که امواج لیزر به بدن پزشک برخورد نکند و همین طور کسانی که در مجاورت بیمار قرار دارند.

دومین کنگره لیزر در اورولوژی در روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر ۹۵ در سالن دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =