عاشق همکلاسی‌ام شده‌ام؛ چه کنم؟

۱۳۹۵/۰۹/۰۱ - ۱۲:۰۷ - کد خبر: 198757
عاشق همکلاسی‌ام شده‌ام؛ چه کنم؟

سلامت نیوز-*نسرین صفری:برخی از علاقه‌مندی‌های این دوران، صرفاً یک توهم عاشقی یا تأمین بخشی از نیازهای فطری این دوران حساس و مهم زندگی است.


به گزارش سلامت نیوز، یکی از خوانندگان ایران بانو ضمیمه روزنامه ایران نوشته است: دختر دانشجوی 23 ساله بسیار خجالتی و سر به زیری هستم که اخیراً به یکی از همکلاسی‌هایم بشدت علاقه‌مند شده‌ام، اگر چه تا به حال ابراز علاقه نکرده‌ است اما برخی از رفتارهای او نشان می‌دهد که ایشان هم مرا دوست دارد. همیشه به یاد او هستم و برای وصالش بسیار دعا می‌کنم، از فرط وابستگی، از خواب و خوراک افتاده‌ام. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

پاسخ:
خودآگاهی‌تان را افزایش دهید: با توجه به خصوصیات شخصیتی که از خود بیان کردید، می‌توان حدس زد شما جزو افرادی هستید که همیشه در حاشیه بوده و چندان مورد توجه کسی واقع نشده‌اید، حال توجه مثبت فردی بخصوص جنس مخالف که صد البته بخشی از نیاز طبیعی امروزتان است، شما را بیش از حد تحت تأثیر قرار داده است. با وجود این باید متذکر شویم که برخی از علاقه‌مندی‌های این دوران، صرفاً یک توهم عاشقی یا تأمین بخشی از نیازهای فطری این دوران حساس و مهم زندگی است. مثلاً در مورد شخص شما می‌توان می‌گفت که شاید شما در مورد علاقه این آقا نسبت به خود، دچار اشتباه شده باشید و کوچک‌ترین رفتار عادی مثبت ایشان را به خود نسبت دهید و آن رفتار را در قالب رفتار خاص خود (علاقه‌مندی) تعریف کنید.

برای پرهیز از این خطای شناختی توصیه می‌کنیم به همراه فردی عاقل، امین و معتمد و بدون پیشداوری و سوگیری، رفتارهای فرد مورد علاقه‌تان که آنها را نشانه علاقه به خود می‌دانید، یادداشت نمایید؛ سپس به عنوان یک ناظر بی طرف، آنها را زیر سؤال برده و از صحت و سقم آنها مطمئن شوید، مثلاً اگر نشانه رفتاری مورد نظر شما این است که ایشان هر بار از یادداشت‌های شما برای امتحان آخر ترم استفاده می‌کند و این یعنی علاقه به شما؛ از خود بپرسید آیا به راستی هدفی و نیتی فراتر از موفقیت در امتحان مطرح است؟ و... قطعاً به این طریق می‌توانید علت گمان درست یا نادرست خود را کاملاً درک کنید و احیاناً اگر دچار سوء تفاهمی شده باشید، سریعاً برای برطرف کردن آن اقدام نمایید.


در نهایت اگر از علاقه ایشان نسبت به خود مطمئن شدید، بهتر است از اساتید دلسوز و معتمد که در زمینه ازدواج دانشجویان فعال هستند، مدد بجویید. بی تردید آنها با حفظ حرمت‌تان، می‌توانند نظر آن فرد را راجع به شما و ازدواج‌تان جویا شوند.


هدفمند شوید: اینکه علاقه‌مند به فردی هستید، اشکالی ندارد اما اگر بخواهید تمام زندگی‌تان را به خاطر این فرد کنار بگذارید، هرگز شایسته نیست. پس بیش از این خود را معطل نکنید و بپا خیزید، یادتان باشد عشق تنها بخشی از زندگی شماست که موفقیت در آن هم منوط به موفقیت و برتری در دیگر ابعاد است، پس دیگر ابعاد زندگی‌تان را فدای آن نکنید.


اعتماد به نفس‌تان را افزایش دهید: برای انحراف فکر و جلوگیری از اتلاف وقت، سعی کنید در کلاس‌های ورزشی چون شنا و آیروبیک شرکت کنید تا نشاط و قدرت و اعتماد به نفس لازمه را به دست آورید، اگر چه می‌توانید با کمک یک روانشناس، علت خجالت خود را شناسایی و آن را نیز برطرف نمایید.

*روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.74007s, 18q