بعد از ماه مبارک رمضان چگونه و چه بخوريم

۱۳۸۹/۰۶/۲۰ - ۱۰:۱۲ - کد خبر: 20323
بعد از ماه مبارک رمضان چگونه و چه بخوريم
سلامت نیوز: يک فوق تخصص گوارش با اشاره به اينکه در علم گوارش نکته‌ي اصلي سبک غذا خوردن است، گفت: دستورالعمل خاصي براي افرادي که به صورت معمول و بدون بيماري قبلي روزه گرفته‌اند وجود ندارد اما مصرف تدريجي مواد غذايي توصيه مي‌شود.

دکتر محمد کلاني عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا  اظهار داشت: با توجه به اينکه يک ماه دستگاه گوارش به حالت استراحت بوده، بعد از ماه مبارک رمضان نبايد به يکباره دستگاه گوارش را از اين حالت خارج کنيم و بايد به صورت تدريجي به حالت قبلي برگرديم.

اين فوق تخصص گوارش ادامه داد: غذاهايي که به طور معمول مصرف مي‌کنيم را در وعده‌هاي غذايي بيشتر و با حجم کمتر مصرف کرده و سعي کنيم با آرامش و بدون حالت عصبي غذا بخوريم.

وي با اشاره به اينکه وضعيت غذا خوردن در بيماران دستگاه گوارشي فرق مي‌کند، اضافه کرد: در بيماري‌هاي دستگاه گوارش بايد غذاها در حجم کم مصرف و فاصله بين غذا خوردن و خوابيدن رعايت شود.

دکتر کلاني ادامه داد: در بيماريهاي دستگاه گوارش با توجه به نوع بيماري، غذاهاي مصرفي هم تغيير مي‌کند و توصيه مي‌شود که از غذاهاي تند، محرک و آماده استفاده نشود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه در علم گوارش برخلاف تصور عامه مردم مهم نوع غذا نيست بلكه آب و غذا خوردن مهمتر است، گفت: در هنگام غذا خوردن نبايد حرف بزنيم، نبايد عصبي شويم و بايد آرامش خود را هنگام غذا خوردن حفظ کنيم.

اين فوق تخصص گوارش در پايان خاطرنشان کرد: بعد از ماه مبارک رمضان شرايط قبلي دستگاه گوارش را در نظر گرفته و با توجه به آن براي غذا خوردنمان تصميم گيري کنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.18381s, 18q