رییس سازمان غذا و دارو از مکمل‌های غذایی و رژیمی غیرمجاز در باشگاه‌های ورزشی در قالب داروهای دوپینگ و هورمون رشد، ابراز نگرانی کرد.

هشدار درباره استفاده از داروهای دوپینگ و هورمون رشد در باشگاه‌های بدنسازی

سلامت نیوز:رییس سازمان غذا و دارو از مکمل‌های غذایی و رژیمی غیرمجاز در باشگاه‌های ورزشی در قالب داروهای دوپینگ و هورمون رشد، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر رسول دیناروند در پنجمین همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی که در هتل  المپیک در حال برگزاری است، گفت: متاسفانه در گذشته حدود ۹۵ درصد از مکمل‌های ورزشی، به صورت قاچاق وارد کشور می‌شد، اما در حال‌ حاضر با سازماندهی که در این زمینه صورت گرفته، سعی می‌کنیم که این مبحث هدفمند و نظام‌مند باشد و از ورود مکمل‌های قاچاق تا حد امکان جلوگیری به عمل آوریم. تنها جایی که نگران آن هستیم، بحث استفاده از مکمل‌های رژیمی و غذایی غیر مجاز در باشگاه‌های ورزشی و حتی در برخی از مواقع داروهایی که به صورت دوپینگ و به صورت هورمون رشد در باشگاه‌ها استفاده می‌شود که من  امیدوارم با همکاری وزارت ورزش و جوانان بتوانیم با این مشکل نیز مقابله کنیم و مانع ورود این نوع مکمل‌های (غیر مجاز) در باشگاه‌های ورزشی به ویژه‌ در باشگاه‌های بدنسازی شویم.

وی ادامه‌ داد: سعی کردیم که مکمل‌های ورزشی و رژیمی در داروخانه‌ها در دسترس باشد و عرضه آنها را راحت کنیم تا به این ترتیب شبکه‌های غیر مجاز در این زمینه  فعالیت گسترده‌ای نداشته باشند؛ به طوری که در حال‌ حاضر هم در بخش صادرات و واردات و هم در تولید اقدامات خوبی صورت گرفته است و توانسته‌ایم در زمینه ورود مکمل‌های تغذیه‌ای، رژیمی و ورزشی به ساماندهی مطلوب برسیم.

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه‌ با اشاره به این که همایش مکمل‌های غذایی و رژیمی ورزشی که همزمان با آن اولین سمپوزیوم سلامت مکمل‌های ورزشی نیز با کاربرد مکمل در درون سندروم متابولیک در حال‌ برگزاری است، فرصت خوبی است تا بتوانیم در توزیع مکمل‌های سالم در باشگاه‌های مختلف ورزشی به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم و افزود: در سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، در حال‌ حاضر سیاست‌های عادلانه‌ای اتخاذ شده است تا از نابسامانی‌ها در زمینه‌ مکمل‌ها جلوگیری به عمل آوریم؛ به طوری که در حال‌ حاضر بیش از ۱۰۰ واحد توزیعی و ۱۵۰ شرکت وارداتی در حال‌ رونق هستند تا بتوانیم به اقتصاد ملی کشور کمک کنیم.

وی ‌اضافه کرد: در طی سال‌های گذشته واردات مکمل‌های رژیمی و غذایی ورزشی سقف مشخصی نداشت، ولی امروزه توانسته‌ایم هم در بخش واردات و صادرات و هم در بخش تولید، کنترل واردات را در اختیار بگیریم و نظارت خوبی را در جهت تقویت بازار داشته باشیم.

رییس سازمان غذا و دارو، گفت‌: مردم باید درباره مکمل‌هایی که در اختیار آنها قرار داده می‌شود نسبت به سالم بودن آنها اطمینان لازم را کسب کنند تا اگر نقایصی وجود دارد بتوانیم نواقص‌ را بر طرف کنیم. امروز خوشحال هستیم که با اطمینان بگوییم در حوزه مکمل‌ها کارهای ارزشمندی صورت گرفته است و تمام پرونده‌هایی که مربوط به مکمل‌های تغذیه رژیمی و ورزشی است با ثبت الکترونیکی آنها دیگر نگرانی برای ورود مکمل‌های قاچاق و ناسالم وجود ندارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =