یکی از فناوری‌هایی که منجر به افزایش کار آیی نظام سلامت می‌شود، فناوری اطلاعات است.

وعده جدید برای تکمیل پرونده الکترونیک سلامت

سلامت نیوز:یکی از فناوری‌هایی که منجر به افزایش کار آیی نظام سلامت می‌شود، فناوری اطلاعات است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، در اين ميان، از مهم‌ترين طرح‌ها و برنامه‌هاي فناوري اطلاعات وزارت بهداشت كشورهاي دنيا، طرح پرونده الكترونيك سلامت است كه اين مهم اگر چه در ايران همچنان با فراز و نشيب‌هايي همراه است اما حريرچي درباره پرونده الكترونيك سلامت گفت: برنامه وزارت بهداشت اين است كه تا آخر اين دولت يا حداكثر تا پايان امسال همه مردم كشور به‌جز تهران، پرونده الكترونيك سلامت داشته باشند.

    نقص پرونده الكترونيك سلامت در تهران
حريرچي افزود: مهم‌ترين نقص در ايجاد پرونده الكترونيك سلامت در شهر تهران است؛ چراكه در ساليان متوالي مراجعات مردم تهران در حوزه سرپايي از طريق مراكز بهداشتي و درماني نبوده و عمدتا براي واكسيناسيون و مراقبت‌هاي دوران بارداري به اين مراكز مراجعه مي‌كردند. البته اين موضوع در مناطق جنوبي و حاشيه تهران صدق نمي‌كند و پرونده الكترونيك سلامت براي آنها صادر شده است. همچنين در بسياري از روستاها، حاشيه شهرها، شهرهاي زير 20هزار نفر و... بالاي 80درصد كار را انجام داده‌ايم، اما پايين‌ترين سطح پوشش پرونده الكترونيك سلامت در شهر تهران است.

وي ادامه داد: البته هم‌اكنون سطح يك نظام ارجاع را ايجاد كرده‌ايم، اما مهم اتصال سطح يك به سطوح دوم و سوم است. مثلا در داروخانه بتوان نسخه الكترونيك دريافت كرد.اين موضوع نيازمند همكاري بيمه‌ها و داروخانه‌ها نيز است. البته ما نسبت به 4سال گذشته قدم‌هاي خوبي را برداشته‌ايم و مي‌توانيم در يك بازه چند ساله و يا انتهاي اين دولت براي همه افراد پرونده الكترونيك سلامت ايجاد كنيم.

حريرچي درباره بحث پرونده الكترونيك سلامت گفت: اولا بايد توجه كرد كه ما در روستاها از سال‌هاي گذشته سيستم پزشك خانواده و نظام ارجاع را داريم و از طرفي دفترچه بيمه روستايي هم براي مراجعات مستقيم به پزشك مناسب نيست، اما يك‌سوم موارد مراجعه روستاييان ما به پزشك خارج از نظام ارجاع بوده است و آنها در مراجعه اول هم به پزشك متخصص مراجعه كرده‌اند. رفع اين مسائل نيازمند زيرساخت‌هايي است كه خوشبختانه در دولت يازدهم محقق شد؛ به‌طوري كه هم‌اكنون 64ميليون و 145هزار و 950پرونده الكترونيك سلامت ايجاد شده و از اين تعداد 18ميليون و 236هزار مورد در نظام ارجاع بوده‌اند و اين سيستم 111ميليون و 646هزار كاربر دارد و بيش از 400ميليون خدمت از اين مسير ارائه شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =