سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷
کد خبر: 220555

قائم مقام سازمان نظام پرستاری گفت: تجمع دانشجویان پرستاری شهرهای مختلف در اعتراض به بی تفاوتی وزارت بهداشت در جذب نیروها و متخصصان پرستاری است.

تشریح علل تجمع اعتراضی پرستاران در کشور

سلامت نیوز: قائم مقام سازمان نظام پرستاری گفت: تجمع دانشجویان پرستاری شهرهای مختلف در اعتراض به بی تفاوتی وزارت بهداشت در جذب نیروها و متخصصان پرستاری است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،محمد شریفی مقدم در خصوص طرح تقویت پرستار بیمارستانی گفت: این طرح در آبان سال 94 تحت عنوان استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها برای آموزش پرستاری کلید خورد که درمراحل اولیه مبنی بر جذب دانشجو در بیمارستان‌های خصوص و دولتی اجرا شده و با ارائه مدرک با دانشجویان آموزش دیده منتهی شد. دراین راستا جامعه پرستاری کشور اعتراضات متعددی نسبت به این طرح ارائه دادند.

وی افزود: در اواخر سال 94، در شهر اصفهان طرح استفاده از ظرفیت بیمارستان‌ها برای آموزش پرستاری مورد بازبینی قرار گرفته و با توافقات انجام شده بین روسای دانشگاه های پرستاری، معاونت‌ها و نظام پرستاری طرح اصلاح گردید و در سال 95 به دانشگاه‌های پرستاری ابلاغ شد.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری اظهارکرد: بر اساس توافق نامه اصفهان، پرستارانی که قبل از این خارج از کنکور در بیمارستان مستقر می شدند، دیگر امکان جذب در بیمارستان‌ها را نداشته و برایئ اساس مقر شد تمامی دانشجویان از طریق کنکور و دانشکده پرستاری جذب بیمارستان ها شوند و کیفیت را بهبود بخشند.
وی عنوان کرد: در اردیبهشت ماه سال 96 ابلاغیه‌ای از جانب وزیر بهداشت به دانشکده‌ها ارسال شد که تمامی ضوابط توافق نامه اصفهان را به زیر سوال برده و آن را لغو کرد. براین اساس سه بیمارستان از خود دانشگاه‌ها و مناطق آموزشی جهت آموزش پرستاران معرفی شده و این امر کلیه ضوابط توافق نامه اصفهان را به زیر پا گذاشت.

بنابر این بحث نیازسنجی در شهرها که در گذشته از آن غافل شده بودند، مورد توجه قرار گرفت.

در مرداد ماه سال 96 بعد از برگزاری کنکور در طی نامه‌ باقر لاریجانی به سازمان سنجش، 13 دانشگاه برای جذب دانشجویان پرستاری معرفی شدند که علاوه بر پذیرش معمولی دانشجو با یک کد جداگانه دانشجویان می‌توانستند در دانشگاه جهت گذراندن دوران تحصیلی رشته پرستاری اقدام کنند. بر این مبنا توافق نامه اصفهان که جهت رفع کمبود نیروهای پرستاری ظرفیتی اضافه بر سازمان را برای جذب پرستاران در نظر گرفته بود لغو شد.

شریفی مقدم اذعان داشت: طرح‌های ذکر شده و اعمال آن در دانشگاه‌‌ها و بیمارستان‌ها منجر به ایجاد التهابات درجامعه پرستاری شد. بر این اساس نظام پرستاری در طی مکاتبات انجام شده با ریاست جمهوری و جلسات متعدد با وزرات بهداشت و مسئولین مربوطه سعی در رفع مشکل کرده است اما علی رغم همه تلاش‌های انجام شده وزارت بهداشت کار خود را ادامه داد و منجر شد در طی دو روز گذشته دانشجویان رشته پرستاری اجتماعاتی درده استان از جمله تهران ، گیلان، شهر کرد، شیراز، اردبیل، بندرعباس، رشت و ... داشته باشند.

وی در خصوص رسیدگی به اعتراضات و اجتماعات دانشجویان رشته پرستاری در مقابل وزارت بهداشت گفت: براساس اجتماعات انجام شده جلساتی همزمان با تجمع دانشجویان ما بین اعضای شورای عالی و مسئولین آموزشی وزارت بهداشت و نظام پرستاری برگزار شد و تمامی دغدغه دانشجویان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در طی مذاکرات انجام شده بخشی از درخواست‌ها توسط وزارت بهداشت پذیرفته شد و کارگروه نیز بخشی از آن را برعهده گرفت.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری افزود: در طی سالهای اخیر بین جامعه پرستاری و وزارت بهداشت یک دیوار بی اعتمادی بنا شده است و نیاز است وزارت بهداشت نسبت به وعده‌های خود اعتماد پرستاران را جلب کند.براساس تاکیدات سخنگوی وزارت بهداشت مبنی بر کمبود پزشک و پرستار در کشور ما نیز براین امر تاکید داریم ولی آیا علت کمبود پرستار در کشور به معنای نبود پرستاراست؟

پاسخ این سوال بارها از جانب نظام پرستاری داده شده است که در خیلی از شهرهای کشور پرستاران اموزش های لازم را دیده ودررشته خود فارغ التحصیل شده‌اند و ارائه فراخوان و شرکت بیش از 10 هزار پرستار در مدت یک هفته در این فراخوان گویای این امر است که نه تنها کمبود پرستار نداریم بلکه بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته در حال حاضر در بیکاری به سر می برند.

وی خاطرنشان کرد: علت کمبود پرستار در کادر درمانی بیمارستان‌ها عدم ارائه مجوز استخدام از جانب وزارت بهداشت است. چرا که در 190دانشگاه سالانه 2000 هزاردانشجوی پرستاری فارغ التحصیل می‌شوند اما به علت عدم توانایی وزارت بهداشت دربحث پرداخت حقوق‌ها و عدم ارائه مجوز برای استخدام رسمی نیروهای پرستاری این افراد در بیکاری به سر می برند.

شریفی مقدم یادآور شد: وزارت بهداشت در صورتی اقدام به جذب نیروی پرستار می‌کند که دولت به صورت استخدام رسمی هزینه ماهیانه حقوق این افراد را تامین کند در غیر این صورت منابع و بودجه اختصاص یافته به وزارت بهداشت به امور دیگر تعلق می گیرد و بودجه‌ای برای استخدام نیروی پرستار در چارچوب غیر دولتی وجود ندارد.
بنابراین لازم می‌دانیم که وزارت بهداشت فکری به حال پرستاران آموزش دیده و ازدحام آنها در آمار بیکاری کند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =