اعتراض كارشناسان محيط زيست به تصميم ديوان عدالت اداري

۱۳۸۶/۰۱/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2209
اعتراض كارشناسان محيط زيست به تصميم ديوان عدالت اداري

به گزارش سلامت نیوز مديرعامل جبهه سبز ايران ضمن ابراز تأسف از صدور اين رأي به همشهري گفت: اين رأي پيش از هر چيزي اين سؤال را مطرح مي‌سازد كه اگر سازمان حفاظت محيط زيست از هيچ‌گونه حق قانوني براي حفاظت و نگهداري اراضي سرخه‌حصار و خجير برخوردار نيست پس طي سال‌هاي گذشته اين اراضي در دست چه نهادي بوده است.

از سوي ديگر، در سال‌هاي گذشته چند بار شاهد آن بوده‌ايم كه محاكم قضايي، تنها به‌دليل آن‌كه اين اراضي در شمار مناطق حفاظت شده قرار دارند مانع از ساخت‌وساز در اين اراضي شده است.

اين نشان مي‌دهد كه سازمان حفاظت محيط زيست متولي اين اراضي بوده است. ضمن آن‌كه در هر كجاي دنيا وقتي واژه حفاظت مطرح مي‌شود اين واژه مساوي است با مشروعيت سازمان حفاظت محيط زيست يا جنگل‌ها براي حفاظت از اراضي يا مناطق مورد نظر.

بر اين اساس پارك‌هاي ملي متعلق به مردم است و سازمان حفاظت محيط زيست نبايد در اين خصوص كوتاه بيايد.

معيني افزود: آنچه مورد سؤال است اين‌كه چه كساني و با چه مجوزي توانسته‌اند چنين املاكي را كه متعلق به عموم است بذل و بخشش كنند. بنابراين بايد اين افراد پاسخگو باشند. با اين همه مي‌بينم متأسفانه به‌دليل اهمال سازمان حفاظت محيط زيست طي سال‌هاي گذشته همواره بخش‌هايي از اين پارك تحت عناوين مختلف تصرف شده به‌طوري‌كه در حال حاضر نيمي از مساحت پارك سرخه‌حصار تخريب يا تصرف شده و نيم باقي‌مانده آن هم چندان از كيفيت مطلوب برخوردار نيست.

ضرورت مقابله شديدتر

دكتر برهان رياضي استاد دانشگاه و كارشناس محيط زيست نيز با تأكيد بر اين‌كه مسئله سرخه‌حصار را نبايد با بخشي‌نگري بررسي كنيم، گفت: اين پارك پس از پيروزي انقلاب در شمار اراضي ملي درآمد و تحت حفاظت سازمان محيط زيست قرار گرفت اما پس از آن به‌دليل عملكرد بسيار بد و نامطلوب اين سازمان، همواره اراضي اين پارك و پارك همجوار آن يعني پارك خجير مورد تجاوز و تخريب بوده و تحت عناوين مختلف و اغلب به‌صورت خزنده اراضي اين دو پارك ملي كه درواقع ريه تنفسي تهران محسوب مي‌شوند از سوي نهادهاي مختلف تصرف شده است.

اين استاد دانشگاه كه طي سال‌هاي 62 و 63 با همكاري دكتر كريم جوانشير مطالعات پوشش گياهي اين پارك را انجام داده است با اشاره به تنوع حيرت‌انگيز گياهي اين پارك تصريح مي‌كند: 760 گونه گياهي در پارك سرخه‌حصار شناسايي شده كه از اين نظر، اين پارك در جهان منطقه‌اي بي‌نظير محسوب مي‌شود چراكه اين تعداد گونه گياهي را مي‌توان در منطقه‌اي به وسعت استان خراسان – آن هم پيش از تقسيم شدن – يافت.

وي با اظهار تأسف از وضعيت اسفبار اراضي حفاظت شده و محيط‌زيست كشور گفت: اگر همين رويه مديريت بر مناطق حفاظت شده ادامه يابد و بخواهيم اين‌گونه از مناطق حفاظت شده نظير پارك ملي سرخه‌حصار، خجير، لار و گلستان حفاظت كنيم به‌زودي از اين اراضي چيزي باقي نخواهد ماند.

بنابراين هرچند تغيير كاربري 240 هكتار از اراضي ارزشمند پارك سرخه‌حصار و تبديل آن براي ساخت‌وساز اقدامي نامطلوب و منفي است اما نبايد از تهديدهاي جدي‌تري نظير احداث جاده، تجاوز واحدهاي صنعتي به اين اراضي، چراي بي‌رويه دام و تجاوز به بهانه توسعه فضاي سبز غافل شويم چراكه فعاليت‌هايي از اين دست تنوع زيستي اين مناطق را به‌شدت تهديد مي‌كند.

بنابراين بايد در اين پارك‌ها با هرگونه فعاليتي كه مغاير با مقررات و استانداردهاي جهاني محيط‌زيست است به‌شدت مقابله كرد و مانع از انجام آن شد تا اين مناطق كه براي كشور و به‌ويژه پايتخت حكم حياتي دارند، حفظ شوند.

گزارش خبرنگار همشهري در اين‌باره حاكي است كه اواخر اسفند ماه گذشته سرانجام پس از 21 سال كشمكش ميان سازمان حفاظت محيط زيست و تعاوني مسكن زيتون وابسته به جهاد كشاورزي، شعبه تجديدنظر ديوان عدالت اداري، تملك سازمان حفاظت محيط زيست بر پارك ملي سرخه‌حصار و خجير را فاقد وجاهت قانوني دانست و به ابطال تملك اين سازمان حكم داد و با اعلام اينكه اين رأي قطعي است آگهي تملك سازمان حفاظت محيط زيست بر زمين‌هاي سرخه‌حصار را باطل كرد.

براساس اين رأي، زمين‌هاي اين منطقه به وسعت 240 هكتار كه توسط شركت تعاوني مسكن زيتون براي چهار هزار عضو اين تعاوني خريداري شده متعلق به اين افراد است و سازمان حفاظت محيط زيست هيچ ادعايي درخصوص اين زمين‌ها ندارد.

اين درحالي است كه مديركل دفتر حقوقي و امور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست ضمن انتقاد از اين رأي تأكيد كرده است كه «اراضي سرخه‌حصار پارك ملي محسوب مي‌شود و طبق قانون هيچ‌كس حق ساخت‌وساز در اراضي ملي را ندارد.»

پارك سرخه‌حصار، با بيش از 200 سال قدمت كه زماني قرقگاه اختصاصي قاجار و پس از آن شكارگاه سلطنتي محسوب مي‌شد قديمي‌ترين منطقه حفاظت شده جهان و پارك ملي كشور محسوب مي‌شود كه در سال 58 به‌موجب يك لايحه قانوني در اختيار سازمان حفاظت محيط‌زيست قرار گرفت و درپي آن، در سال 1361 به‌عنوان پارك ملي در شبكه مناطق حفاظت شده ايران به ثبت رسيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.44358s, 18q