ابداع روش جديد شناسايي سرطان ها توسط محقق ايراني

۱۳۸۶/۰۱/۱۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2217
ابداع روش جديد شناسايي سرطان ها توسط محقق ايراني

به گزارش سلامت نیوز،بهزاد اميني دانش آموخته مهندسي پزشکي دانشگاه صنعتي اميرکبير, روش هاي تشخيصي کنوني را بر اساس نشانه هاي بيماري اعلا‌م کرد و گفت : پژوهشگران در روش ريز آرايه هاي بيان ژني , ژن هاي عامل سرطان را شناسايي مي کنند .

وي افزود : اين کار موجب مي شود تا امکان ساختن کيت هاي تشخيص ژني فراهم و افق هاي جديدي در شناسايي و درمان بيماري سرطان پديدار شود .

اميني روش کار در اين نوع تشخيص را تحت نظر قرار دادن جامعه آماري قابل توجه حدود 2000 نفر ذکر کرد و گفت : نمونه هاي ژنتيکي اين افراد گرفته و در آزمايشگاه , در ابتدا حجم زيادي از ژن ها در حدود 10 هزار ژن بررسي مي شود و سپس در يک فرايند تحليل آماري به تدريج تعداد ژن ها در نظر گرفته شده را براي رسيدن به ژن ها عامل اصلي کاهش مي دهند .

وي افزود : در برخي مقالات به 96 ژن رسيده بودند و اين روند همچنان براي تشخيص ژن هاي اصلي ادامه دارد .

اين کارشناس با توجه به آغاز برخي تحقيقات اين روش در ايران گفت : درپژوهشي که ما در دانشگاه صنعتي اميرکبير انجام داديم با استفاده از هوش مصنوعي موفق شديم روش آسان تري را براي دسته بندي و تشخيص ژن هاي اصلي عامل سرطان پيدا کنيم .

وي افزود : مرکز تحقيقات ژنتيک ايران نيز در حال تهيه تجهيزات مورد نياز براي انجام و پي گيري اين روش تشخيصي در ايران است.

طرح طبقه بندي سرطان بر اساس بيان ژني با استفاده از اطلاعات ريزآرايه ها در رساله کارشناسي ارشد مهندسي پزشکي در دانشگاه صنعتي اميرکبير انجام شده است .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.67844s, 18q