بعضی از پزشکان مشهور به صورت گروهی بیماران را ویزیت می‌کنند و غالب پزشکان برای فرار از مالیات دستگاه کارتخوان در مطب خود نمی‌گذارند و دستی پول‌های چندصدهزار تومانی می‌گیرند...

بیمارانی که گروهی ویزیت می شوند!/معاینه بیماران توسط دستیارانِ پزشکان معروف

سلامت نیوز:چیزی شبیه تبلیغات بازرگانی؛‌ پزشكانی كه به برنامه‌های پر مخاطب تلویزیونی می‌آیند. در برابر دوربین می‌نشینند و لبخند می‌زنند و در نهایت متن از پیش آماده شده‌ای را كنفرانس می‌دهند و از این طریق خودشان را به مخاطب معرفی می‌كنند.

به گزارش سلامت نیوز، جوان نوشت: بعد از این ماجرا كافی است تا سری به مطب این قبیل پزشكان بزنید تا دستتان بیاید حضور در یك برنامه تلویزیونی چقدر می‌تواند بر شلوغ شدن مطب و بالا رفتن درآمد پزشكان مؤثر باشد. به همین خاطر هم هست كه بسیاری از پزشكان برای حضور در برنامه‌های تلویزیونی سر و دست می‌شكنند. ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود، دنباله این حكایت ویزیت گروهی بیماران به دلیل تراكم جمعیت و كم گذاشتن وقت بیمار است. بگذریم از هزینه‌هایی كه به دلیل خرید و واردات برخی تجهیزات پزشكی از سوی پزشك و تجویزهای بی‌مورد به بیماران تحمیل می‌شود.

 

 
نكته قابل تأمل اینجاست كه اغلب پزشكانی كه به مدد حضور در برنامه‌های تلویزیونی برای خود نام و نشانی دست و پا می‌كنند چند دستیار دارند و خودشان مراجعان را معاینه نمی‌كنند، بلكه به دستیارانشان می‌سپارند. حق ویزیت و سایر حقوق هم هر چقدر كه بشود به صورت نقدی از بیمار دریافت می‌شود تا ردپایی برای اداره مالیات باقی نگذارند.
ساختمان بزرگ مطب گوش تا گوش پر از بیمارانی است كه برای نخستین‌بار به این پزشك مراجعه كرده‌اند. از هر كدامشان كه می‌پرسی چطور شد كه سر از اینجا درآورده‌اند و چقدر درباره حاذق بودن این پزشك می‌دانند همه یك آدرس می‌دهند؛ ‌برنامه خندوانه. گویا پزشك مذكور به همراه ادوات و وسایل كارش مهمان برنامه خندوانه بوده و درباره ضرورت استفاده از دستگاهش برای پیش‌بینی بیماری‌ها گفته است. همین ماجرا و اعتمادی كه مردم به برنامه‌های صدا و سیما دارند هم موجب شده تا مطب آقای دكتر تا ساعت 2 بامداد سوزن می‌اندازی پایین نیاید. 120 نفر در نوبت نشسته‌اند و چشم انتظارند تا آقای دكتر آنها را ویزیت كند. برخی از مریض‌ها تك‌تك می‌روند و بعضی‌هایشان هم چند نفری وارد اتاق معاینه می‌شوند.
 
بگذریم از اینكه همه مریض‌ها پیش از ورود به اتاق آقای دكتر الزاماً باید مرحله اسكن شدن را بگذرانند و به غیر از 50 هزار تومان ویزیت باید 50 هزار تومان هم بابت اسكن شدن بپردازند. داخل اتاق هم كه می‌شوی خبری از معاینه نیست. شرح حالی می‌دهی و دكتر هم ام‌آرآی تجویز می‌كند. 10 دقیقه هم طول نمی‌كشد كه نوبت به مریض بعدی می‌رسد. هنگام خروج آقای دكتر تأكید می‌كند: «‌آدرس مركز ام‌آر‌ای را از منشی بگیرید من فقط اینجا را قبول دارم»‌ ‌این بخش‌هایی از اظهارات یكی از مخاطبان جوان در مراجعه به مطب پزشكی است كه اتفاقاً وی نیز این پزشك را از برنامه خندوانه شناخته و به او مراجعه كرده است.
این حكایت تنها برشی از اتفاقاتی است كه همه روزه در مطب برخی پزشكان كه چندان هم كم تعداد نیستند در حال رخ دادن است. در این میان از نقش پر‌رنگ رسانه ملی در تبلیغ برای چنین افرادی نمی‌توان به سادگی عبور كرد. كافی است تا پزشكی برای یكبار در یكی از برنامه‌های تلویزیونی حاضر شود. این بهترین شیوه بازاریابی است و برخی گزارشات حكایت از آن دارد كه این قبیل پزشكان حاضرند برای حضور در برنامه‌های پر‌مخاطب تلویزیونی هزینه‌اش را هم بپردازند؛ چراكه این هزینه بازگشت خوبی دارد و می‌تواند مطبشان را از بیمارانی كه از اقصی نقاط كشور به امید درمان به این مطب‌ها آمده‌اند، پر كند. اما درصد بالای جمعیتی كه برای نخستین‌بار به این مطب‌ها مراجعه كرده‌اند، خود گویای كیفیت درمان این پزشكان است.
 
ویزیت گروهی تخلف است
در برابر چنین اتفاقاتی و به خصوص ماجرای ویزیت‌های گروهی بیماران در برخی مراكز دولتی و بیمارستان‌های خصوصی ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید: متأسفانه این موضوع اتفاق جدیدی نیست و از نظر ما تخلف محسوب می‌شود و متأسفانه در برخی موارد خصوصاً در بخش خصوصی كه كمبود قابل توجه نداریم هم دیده می‌شود. ما از پزشكان درخواست داریم كه چند نفر را هم زمان ویزیت نكنند. در عین حال از مردم می‌خواهیم كه در مواجهه با چنین موضوعی اعلام نظر و بر حفظ محرمانگی اسرار بیمار تأكید كنند. البته نظارت در این زمینه بر عهده نظام پزشكی است و واحدهای مربوط به دانشگاه‌های علوم پزشكی هم می‌توانند این نظارت را انجام دهند.
 

 

وی در عین حال می‌افزاید: البته باید توجه كرد كه ما در برخی مناطق كشور و در بخش دولتی با كمبود پزشك عمومی و متخصص مواجهیم و گاهی بنا به ضرورت و از روی ناچاری چنین شرایطی رخ می‌دهد؛ چراكه تعداد متخصصان ما كم بوده و توزیع آنها هم به دلیل محدودیت‌هایی كه وزارت بهداشت دارد نامتقارن است. حتی در بیمارستان‌های ارجاعی برخی شهرهای بزرگ هم پزشك ما در یك شیفت كاری باید ۵۰ تا ۶۰ بیمار را ویزیت كند كه منجر به تراكم می‌شود و ما از این بابت از مردم عذرخواهی می‌كنیم و امیدوارم با تدابیری مانند بومی‌گزینی این مسئله حل شود. در عین حال با توسعه متوازن و بهبود شرایط زیست در مناطق محروم و با محرومیت‌زدایی می‌توان بخش عمده‌ای از این مسئله را حل كرد. 

 
حریرچی درباره زمانی كه طبق قانون یك پزشك باید برای ویزیت بیمار در نظر بگیرد، هم اینگونه توضیح می‌دهد: طبق مصوبه دولت متوسط زمان ویزیت برای پزشك عمومی حداقل ۱۵ دقیقه، برای پزشك متخصص حداقل ۲۰ دقیقه، برای پزشك فوق‌تخصص حداقل ۲۵ دقیقه و برای روانپزشك حداقل ۳۰ دقیقه زمان ویزیت مشخص شده است. 
با تمام اینها واقعیت با اظهارات سخنگو تناقضی آشكار دارد و ماجرای فقدان نظارت بر عملكرد پزشكان را جدی‌تر به رخ می‌كشد. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha