بیشتر بدانید

۱۳۸۶/۰۱/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2300
بیشتر بدانید

خواندن نماز صبح از ابتلا به بيماری‌های قلبی جلوگيری می‌كند

نتايج تازه‌ترين تحقيقات علمی نشان می‌دهد، خواندن نمازصبح،‌ بهترين شيوه‌ برای پيش‌گيری از بيماری‌های قلبی ـ عروقی است.

بر اساس تحقيقات انجام شده ازسوی مؤسسه‌ی قلب و عروق اردن، خواب طولانی مدت در طول شبانه‌روز‌، مهم‌ترين عامل ابتلا به بيماری‌های قلبی است.

اين تحقيقات نشان می‌دهد اگر فردی به مدت طولانی بخوابد، ضربان قلب او به پنجاه بار در دقيقه كاهش می‌يابد كه اين امر، منجر به كندی گردش خون در سرخرگ‌ها و سرانجام انسداد رگ‌ها شده و حملات قلبی عروقی را به‌دنبال خواهد داشت.

خطر سکته قلبي با مسواک زدن کاهش مي يابد

تحقيقات پژوهشگران نشان مي دهد مسواک زدن دندانها باعث کاهش بروز خطرات سکته قلبي و ناراحتي هاي قلبي و عروقي مي شود.

رعايت بهداشت دهان و دندان که مسواک زدن مهمترين آن است نقش مهمي در گردش خون ايفا مي کرده و به اين دليل از بروز سکته ها و ناراحتي هاي قلبي جلوگيري مي کند.

صبحانه نان جو بخوريد تا سکته نکنيد

به گفته پزشکان استفاده بيش از 7 وعده غذايي از غلات کامل شامل گندم به ويژه در صبحانه امکان بروز سکته ها و بيماري هاي قلبي را به ميزان چشمگيري کاهش مي دهد.

مطالعات انجام شده متخصصان تغذيه نشان مي دهد استفاده از نان هاي غلات، گندم و جو در صبحانه به ويژه اگر داراي حداقل 25 درصد جو باشد به علت حاوي مقادير زيادي فيبر و مواد معدني براي سلامت قلب موثر است.

به گفته پزشکان، افرادي که در هفته بيش از 7 بار ازغلات کامل در رژيم غذايي خود استفاده مي کنند به ميزان 28درصد نسبت به ساير افراد از خطر بروز بيماري هاي قلبي در امان هستند.فشار خون شاخص مهمي در پيش بيني خطر سكته است

سيب از بروز بيماري‌هاي قلبي پيشگيري مي كند

محققان دريافتند، مصرف سيب از بروز بيماري‌هاي قلبي پيشگيري مي كند.

به گفته محققان دانشگاه مينسوتا و دانشگاه اسلو، ميوه‌هايي مانند سيب و گلابي حاوي مقادير زيادي فلاوونوييد هستند كه در اين رابطه نقش مهمي را ايفا مي كنند.

مصرف مس، بيماري هاي قلبي را كاهش مي دهد

افزايش مصرف مس خوراكي، به ويژه براي افرادي كه مستعد به بيماريهاي قلبي هستند.

محققان اعلام كردند که وجود مس خوراكي در رژيم غذايي روزانه براي قلب مفيد است.

بنابر اين گزارش، تحقيقات نشان مي دهد مكمل غذايي داده شده به موش ها فشار بر روي قلب هاي خسته را با جلوگيري از بزرگ شدن قلب، كاهش مي دهد و مصرف مس ناكافي، با افزايش كلسترول، ايجاد لخته و بيماري هاي قلبي مرتبط است.

پستانك خطر بروز مرگ ناگهاني نوزادان را كاهش مي دهد

محققان احتمال مي دهند كه پستانك نوزادان را از بروز مرگ ناگهاني محافظت مي كند.

آكادمي پزشكي اطفال آمريكا توصيه مي كند كه به كودكان زير يك سال پستانك بدهيد.

بنابراين گزارش، تحقيقات در اين زمينه نشان مي دهد كه پستانك خطر بروز مرگ ناگهاني را كاهش مي دهد.

علت اين تأثير هنوز مشخص نيست ،اما محققان تأكيد مي كنند نبايد نوزادان را مجبور به خوردن پستانك كرد.

براساس اين گزارش ،آنها معتقدند در صورتيكه پستانك هنگام خواب از دهان نوزاد بيرون افتاد والدين نبايد آن را دوباره در دهان نوزاد قرار دهند.

پياده روي سريع به ترك سيگار كمك مي‌كند

طبق يك تحقيق، انجام ورزش‌هاي ملايم مانند پياده‌روي، دشواري ترك نيكوتين را براي سيگاري‌ها به اندازه زيادي كاهش مي‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز دكتر "آدريان تيلور" كه رياست اين تحقيق را بر عهده داشت و پرفسور ورزش و روانشناسي تندرستي در دانشگاه "اكستر" گفت، اگر چنين تاثيراتي را در دارويي مي‌يافتيم اين دارو فورا به عنوان يك داروي كمكي براي ترك سيگار به فروش مي‌رسيد.

تيلور و همكارانش در اين تحقيق با بررسي ۱۲مقاله ارتباط ميان ورزش و ترك نيكوتين را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها محور تمركزشان را بر روي ورزش‌هايي مانند پياده روي و منقبض و منبسط كردن ماهيچه‌ها قرار دادند كه مي‌توان آنها را در خارج از باشگاه انجام داد.

طبق تحقيق آنها، انجام حتي پنج دقيقه ورزش اغلب براي كمك به سيگارها در ترك اين عادت كافي است.

سيگار پوست تمام نقاط بدن را پیر می کند

متخصصان پوست اعلام كردند كه بر اساس آخرين تحقيقات، سيگار كشيدن باعث پيري پوست در تمام نقاط بدن مي‌شود.

در اين پژوهش محققان بر روي تاثير كشيدن سيگار بر روي پوست در نواحي فوقاني داخلي بازو مطالعه و بررسي كرده‌اند.

اين در حالي است كه مطالعات اوليه در اين زمينه بر روي پوست صورت كه البته ممكن است در اثر مجاورت با نور خورشيد نيز آسيب ببيند، صورت گرفته بود.

اين بار مطالعات انجام شده از سوي محققان دانشگاه ميشيگان نشان داده است كه كشيدن سيگار به تنهايي مي‌تواند عاملي براي پير شدن و آسيب ديدن پوست باشد.

كلم پيج سفيد، خاصيت مسكن گونه و ضد التهابي دارد

محققان دريافتند مصرف كلم پيچ سفيد به درمان درد مفاصل، التهابات گلو و واريس كمك كرده و عوارض آن ها را كاهش مي دهد.

محققان آلماني معتقدند كه اين نوع كلم خاصيت ضد التهابي و مسكن گونه دارد.

بنابر اين گزارش، محققان تاكيد كردند براي اينكه كلم تاثير مثبت خود را بگذارد بايد حداقل يك تا دو ساعت بر روي محل مورد نظر بماند.

حمام با آب گرم براي پوست‌هاي خشك مضر است

متخصصان هشدار دادند افرادي كه پوست خشك دارند نبايد مدت طولاني دوش بگيرند يا حمام كنند.

بر اساس تحقيقات چهار دقيقه ماندن زير دوش آب گرم مي‌تواند كل لايه چربي محافظ پوست را از بين ببرد كه استفاده از صابون، ژل‌ها و محلول‌هاي شوينده نيز اين وضعيت را وخيم‌تر كرده و پوست را شكننده‌تر و تحريك پذيرتر مي‌كند.

همچنين توصيه مي شود ، هنگام شستشو و استحمام از آب ولرم و ژل‌ها و محلول‌هاي شوينده ملايم حاوي روغن‌هاي طبيعي استفاده شود.

بر اساس اين گزارش، از آنجاييكه حمام كردن چربي زيادي از پوست مي‌گيرد به همين دليل بعد از دوش گرفتن و حمام كردن بايد پوست را با لوسيون محافظت كرد كه بهترين زمان استفاده از آنها بلافاصله بعد از حمام است كه پوست داغ و منافذ آن باز است.

کثیف باشید تا سالم بمانید

دانشمندان انگليسي اعلام كردند كمي كثيف بودن، هم مي‌تواند خلق افراد را بهبود ببخشد و هم مي‌تواند موجب تقويت سيستم ايمني بدن آنها شود.

به گزارش سلامت نیوز، مطالعات نشان داده است: آن دسته از بيماران مبتلا به سرطان ريه كه به كمك يك باكتري سازگار موجود در خاك تحت درمان قرار گرفتند، كيفيت زندگي آنها به تدريج بهبود پيدا كرد.

همچنين موش‌هايي كه در معرض همين باكتري قرار مي‌گيرند معمولا ميزان ماده شيميايي سروتونين كه با عنوان هورمون شادي شناخته شده است در مغز آنها افزايش پيدا مي‌كند.

گفتني است كه فقدان سروتونين در مغز باعث بروز اختلال رواني افسردگي در افراد مي‌شود.

دانشمندان درحال حاضر در تلاش هستند تا مشخص كنند كه آيا اين باكتري موسوم به مايكوباكتريوم واكائي مي‌تواند با تاثير گذاري بر روي نورون‌هاي حاوي نروتونين خاصيت ضد افسردگي داشته باشد.

از سوي ديگر، محققان كانادايي نيز موفق به كشف رابطه بين سروتونين خلق و سيستم ايمني بدن شده‌اند.

اين گروه از محققان در مركز پزشكي دانشگاه جرج تاون اخيرا دريافته‌اند كه سروتونين بين سلولهاي اصلي در سيستم ايمني بدن عبور مي‌كند و اين ماده شيميايي مي‌تواند منجر به فعال شدن يك واكنش ايمني شود.

افراد با افزايش سن، متعادل تر مي‌شوند

محققان کشف کردند که انسان با افزايش سن از لحاظ روحي و رواني متعادل تر مي شود.

به گزارش سلامت نیوزتحقيقات نشان مي دهد افراد سالمند اطلاعات و يافته هاي محيط اطراف خود را سنجيده تر و متوازن تر از جوانان مي‌سنجند.

بنابر اين گزارش، روانشناسان دانشگاه كلورادوي آمريكا به 150 نفر در سنين مختلف تصاوير مثبت، منفي و خنثي نشان داده و فعاليت مغزي آنها را مورد بررسي قرار دادند.

بر اساس اين گزارش، نتيجه تحقيقات نشان داد در حاليكه شركت كنندگان 18 تا 25 ساله اين تحقيق بيشتر به تصاوير منفي توجه داشتند، شركت كنندگان بالاي 55 سال به موارد مثبت و منفي به ميزان مساوي توجه داشتند.

آلرژي به گرده هاي گل، بايد زود درمان شود

متخصصان معتقدند، كودكاني كه به گرده ها آلرژي دارند، بايد سريع تحت درمان قرار بگيرند زيرا اين كودكان در معرض خطر ابتلا به آسم هستند.

به گزارش سلامت نیوز و به نقل از خبرگزاري آلمان؛ متخصصان آلماني تاكيد كردند والديني كه فكر مي كنند با بزرگ شدن فرزندشان آلرژي آنها بهبود مي يابد سخت در اشتباه هستند.

 

بهره وري در سيستم سلامت كشور 30 درصد افزايش يافت

بهرهوري در سيستم سلامت از نظر حضور پرسنل بهداشتي ـ درماني و ساعات كار آن‌ها طي يك سال گذشته 30 درصد افزايش يافته است.

كامران باقري لنكراني افزود: سال 85 سال پر فراز و نشيبي براي وزارت بهداشت و سيستم سلامت بود اما مهم‌ترين دستاورد اين سال افزايش بهره‌وري 30 درصدي در سيستم سلامت است كه با تلاش مضاعف همكاران در بيمارستان‌ها و مراكز بهداشتي ـ درماني حاصل شد.

وي گفت: در بسياري از بيمارستان‌هاي كشور طي يك سال گذشته ميزان خدمات‌رساني به مردم نسبت به سال ماقبل آن بيش از 50 درصد افزايش يافته است.

استفاده از دستکش‌هاي نخي سفيد برای کاهش حساسیت پوستی

عدم استفاده از دستکش در هنگام کار با مواد شوينده باعث آسيب به پوست شده و منجر به ايجاد التهاب و اگزماي پوستي مي شود.

دکترعباس راثي در رابطه با استفاده از شوينده‌ها گفت: شوينده هاي مورد مصرف، عموما خاصيت از بين برنده چربي ها را دارند و از آنجا که در پوست نيز لايه محافظي از چربي وجود دارد، استفاده مکرر از مواد شوينده بدون محافظ همچون دستکش سبب خواهد شد تا ضمن از بين رفتن مقدار چربي لايه شاخي پوست، به آن آسيب جدي وارد آيد واستفاده از دستکش هاي نخي مخصوصا سفيد که حساسيت کمتري ايجاد مي کند و استفاده از دستکش کار بر روي آن از تحريک پوست و صدمه ديدن آن با مواد شوينده جلوگيري مي کند.

تغییر رنگ پوست بر اثر تابش آفتاب موجب پیری زودرس می شود

بسیاری افراد تمایل دارند که تابش نور خورشید رنگ پوست آنان را تغییر دهد ، البته مقدار کم این اشعه باعث ایجاد مشکلات حاد نمی شود اما نفوذ طولانی مدت آن سبب ایجاد آسیبهایی از جمله پیری دائمی پوست می گردد.

کرم ضد آفتاب پوست را در مقابل اثرات کوتاه مدت مثل آفتاب سوختگی محافظت می کند و با جلوگیری از آفتاب سوختگی حاد ، سبب پیشگیری از اثرات طولانی مدت آفتاب مانند سرطان پوستمی شود اما پیری زودرس را چندان به تعویق نمی اندازد.

انواع ضد آفتاب و ضد عرق به صورت ژل، کرم و اسپری و گاهی اوقات مخلوط لوسیون و ترکیبات دافع حشرات است.

متخصصان معتقدند که از ضد آفتاب ها باید به صورت مکرر استفاده شده و از تماس پوست با آفتاب در بین ساعت های 10 تا 16 یعنی ساعاتی که شعاع های نور خورشید قوی تر است ، پیشگیری شود.

حمام با آب گرم براي پوست‌هاي خشك مضر است

متخصصان هشدار دادند افرادي كه پوست خشك دارند نبايد مدت طولاني دوش بگيرند يا حمام كنند.

بر اساس تحقيقات چهار دقيقه ماندن زير دوش آب گرم مي‌تواند كل لايه چربي محافظ پوست را از بين ببرد كه استفاده از صابون، ژل‌ها و محلول‌هاي شوينده نيز اين وضعيت را وخيم‌تر كرده و پوست را شكننده‌تر و تحريك پذيرتر مي‌كند.

همچنين توصيه مي شود ، هنگام شستشو و استحمام از آب ولرم و ژل‌ها و محلول‌هاي شوينده ملايم حاوي روغن‌هاي طبيعي استفاده شود.

بر اساس اين گزارش، از آنجاييكه حمام كردن چربي زيادي از پوست مي‌گيرد به همين دليل بعد از دوش گرفتن و حمام كردن بايد پوست را با لوسيون محافظت كرد كه بهترين زمان استفاده از آنها بلافاصله بعد از حمام است كه پوست داغ و منافذ آن باز است.

مصرف چربی به سلامت پوست آسیب می‌زند

تغذیه افراد تاثیر مستقیم بر وضعیت پوستی آنان دارد و این موضوع از جوش‌های پوستی تا سرطان پوست را شامل می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد هر ماده غذایی که فرد در طول روز و عمر خود مصرف می کند ممکن است به ماده ای مفید یا مضر در بدن وی تبدیل شود.

محققان معتقدند مصرف مواد چرب مانند انواع روغن های جامد غیرگیاهی، نوشیدن بیش از حد نوشابه های گازدار و شکلات از موادغذایی به شمار می روند که احتمال ابتلای فرد را به سرطان پوست بیشتر می کنند.

شستن پوست جوش را بهتر مي‌كند

جوش صورت عبارت از بيماري جلدي است كه در آن پياز مو، غدد مولد عرق و نيز غدد سباسه پوستي با ميكروب‌ها عفوني مي‌شوند.

اين عارضه بيشتر در پوست چهره، پشت و سينه‌ها ديده مي‌شود زمان ابتلا به اين بيماري معمولا بين سنين بلوغ تا 30 سالگي است ضايعه اصلي در ابتدا داراي نوكي سياه است كه بعدا به پاپول صورتي رنگ، جوش چرك دار و بالاخره به پوستول (آبرانك) تبديل مي‌شود.

بهترين درمان اين عارضه شستن دقيق و زياد پوست و نيز به كار بردن داروهاي ضد عفوني كننده پوستي است.

تاثير غذاهاي كم چرب در كاهش ميزان حاملگي‌ در زنان

مصرف غذاهاي كم چرب در كاهش ميزان حاملگي موثر است.

تحقيقات دانشمندان دانشگاه بوستون بر روي هجده هزار زن نشان مي دهد مصرف غذاهاي كم چرب نظير ماست و شير كم چرب سبب كاهش ميزان حاملگي در زنان مي شود.

اين در حاليست كه مصرف غذاهاي پرچرب نظير ماست و شير پرچرب باعث افزايش ميزان حاملگي در زنان مي شود.

اختلالات رفتاري از عوارض خوردن غذاي سرد است

كارشناسان تغذيه دانشگاه ملبورن استراليا در پژوهشي اعلام كردند كه با خوردن غذاهاي سرد اختلالات رفتاري از قبيل فتنه‌جويي و بيماري‌هاي شكمي در كودكان ايجاد مي‌شود.

اين بيماري‌ها ناشي از نوعي باكتري است كه سريعا در دماي زير صفردرجه رشد مي‌كند. اين باكتري عامل نيمي از مجموعه بيماري‌هايي موسوم به كرون است.

هم‌اكنون در جهان تعدادي از كودكان كه عمدتا دو سال به بالا هستند به يكي از اين بيماريها دچارند.

از نشانه‌هاي اين بيماري درمان‌ناپذير، مي‌توان به اسهال، كاهش رشد و خستگي دايم اشاره كرد.

پیتزا می‌تواند غذای سالمی باشد

دوستداران غذاهای حاضری (junk foods) مي‌توانند خوشحال باشند- دانشمندان مي‌گويند پیتزا هم می‌تواند غذای سالمی باشد، به شرطی که به روش مناسبی پخته شود.

به گزارش سلامت نیوز شیمی‌دانان این هفته در اجلاس متخصصان قلب آمریکا اعلام کردند با پختن طولانی‌تر و در درجه حرارت بالاتر خمیر پیتزا می‌توان آن را به یک انتخاب غذایی سالمتر بدل کرد.

این پژوهش که بوسیله شیمی‌دانان دانشگاه مریلند انجام شده است، نشان داد که پختن خمیر پیتزای گندم کامل برای مدت طولانی‌تر و در درجه حرارت بالاتر میزان آنتی‌اکسیدان‌ها- موادی که تصور می‌شود خطر سرطان و بیماری قلبی را کاهش دهند- را تا 82 درصد در آن بالا می‌برد.

بنابراین به گفته جفری مور دانشجوی دوره دکترا که این تحقیق را انجام داده است، پیتزاهای کلفت با رویه ضخیم که برای مدت طولانی‌تری پخته‌‌شده‌اند: " نسبت به سایر انواع پیتزا بالقوه میزان‌های بالاتر ازمواد انتی‌اکسیدان را به بدن می‌رسانند."

مورگفت از این لحاظ پیتزا برای آزمایش‌ها انتخاب کرد که رایج‌ترین غذای بر اساس غلات در آمریکا محسوب می‌شود و افزود پژوهش شیمیایی بر غذاهای شایع می‌تواند تاثیر بزرگی سلامتی عمومی داشته می‌شود.

البته او گفت فرآیند دقیقی که باعث افزایش در میزان آنتی‌اکسیدان در این روش پخت پیتزا می‌شود، روشن نیست.

مور همچنین دریافت که دادن زمان بیشتر به فرایند تخمیر پیش از پختن خمیر پیتزا میزان آنتی‌اکسیدان‌ها را در آنها افزایش می‌دهد.

او این پدیده را به افزایش واکنش‌های شیمیایی ناشی از مخمر‌ها نسبت ‌می‌دهد که زمان بیشتری برای آزادکردن مواد آنتی‌اکسیدان در خمیر پیدا می‌کنند.

 

مصرف میوه بلافاصله بعد از غذا مضر است

مصرف میوه بلافاصله پس از صرف غذا به ویژه اینکه با نوشیدن آب نیز همراه باشد، باعث ایجاد عوارض حاد در دستگاه گوارش می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز با توجه به زمان هضم متفاوت میوه و غذا چنانچه افراد بلافاصله پس از غذا از میوه استفاده نمایند به مرور دستگاه گوارش را با مشکل مواجه می کنند و هضم و جذب مواد نیز به خوبی انجام نمی گیرد.

نفخ شدید معده و قسمت فوقانی روده از عوارض حاصل از مصرف میوه پس از صرف غذاست. ضمن آنکه احتمال خفگی، اختلال در عملکرد قلب، تب و اجابت مزاج مشکل و دردناک از دیگر عوارض آن است. در ضمن مطالعات نشان می دهد مصرف میوه با آب فراوان نیز موجب نفخ شده و ناراحت کننده است.

نوشیدن آب پس از صرف میوه های نارس بسیار خطرناکتر از میوه های رسیده است. با نوشیدن آب پس از مصرف میوه های نارس دستگاه گوارش به شدت تحریک شده و عوارض حادی ظاهر می شود. البته متخصصان مصرف آب اندک قبل از صرف میوه را مضر نمی دانند، چرا که به این ترتیب آب به سرعت از معده خارج می شود و عوارضی شامل حال فرد نمی شود.

دیابتی ها 2 برابر ديگران دچار افسردگي مي‌شوند

محققان دريافتند افراد مبتلا به ديابت، دو برابر بيشتر از افراد سالم دچار افسردگي مي‌شوند.

به گفته یک محقق بخش روان درماني دانشگاه بوخوم، يك چهارم مبتلايان به بيماري قند، دچار علايم افسردگي هستند كه اين امر نه تنها كيفيت زندگي اين بيماران را به طور قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌دهد، بلكه طول عمر آنها را نيز كوتاه مي‌كند.

محققان تاكيد كردند، از آنجايي كه روند بيماري ديابت در افراد افسرده بدتر است، علايم و پيامدهاي ناشي از ديابت از جمله صدمه هاي چشمي و كليوي نيز اغلب در آنها زودتر بروز مي‌كند.

پیش‌بینی بیماری کلیوی در افراد دیابتی میسر شد

بررسی پروتئین‌های مختلف ادرار به پزشکان کمک می‌کند تا قبل از آنکه بیماری افراد مبتلا به دیابت نوع دوم به مراحل حاد و آسیب کلیوی برسد، بروز این بیماری را تشخیص دهند.

محققان یکسری پروتئین پیدا کرده ‌اند که تقریبا 10 سال قبل از بروز بیماری کلیه ناشی از دیابت در ادرار این بیماران یافت می ‌شود. وجود این پروتئین‌ها در ادرار می ‌تواند افرادی را که بیماری کلیه ناشی از دیابت مبتلا می ‌شوند، نشان دهند.

فرهنگ تغذيه‌اي در كشور دیابت زاست

مقام درمان، آموزش و پژوهش انجمن حمايت از بيماران ديابتي گفت: فرهنگ تغذيه‌اي ايران بسيار نادرست است زيرا براي مثال مرغ‌هاي هورمون دار، گوشت‌هاي آنتي بيوتيك‌دار، غذاهاي حاوي مواد نگهدارنده و افزودني، قند و شكر و به ويژه دو منبع اصلي هيدروكربن يعني نان و برنج در برنامه غذايي ايرانيان بسيار پرمصرف هستند.

وي افزود: علاوه بر اين مصرف بيش از حد غذاهاي آماده نيز به شيوع روز افزون ديابت بسيار كمك مي‌كند زيرا خيلي از چربيهاي اضافه بدن نيز سوخت نشده و تبديل به قند مي‌شود.

شیوع ديابت بيش از پيش بيني هاي سازمان بهداشت جهاني بوده است

مطالعات انجام شده از سوي محققان کانادايي نشان مي دهد رشد شيوع بيماري ديابت در يک دوره 10 ساله از سال 1995 تا 2005 ،65 درصد بوده است که اين آمار در مقايسه با پيش بيني سازمان بهداشت جهاني رقم قابل ملاحظه اي است. همچنين به گفته پزشکان در گذشته نرخ رشد بيماري در بين سنين بالاي 50 سال نسبت به سنين کمتر بيشتر بوده اما آمارهاي رسيده از سال2005 از افزايش اين بيماري در بين سنين 20 تا 49 حکايت دارد.

چاقي بيشتر از كم تحركي باعث بروز ديابت مي شود

با توجه به انتشار مقاله اي در مجله درمان ديابت اگر چه چاقي و كم تحركي هر دو از عوامل موثر در بروز نوع ديابت در زنان است، اما به نظر مي رسد چاقي عامل مهم تر و موثرتري از كم تحركي در بروز اين بيماري باشد.

مصرف لبنيات از ابتلاي افراد به ديابت جلوگيري مي‌كند

يكي‌ از متخصصان بيمارهاي داخلي و كليه گفت: مصرف لبنيات ‌تازه غير از خامه، از بروز بيماري ديابت و قند خون در افراد مستعد ابتلا به‌ اين نوع بيماري جلوگيري مي‌- كند.

وی با تاکید بر اینکه افراد مستعد به ابتلا به ديابت از خوردن پيتزا و همبرگر و نوشابه‌هاي گازدار خودداري كنند گفت: خوردن دوغ و سبزيجات تازه باعث جلوگيري از بيماري ديابت در افراد جوان و ميانسال مي‌شود.

دکتر شانه ساز در گفتگو با سلامت نیوز: همه نمی توانند رژیم غذائی یکسان داشته باشند

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به برخی اظهار نظرها و تبلیغات که اکثرا " توسط افراد دلسوز و کارشناس" در مورد رژیم های تغذیه ای صورت می گیرد گفت: این تبلیغات و آموزشها چون به صورت اختصاصی و صحیح و بر اساس میزان کالری که هر فرد دریافت می کند انجام نمی شود نمی تواند تاثیر کافی و لازم را داشته باشد.

دکتر محمد رضا شانه ساز معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با "سلامت نیوز" با اشاره به فرارسیدن هفته سلامت به بیان اهمیت سرمایه گذاری سلامت در دوبخش غذا و دارو پرداخت.

وی با اشاره به اینکه" ما کمتر موردی را مثل غذا داریم که تا این اندازه در سلامت انسان تاثیر گذار باشد" گفت: در طول یکسال بررسی مشخص شده که 2/5 میلیون تن مواد غذائی ناسالم به طور متوسط سالیانه مصرف که سهم هر نفر از این مقدار 450گرم است.

شانه ساز ادامه داد:این مواد غذائی ناسالم می تواند تاثیرات بسیار بسیار شگرف و منفی را در سلامت جامعه بشری ایجاد بکند اما متاسفانه یکی از مواردی که معمولا دولتها کمتر به آن توجه می کند بحث سرمایه گذاری در سلامت است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: سالیانه در آمریکا 76میلیون نفر در ارتباط با مواد غذائی ناسالم و یا مصرف ناصحیح مواد غذائی بیمار می شوند که از این تعداد، حدود 5هزار و200نفر جان خود را از دست می دهند.

وی با بیان این مطلب که " مصرف غذاهای ناسالم و یا مصرف نادرست غذاها سالانه 33میلیارد دلار به آمریکا ضرر وارد می کند" گفت: این آمار در جوامع دیگر اگر بالاتر نباشد پائین تر نیز نیست متاسفانه هنوز هم می بینیم برای بسیاری از تحقیقاتی که ممکن است اولویت دست چندم بشر هم نباشد هزینه های سرسام آوری پرداخت می شود ولی در زمینه تحقیقات سلامت در همه کشورها سهم پائینی پرداخت می شود و این نشان می دهد که این دکتر داروساز با تاکید بر اینکه" در داروها فاجعه از این هم بزرگتر است" گفت: در آمریکا سالیانه 16هزار و 500نفر بر اثر بیماری ایدز ، 42هزار و 300 نفر بر اثر سرطان سینه و 43هزار و 500نفر بر اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند اما سالیانه 100هزار نفر تنها به دلیل عوارض سو داروهای تجویز شده توسط پزشکان و یا استفاده نادرست داروها جان خود را از دست می دهند و جالب آنکه 40درصد ازداروهای تجویز شده توسط پزشکان غیر ضروری تشخصی داده شده است.

وی در ادامه گفتگو خود با "سلامت نیوز" با اشاره به تبلیغات گسترده ای که در رابطه با رژیم های غذائی انجام می شود گفت:این تبیلغات و آموزشها چون به صورت اختصاصی و صحیح انجام نمی شود نمی تواند آنطور که باید، تاثیر کافی داشه باشد و به همین لحاظ واقعا باید بر حسب جوامعی که با آنها سر و کار داریم و افراد وگروههایی که هدف ما هستند باید آموزشهای صحیح بدهیم.

شانه ساز تاکید کرد: آن فردی که مواد غذائی زیاد می گیرد باید شناسائی بشود، به گونه ای به او اطلاعات داده بشود که میزان دریافت انرژی و کالریش را کم کند و آن فردی که دچار سو تغذیه است و میزان دریافت مواد غذائیش کم است باید با اطلاعات صحیح به او بگوئیم که چه مواد غذائی مصرف کند که جبران انرژی مورد نیازش بشود؛ حتی ممکن است فردی چاق باشد اما کم خون باشد یا کمبود اسید فولیک داشته باشد یا روی در بدنش کم باشد اما به دلیل ناآگاهی از مصرف مواد غذائی که مورد نیاز بدنش است به دلیل چاقی خودداری کند که همین موجب تبعاتی منفی مثل پائین رفتن ضریب هوشی، زود خسته شدن و سریع عصبانی شدن را دنبال داشته باشد.

وی همچنین به داروهای روانگردان اشاره کرد وهشدار داد: هر چند در زمینه داروهای روانگردان جز کشورهای پاک محسوب می شویم ولی اگر واقعا مسئولین به سرعت به فکر نیفتند و راهکارهای لازم را به خانواده ها و جوانها ندهیم اگر مصرف این داروها شایع بشود دیگر هیچ راهی برای برگرداندن فردی که این قرص ها را مصرف می کند نداریم.

شانه ساز تصریح کرد: این قرص ها یک وابستگی شدید از نوع روانی ایجاد می کنند که فرد در اثر مصرف یک بار از این داروها از نظر فکری و روانی به حدی وابسته می شود که نمی تواند این دارو را مصرف نکند.

استفاده از كيسه‌هاي پلاستيكي ممنوع شد

شهر سانفرانسيسكو اولين شهر آمريكا است كه قرار است به منظور حفظ محيط زيست عرضه كيسه‌هاي پلاستيكي در آنجا ممنوع شود.

قانونگذاران این شهرلايحه‌اي را به تصويب رساندند كه براساس آن عرضه كيسه‌هاي پلاستيكي مخصوص خريد در فروشگاههاي بزرگ ممنوع مي‌شود. اين شهر ۸۰۰هزار نفر جمعيت دارد.

چنانچه اين لايحه به تصويب شهردار برسد، فروشگاههاي بزرگ شش ماه و داروخانه‌ها يك سال فرصت دارند تا كيسه‌هاي سالم براي محيط زيست را كه از كاغذ بازيافتي يا نشاسته ذرت تهيه شده‌اند را جايگزين كيسه‌هاي پلاستيكي كنند.

مصرف کم گوشت به حفاظت محيط زيست كمك مي كند

محققان معتقدند: افراد حتي هنگام غذا پختن نيز باافزايش توليد گاز دي‌اكسيد كربن مقابله مي كنند.

به گزارش سلامت نیوزبه گفته محققان ماينتس المان افراد با كمتر مصرف كردن گوشت و مصرف بيشتر سبزي ها و ميوه نه تنها به محيط زيست كمك مي کنند بلكه مواد سالم و مغذي بيشتري را به بدن خود وارد مي كنند.

همچنين به گفته محققان غذاهاي گوشتي انرژي بيشتري براي پختن مصرف مي كنند و مدت زمان بيشتري بايد پخته شوند كه اين امر باعث توليد شدن گاز دي اكسيدكربن مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، با كاهش دادن گوشت دربرنامه غذايي مي توان ميزان توليد گاز دي اكسيدكربن درسطح جهان را كاهش داد.

بر اساس تحقيقات انجام شده، پخت هر يك كيلو گوشت 5/6 كيلوگرم دي اكسيد كربن آزاد مي كند.

اين در حالي است كه به ازاي هر كيلو سبزي تنها 150گرم دي اكسيد كربن هنگام پخت توليد مي شود.

سرعت زیاد خودرو میزان مصرف سوخت را تا 50 درصد افزایش می دهد

سرعت زیاد و ترمزهای ناگهانی میزان مصرف سوخت را تا 50 درصد افزایش می دهد و این به معنی هدر رفتن سوخت و افزایش آلودگی هوا است.

برای رسیدن به مقصد ، مسیرهای کوتاه و کم ترافیک را انتخاب کنید و در هنگام رانندگی با سرعت مطمئن و یکنواخت حرکت کنید. از شتاب زیاد در شروع حرکت خودداری کنید چون در آغاز حرکت مصرف بنزین نسبت به دیگر مواقع بیشتر است.

حتی الامکان در هنگام حرکت به جای پایین کشیدن شیشه ها از دریچه تهویه خودرو استفاده کیند. موتور خودروی خود را همواره تنظیم کنید . این آسان ترین راه برای به حداقل رساندن مصرف سوخت موتور است.

خودرویی که موتور آن خوب تنظیم شده باشد 90 درصد کمتر بنزین مصرف خواهد کرد و این به معنای انتشار کمتر مواد آلاینده به میزان 9 درصد است. با رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی از ایجاد راهبندان و تصادفات احتمالی پیشگیری کنید.

خودروی خود را بدون دلیل روشن نگذارید ، روشن کردن مجدد موتور از روشن نگه داشتن آن حتی برای مدت کوتاه بنزین کمتری مصرف می کند.

فائو از نابودي جنگل هاي جهان ابراز نگراني کرد

سازمان فائو اعلام کرد ظرف 15 سال گذشته در سطح جهان وسعتي معادل سه برابر آلمان از جنگل هاي چهان نابود شده است.

به گزارش سلامت نیوز براساس گزارش سازمان خواروبار جهاني فائو، نابودي 120 ميليون هکتار از جنگل ها بين سال هاي 1990 تا 2005 معادل سه درصد از کل مساحت جنگل هاي جهان بوده است. بالارفتن درجه حرارت کره زمين نيز مزيد برعلت هاي ديگر نابوده کننده جنگل ها شده است.

براين اساس ، افزايش گسترش آتش سوزي ها و بيماري ها، سلامت جنگل ها را به خطر انداخته است فائو بيش از همه از نابودي جنگل ها در آفريقا، آمريکايي لاتين و منطقه کارائيب شکايت دارد.

به گفته سازمان در حاليکه سطح جنگل ها در اروپا افزايش يافته است ، جنگل هاي استوايي آفريقا و آمريکاي لاتين در وضعيت بحراني قرار دارند.

براساس گزارش فائو در سطح جهان چهار ميليارد هکتار جنگل وجود دارد که 30 درصد از مساحت کل کره زمين را تشکيل مي دهد و از سال 1990 تاکنون بطور متوسط سالانه 2/0 درصد از مساحت جنگل ها نابود شده است.

اقدامات زیست محیطی شرکت پلی اکریل ایران

شرکت پلی اکریل ایران ضمن دستیابی به سطح مطلوب کیفیت در عملکردها و محصولات،سرمایه گذاری در خصوص حفاظت محیط زیست را بعنوان یکی از اولویت های خود مد نظر قرار داده و اقدامات ذیل را به انجام رسانده است.

1-قطع جریان پساب تصفیه شده در کارخانه پلی اکریل به رودخانه زاینده رود با جریان 120تا140متر مکعب در ساعت و استفاده از پساب تصفیه شده در آبیاری فضای سبز و توسعه فضای سبز از 25 هکتار به 105 هکتار.

2-اجرای پروژه کنترل آلودگی هوای اکریلیک 1 که شامل جمع اوری بخارات اکریلیو نیتریل(AN) وجذب و بازیابی آنها،ساخت و نصب کانالهای هوا جهت جمع آوری و ساخت و نصب سه برج جهت جذب بخارات در قسمتهای مختلف می باشد.

3-اجرای پروژه بهسازی کارخانه اکریلیک 1 شامل بخارات حلال دی متیل فرم آمیدو بازیابی آن و کاهش مصرف بخار،برق،آب مقطر،با اجرای این پروژه سالیانهاز ورود 800 تن DMFبه آب و هوا جلوگیری می گردد، تجهیزات عمده این پروژه شامل چهار ستون برج جذب یک برج تقطیر در خلاء و یک برج بازیابی آب می باشد.

4-با اصلاح فرآیند کارخانه اکریلیک2مصرف حلال DMFاز 65کیلوگرم به ازاء هر تن تولید به 30 کیلوگرم کاهش یافته است.

5-ساخت و بهره برداری از یک پایلوت تصفیه پساب در راستای طرح های مطالعاتی و بهینه نمودن سیستم تصیفه پساب.

6-عدم ارسال ضایعات فیلم ترودراکریلیک2به سیستم پساب که این اقدام کمک موثری به کاهش CODداشته است.

7-برگشت آب مصرفی در دمنده های تصیفه پساب به برجهای خنک کننده نیروگاه و تغییر آب جبرانی آن از آب خام و آب آشامیدنی که منجر به کاهش مصرف آب به میزان 120هزار متر مکعب در سال گردید.

8-جدا سازی قسمتی از پساب احیاء ستونهای سختی گیر نیروگاه به منظور کاهش غلظت نمک در پساب خروجی و مطلوب کردن آن برای آبیاری فضای سبز.

همچنین مرکز بهداشت کار و طب صنعتی این شرکت با انجام معاینات استخدامی و معاینات دوره ای، ارائه خدمات اورژانس 24 ساعته به کارکنان، انجام معاینات بالینی آزمایشات پاراکلینیکی، شناخت و ارزیابی و کنترل عوامل زیان آور و نا مساعد محیط کار، پایش محیط، تطبیق کار با نیروی کار از نظر توانائی های جسمی و ذهنی، تدارک وسایل حفاظت فردی مختل و نظارت بر توزیع آن وانجام پژوهش و مطالعات علمی در زمینه طب و بهداشت کار، توانسته است گامهای مهمی را در جهت پیشگیری و سلامت محیط کار بردارد.

شركت پلي اكريل ايران که در سال 1353 تاسیس شد بزرگترين توليد كننده نخ و الياف پلي استر و تنها كارخانه توليد الياف اكريليك در ايران است كه با تامين قسمتي از مواد اوليه قريب به 400 واحد بزرگ و كوچك صنعت نساجي در كشور به لحاظ تامين يكي از نيازهاي اساسي جامع و نقش آن در فرآيند اشتغال از اهميت خاصي در ميان بخش هاي اقتصادي برخوردار مي باشد.

طبق برآوردهاي موجود نياز كشور به نخ و الياف مصنوعي بالغ بر 290 هزار تن در سال مي باشد كه اين شركت با توان توليد 129500 تن در سال حدود 45% از نياز داخلي را تامين مي نمايد.

این شرکت که حفظ و ارتقاء‌كيفيت همواره بعنوان يك اصل برایش مطرح بوده، در سال 1376 موفق به اخذ گواهينامه سيستم مديريت كيفيت (ايزو 9002) شده و طرح جامع كيفيت را در قالب يك سيستم يكپارچهIMSشامل سه استاندارد ISO 9001 (ver 2000) 14001(ver 1996) OHSAS(ver 1999) كه مرتبط با مديريت كيفيت ، حفاظت محيط زيست بهداشت و ايمني شغلي است را در سال 1381 اجراء‌نموده و موفق به اخذ گواهيهاي مربوطه گرديد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.4741s, 18q