دکتر سعید ابن یمین معاونت اجرائي دبیرخانه ستاد برگزاری هفته سلامت استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار "سلامت نیوز" به تشریح برنامه های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دیگر دستگاههای و نهادهای مجری برنامه های این هفته پرداخت.

وی با اشاره به آغاز هفته سلامت از 18 فروردين لغايت 24 فرودين گفت: شعار امسال روز جهانی بهداشت آینده ای مطمئن با سرمایه گذاری در سلامت است که تمامی برنامه های ما با محوریت همین شعار تنظیم شده است.

ابن یمین به نامگذاری هر یک از روزهای هفته سلامت اشاره کرد و به بیان آنها و محورهای اساسی هر روز پرداخت:

1-شنبه18/1/86 ، روزسلامت، ايمني غذا، محورهاي اساسي اين روز شامل توجه به نقش عوامل خطرساز غذائي بر بيماريهاي غيرواگير از جمله نقش روغن، قند، نوشابه و غيره در ابتلا به اين بيماريها است.

2-يكشنبه19/1/86، روز سلامت، مشاركتهاي عمومي و همكاريهاي بين بخشي، محور اساسي اين روز توجه به نقش و جايگاه نهادها و سازمانهاي دست اندركار و موثر در امر سلامت از طريق گراميداشت و تقدير از نقش افراد و سازمانهاي دوستدار و حامي سلامت در مراسم روز جهاني بهداشت است.

3-دوشنبه20/1/86، روز سلامت و رسانه ها، محورهاي اساسي اين روز نشست با اصحاب رسانه ها و هماهنگي جهت بازديد مديران رسانه اي و خبرنگاران از طرح ها و پروژه هاي افتتاح شده در دولت نهم است.

4-سه شنبه21/1/86، روز سلامت، شهر و روستاي سالم،محور اساسي اين روز با توجه به نقش و جايگاه نهاد و سازمانهاي دست اندركار و موثر در امر سلامت خصوصا نقش منتخبين پزشك و پيراپزشك در شوراهاي اسلامي شهر و روستا در تحقق اين مهم و توجه به مقوله سلامت به عنوان يكي از وظايف شوراها است.

5-چهارشنبه22/1/86، روز سلامت و جايگاه فن آوري هاي نوين، محور اساسي اين روز بيان توفيقات حاصله در زمينه استفاده از فن آوري هاي نوين از جمله كشف داروي كنترل بيماري ايدز درمان ضايعات نخاعی بهره مندي از تكنولوژيهاي پيشرفته از قبيل نانو تكنولوژي و ساخت داروهاي نوتركيب است.

6-پنج شنبه 23/1/86، سلامت، حمايتهاي قانوني چالشها و فرصتها،محور اساسي اين روز برگزاري نشست تخصصي با صاحب نظران و متخصصين امور حهت بررسي و ارائه راهكارهاي لازم به منظور اصلاح قوانين مرتبط با سلامت است.

7-جمعه 24/1/86، سلامت و خانواده سالم،محورهاي اساسي اين روز برگزاري نشست هاي تخصصي با حضور كارشناسان و صاحبنظران به منظور بررسي چالش هاي موجود در مسائل سلامت خانواده، برگزاري مراسم جشن براي كاركنان و خانواده هاي ايشان و تقدير از كاركنان يا خانواده هاي نمونه كاركنان است.

وی همچنین به برگزاری "همایش ایمنی غذا و سلامت تغذیه" اشاره کرد و گفت: این همایش 18 فروردين در سالن محل برگزاری نمایشگاههای دائمی استان اصفهان برگزار مي شود و علاوه بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مختلف تغذیه ای توسط مسئولین و کارشناسان، شركتهاي برتر صنایع غذائی در نمایشگاهی در محل برگزاری همایش به ارائه آخرین دستاوردهای خود در صنعت تغذیه خواهند پرداخت.

در این همایش دکتر شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رابطه با "مسائل مربوط به ايمني غذا و تغذيه در استان"، دكتر حاج آخوندي مدير اداره كل نظارت بر موادخوراکی و آشامیدنی وزارت بهداشت در مورد "صنایع غذائی و ایمنی غذا"، دكتر شانه ساز معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد "مسائل مربوط به تغذیه در کشور"، آقای موسی خانی رئیس انجمن صنایع غذائی استان در مورد "صنایع غذائی استان اصفهان و فعالیتهای آنها"، خانم مهندس هادی زاده رئیس انجمن صنفی مسئولین فنی صنایع غذائی در مورد "مسائل و مشکلات مسئولین فنی صنایع غذائی و دکتر مظهری رئیس انجمن تغذیه ایران در رابطه با "ارتباط سلامت جامعه با ایمنی غذا و سلامت تغذیه" سخنرانی خواهند کرد.

وی همچنین از برگزاری همایشی با حضور بهداشت ياران سلامت و با همكاري رابطين بهداشتي آموزش و پرورش در روز بيستم فرودين در تالار شریعتی دانشگاه اصفهان خبر داد.

ابن یمین در ادامه به انجام طرح شناسائی نوزادان هایپوتیروئیدی که از اسفند 83 در اصفهان به صورت پایلوت آغاز شده است اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع اين طرح شناسائي نوزادان هايپوتيروئيدی يا نوزاداني كه دچار كم كاري تيروئيد هستند بود که تاکنون 200 نوزاد مبتلا به هایپوتیروئید در اين طرح كشف شده اند.

وی ادامه داد: اين مسئله از اين جهت حائز اهميت هست كه نوزاداني كه مبتلا به اين بيماري هستند استعداد عقب ماندگي ذهني در آنها حاصل مي شود و ما با برنامه هایی در تلاش هستیم که از اين امر پيشگيري كنیم.

به گزارش "سلامت نیوز" برگزاری همایش "جوان و مبارزه با داروهای مخدر و روانگردان جدید" از ساعت8تا 12 صبح روز 23فرودين در سالن صلح و دوستي از ديگر برنامه هاي ستاد برگزاري هفته سلامت در استان اصفهان است.

در اين همايش دكتر نواب رئيس جمعيت هلال احمد استان اصفهان، دكتر شيراني رئيس دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، دكتر فشاركي و دكتر شانه ساز سخنراني خواهند كرد، همچنين نمايشگاه داروهاي توقيف شده مخدر استان اصفهان نيز از صبح تا عصر همان روز در محل برگزاري اين همايش برگزار مي شود.

نواختن زنگ سلامت در مدارس، سخنراني دكتر شيراني قبل از خطبه هاي نمازجمعه، برپائي پايگاههاي اطلاع رساني، برگزاري جلسات آموزش در ادارات، كارخانجات و مدارس،اطلاع رساني از طريق پايگاههاي سيار بهداشتي ،نصب پارچه نوشته، بنر و پلاكارد در سطح استان، درج شعارهاي مربوط به سلامت در مكاتبات اداري، درج پيام در قبوض آب و برق و فيش حقوقي كارمندان و كارگران، برگزاري مسابقهدوچرخه سواري،عكس و شعر سلامت برگزاري كوه گشت خانوادگي، توزيع هداياي ورزشي با شعارهاي بهداشتي به همراه دهها برنامه ديگر در هفته سلامت با همكاري دانشگاه علوم پزشكي اصفهان، سامانه خبري سلامت نيوز، استانداري اصفهان، صدا و سيماي مركز اصفهان، شهرداري اصفهان، اداره كل بيمه خدمات درماني، سازمان تامين اجتماعي، سازمان آموزش و پرورش، كميته امداد امام خميني(ره)، بسيج و سپاه و بسيج جامعه پزشكي استان اصفهان برگزار مي شود.

دکتر سلطانیان مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در گفتگو با سلامت نیوز با اشاره به برگزاری نمایشگاه صنایع غذائی برتر استان در محل دائمی نمایشگاهای بین المللی استان اصفهان گفت: برای اولین بار در کشور در این نمایشگاه غرفه ای به نام تکنولوژی مواد غذائی بر پا شده است که مردم را با چگونگی تولید مواد غذائی به روش صنعتی آشنا می کند.

وی با بیان این مطلب که این نمایشگاه از 18 تا 24 فروردین در محل نمایشگاههای دائمی استان اصفهان برگزار می شود افزود: ما همچنین در این غرفه ها به آموزش رژیم غذائی و تغذیه صحیح برای اولین بار در چنین نمایشگاهی در سطح کشور خواهیم پرداخت، همچنین شیلات تیز با حضور در این نمایشگاه به آموزش طبخ صحیح غذاهای دریائی به مردم خواهد پرداخت.

دکتر سلطانیان همچنین از حرکت کارناوال سلامتی در روزیکشنبه با حرکت دانش آموزان مقطع ابتدائی و همچنین پیش دبستانی در سطح شهر اصفهان و رژه خوردوهای مراکز بهداشتی و درمانی با هدف حساس سازی جامعه نسبت به مقوله سلامت خبر داد.

وی تجلیل از خیرین بهداشتی درمانی و بویژه انجمن خیریه درمانی حضرت ولیعصر(عج) که نقش عمده ای در سرویس دهی در جهت سلامت به مردم ایفا می کنند را طی برنامه ای که سه شنبه 21 فرودین ماه برگزار می شود از دیگر برنامه های هفته سلامت در استان اصفهان عنوان کرد.

گفتنی است مشروح مصاحبه دکتر سلطانیان در مورد آینده ای مطمئن در سرمایه گذاری در سلامت در سامانه خبری سلامت نیوز منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =