رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره اخبار مطرح شده مبنی بر شیوع آنفلوآنزای نوع B و مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا از جمله آنفلوآنزا نوع A در كشور، گفت: تمام موارد مربوط به آنفلوآنزا در حد طبیعی بوده و اگر فردی به دلیل آنفلوآنزا فوت كرده بیشتر مربوط به بیماری زمینه‌ای وی بوده است.

سلامت نیوز : رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره اخبار مطرح شده مبنی بر شیوع آنفلوآنزای نوع B و مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا از جمله آنفلوآنزا نوع A در كشور، گفت: تمام موارد مربوط به آنفلوآنزا در حد طبیعی بوده و اگر فردی به دلیل آنفلوآنزا فوت كرده بیشتر مربوط به بیماری زمینه‌ای وی بوده است.

دكتر محمد مهدی گویا در گفت‌وگو با  ایسنا، گفت: آنفلوآنزا در سال جاری نه مرگ و میر غیرعادی داشته و نه مبتلا غیرعادی. موارد مربوط به آن همانند هر سال است.


وی درباره اخبار مطرح درباره شیوع آنفلوآنزای نوع B، گفت: آنفلوآنزای نوع B همان آنفلوآنزای فصلی است و تفاوتی با آنفلوآنزاهای دیگر ندارد. اكنون نیز در فصل آنفلوآنزا قرار داریم و مانند دیگر كشورهای نیمكره شمالی زمین، این بیماری در ایران نیز شایع شده است. بنابراین هم آنفلوآنزای نوع B و هم آنفلوآنزای نوع A در كشور مشاهده شده است.

 گروه‌های پرخطر تزریق واكسن آنفلوآنزا را جدی بگیرند

گویا بر لزوم جدی گرفتن تزریق واكسن آنفلوآنزا از سوی گروه‌های پرخطر تاكید كرد و درباره مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا در كشور، گفت: در فصل آنفلوآنزا معمولا تعدادی از افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماران ریوی، قلبی، نارسایی كلیوی و .. مبتلا و تعدادی نیز جان خود را از دست می‌دهند. بنابراین تاكید می‌شود افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای در فصل آنفلوآنزا برای تزریق واكسن آنفلوآنزا اقدام كنند.

وی نسبت به بروز آنفلوانزا در بیماران قلبی، ریوی، سنین بالای 65 سال، كودكان، مبتلایان به نارسایی‌های كبد، كلیه، مبتلایان به ضعف سیستم‌ ایمنی، شیمی درمانی‌ها و دیگر گروه‌های پر خطر هشدار داد و گفت: گروه‌های دارای بیماری‌های زمینه‌ای ممكن است به اشكال شدید آنفلوانزا مبتلا شوند، بنابراین لازم است این گروه‌ها حتما واكسن آنفلوانزا را دریافت كنند و در صورت مشاهده علائم آنفلوانزا هر چند كه این علائم خفیف باشد، باید به پزشك مراجعه كرده و تحت درمان قرار گیرند.

 تاكید بر رعایت بهداشت فردی در فصل آنفلوآنزا

 در فصل آنفلوآنزا شست‌وشوی مكرر دست‌ها را فراموش نكنید

وی با بیان این كه بروز موارد آنفلوانزا موضوع جدیدی نیست و هر سال اتفاق می‌افتد، با تاكید بر رعایت نكات بهداشت فردی، ادامه داد: لازم است مبتلایان به آنفلوانزا شست و شوی مكرر دست‌ها را در دستور كار خود داشته باشند؛ چرا كه این ویروس عمدتا از طریق دست و ذرات تنفسی انتقال می‌یابد. به این ترتیب جلوگیری از انتقال قطرات تنفسی، شانس انتقال عفونت را بسیار كاهش می‌دهد.

 با مشاهده علایم آنفلوآنزا به پزشك مراجعه كنید

 در صورت ابتلا به آنفلوآنزا  استراحت در منزل را جدی بگیرید و از مصرف آنتی‌بیوتیك پرهیز كنید

رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاكید بر بحث استراحت در منزل به دنبال ابتلا به آنفلوانزا، ادامه داد: این بیماری نیاز به درمان آنتی بیوتیكی ندارد و با مصرف قرص استامینوفن ساده و مایعات فراوان طی حداكثر سه تا پنج روز خود به خود بهبود می‌یابد به این ترتیب آنفلوانزا به مصرف دارویی خاصی نیاز دارد، مگر برای گروه‌های پرخطر.

دكتر گویا ادامه داد: آنفلوانزا بیماری نیست كه بتوان از آن جلوگیری كرد، اما می‌توان اقداماتی انجام داد كه طول مدت گردش آن در جامعه كاهش یابد. به این ترتیب مبتلایان به این بیماری باید تا حد امكان از تماس با دیگران طی روزهای بیماری پرهیز كنند. استراحت كافی و مصرف مایعات سبب تسریع روند بهبودی شده و شانس انتقال بیماری به دیگران را كاهش می‌دهد، موضوعی كه متاسفانه به آن توجه نمی‌شود به ویژه‌ در میان دانش‌آموزان.

تزریق واكسن آنفلوآنزا برای زنان باردار منعی ندارد

تفاوت علایم آنفلوآنزا با سرماخوردگی

وی تب، سرفه، سردرد ، گلو درد، آبریزش بینی، آبریزش چشم، گاهی اسهال و علائم شدید‌تر را از جمله علائم آنفلوانزا عنوان كرد و گفت: زنان باردار باید بسیار مراقب این بیماری باشند؛ چرا كه بروز این بیماری در زنان باردار شدیدتر است. تزریق واكسن آنفلوانزا برای زنان باردار منعی ندارد، زنان باردار به محض مشاهده علائم آنفلوانزا به پزشك مراجعه كنند.

وی درباره تفاوت علائم آنفلوانزا و سرماخوردگی، گفت: علائم آنفلوانزا شبیه سرماخوردگی بوده اما شدیدتر است به ویژه‌ بدن درد و تب در آنفلوانزا شدیدتر از سرما خوردگی است و معمولا بهبودی آنفلوانزا مقداری طولانی‌تر از سرماخوردگی است.

رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره آنفلوآنزا نوع A نیز گفت: آنفلوانزای H1N1 تفاوتی با آنفلوانزای معمولی ندارد و نگرانی مانند سال گذشته ایجاد نخواهد كرد. این نوع آنفلوانزا مانند سال گذشته توان همه گیری ندارد.

واكسن آنفلوآنزای فصلی به میزان كافی در داروخانه‌ها موجود است

دكتر گویا تاكید كرد: واكسن آنفلوانزای فصلی به میزان كافی در داروخانه‌ها موجود است، وزارت بهداشت برای گروه‌های هدف مانند پرسنل مراكز بهداشتی و درمانی و برخی مشاغل خاص، تزریق این واكسن را در برنامه‌های خود دارد. دیگر افراد جامعه باید با مراجعه به پزشك برای تجویز و تزریق این واكسن اقدام كنند. در مجموع در مورد بیماری آنفلوانزای فصلی نگران افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستیم. این بیماران به محض مشاهده علائم آنفلوانزا باید به پزشك مراجعه كنند.

‌ آنفلوآنزا را در فصل آنفلوانزا جدی بگیرید

رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان گفت: توصیه می‌شود فصل آنفلوانزا از سوی مردم جدی گرفته شود و از خود درمانی پرهیز كنند. خود درمانی در مورد این بیماری مشكل آفرین است به ویژه‌ مصرف آنتی بیوتیك می‌تواند مشكل ساز باشد، ساده‌ترین عارضه مصرف بی‌جای آنتی بیوتیك آن است كه می‌تواند مدت زمان بهبودی بیماری را طولانی‌تر كند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =