کاهش ۳۱درصدی آب ورودی به سدهای کارون و کرخه

۱۳۹۶/۱۰/۱۳ - ۱۷:۳۷ - کد خبر: 234319
کاهش ۳۱درصدی آب ورودی به سدهای کارون و کرخه

سلامت نیوز: حجم آب ورودی همه سد حوضه آبریز خوزستان، از جمله کارون بزرگ، کرخه و مارون در سه ماه نخست سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۱ درصد کاهش یافت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مجموع حجم آب ورودی به سدهای حوضه آبریز استان خوزستان در سه ماه نخست سال آبی گذشته (مهرتا آذر۹۶) ۲ میلیارد و ۴۳۶ میلیون مترمکعب بود که در دوره مشابه امسال با ۳۱ درصد کاهش به یک میلیارد و ۶۸۳ میلیون متر مکعب رسید.

سال آبی از ابتدایی مهرماه هر سال آغاز می شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه می یابد.

بر اساس گزارش چهارشنبه وزارت نیرو، بیشترین میزان کاهش در حجم آب ورودی مربوط به سد مارون با ۵۸ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه پارسال است.

پارسال در چنین زمانی سدهای کارون ۴، کارون ۳، شهید عباسپور، مسجد سلیمان و گتوند علیا یک میلیارد و ۲۸۲ میلیون مترمکعب ورودی آب داشتند اما حجم آب ورودی آنان امسال با ۳۲ درصد کاهش به ۸۶۹ میلیون متر مکعب رسید.

بر پایه این گزارش،‌ حجم آب ورودی به سدهای کرخه و سیمره که پارسال در این مدت ۳۷۲ میلیون متر مکعب بود، امسال با ۱۸ درصد کاهش ۳۰۵ میلیون متر مکعب شد.

در سه ماه نخست سال آبی جاری، حجم آب ورودی به سدهای دز ۴۳۴، مارون ۵۹ و جره ۱۵ میلیون متر مکعب بود که در مقایسه با حجم آب ورودی پارسال به ترتیب ۲۹، ۵۸ و ۳۶ درصد کاهش داشت.

بر پایه این گزارش، تا بیست و نهم آذرماه امسال، آب مخازن سدهای دهگانه حوضه آبریز خوزستان در مجموع ۱۱ میلیارد و ۶۲۹ میلیون متر مکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۱۴ میلیارد و ۴۱ میلیون متر مکعب بود، ۱۷ درصد کاهش یافت.

آخرین آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران حکایت از آن دارد که اینک، ۴۷ درصد مخازن سدهای خوزستان پر است.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.29355s, 19q