"آينده مطمئن با سرمايه‌گذاري درسلامت"

۱۳۸۶/۰۱/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2356
"آينده مطمئن با سرمايه‌گذاري درسلامت"

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، شعار امسال سازمان جهاني بهداشت يعني " آينده مطمئن با سرمايه‌گذاري در سلامت " با موضوعيت " امنيت سلامت بين‌المللي " در حالي مطرح مي‌شود كه ‪ ۳۰‬بيماري جديد در ‪ ۳۰‬سال اخير ظهور كرده است.

در سال ‪ ۲۰۰۶‬شمار مبتلايان به "ايدز" در جهان حدود ‪ ۴۰‬ميليون نفر بوده است و در همين سال حدود ‪ ۱۳۲‬ميليون نفر از بلاياي طبيعي آسيب ديدند كه در اين ميان ‪ ۲۷‬هزار نفر جان خود را از دست دادند.

اين در شرايطي است كه تغييرات آب و هوا و محيط زيست زندگي ‪ ۶۰‬ميليون انسان را به مخاطره افكنده است و سوء تغذيه هنوز يكي از چالشهاي اساسي سلامتي در جهان محسوب مي‌شود.

سوء تغذيه ناشي ازكمبود مواد غذايي يا مصرف بيش از حد آن موضوع ديگري است كه به عدم تعادل سهميه‌هاي غذايي در جهان و متوازن نبودن شاخص‌هاي بهداشتي در سراسر كره خاك باز مي‌گردد.

از سوي ديگر، از سال ‪ ۲۰۰۳‬تاكنون بيش از ‪ ۲۷۹‬مورد ابتلاي انساني به آنفلوآنزاي مرغي گزارش شده است كه از اين تعداد ‪ ۱۶۹‬نفر جان باختند كه اين امر به اقتصاد كشورهاي آسيايي لطمه وارد كرده است.

مرگ سالانه حدود دو ميليون نفر در جهان براثر بيماري سل ، موضوعي است كه شايد تعجب همگان را از بابت تصور ريشه كن شدن اين بيماري برانگيزد.

بيماريهايي چون "سارس" و "مالاريا" را نيز بايد به معضلات و چالشهاي دنياي امروز افزود، دنيايي كه در آن تهديدهاي سلامتي فراتر از مرزها حركت مي كنند.

بيماريهاي جديد مي‌توانند به دلايلي چون سفر و تجارت افراد در دنياي امروز از مرزهاي ملي عبور كرده،به امنيت جوامع لطمه وارد كنند.

با افزايش چالشهاي بهداشتي و امنيتي، علاوه بر دولتها و سازمانهاي دولتي جوامع مدني و صنفهاي تجاري نيز به مخاطره مي‌افتند.

به نظر مي‌رسد، تنها از طريق همكاري‌هاي ميان كشورهاي در حال توسعه و توسعه يافته و تقويت سيستم‌هاي بهداشت عمومي و نظارت مي‌توان خطر گسترش بيماريها را محدود كرد.

عناوين روزهاي هفته سلامت امسال در جمهوري اسلامي ايران، "سلامت ، ايمني غذا "، "سلامت مشاركتهاي عمومي و همكاريهاي بين بخشي " ،" سلامت و رسانه‌ها" " سلامت ، شهر و روستاي سالم " ، " سلامت و جايگاه فناوري‌هاي نوين " ، " سلامت ، حمايتهاي قانوني ، چالشها و فرصتها " و " سلامت و خانواده سالم " تعيين شده است.

نگاه سلامت محور به عنوان فرهنگ و اولويت برتر در جامعه نيازمند سرمايه‌گذاري ، تقويت همكاريهاي بين بخشي در كشور و تبادل اطلاعات بهداشتي ميان كشورها است.

روز جهاني بهداشت سال ‪ ۲۰۰۷‬مصادف با ‪ ۱۸‬فروردين سال ‪ ۸۶‬و آغاز هفته سلامت ( ‪ ۲۴ - ۱۸‬فروردين ) است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.71496s, 18q