بيش از ‪ ۷۵‬درصد بيماري‌هاي نوپديد از دام به انسان منتقل مي‌شود

۱۳۸۶/۰۱/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2406
بيش از ‪ ۷۵‬درصد بيماري‌هاي نوپديد از دام به انسان منتقل مي‌شود

دكتر "آراسب دباغ مقدم" روز دوشنبه در گفت وگو با  ايرنا به مناسبت هفته سلامت افزود: بر اين اساس، سازمان دامپزشكي و دامپزشكان از طريق مبارزه با اين بيماري‌هاي نوپديد همچون سارس و باز پديد مانند آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان و كنترل آن‌ها مي‌توانند خدمت بزرگي به سلامت جامعه بشري كنند.

وي اظهار داشت: سلامت فرآورده‌هاي دامي يكي ديگر از محورهايي بوده كه با كنترل و نظارت و بازرسي دامپزشكان نقش كليدي برسلامت افراد جامعه دارد.

دباغ مقدم گفت: با توجه به شعار محوري سلامت مواد غذايي " از مزرعه تا ميز غذا " مسئوليت بيش از ‪ ۸۰‬درصد سلامت مواد غذايي بر عهده وزارت جهاد كشاورزي و زيرمجموعه‌هاي تخصصي آن بويژه سازمان دامپزشكي است.

رئيس كميته بهداشت مواد غذايي در تهران اظهار داشت: اگر مواد غذايي را به دو دسته با منشا دامي و منشا گياهي تقسيم كنيم، مهم‌ترين مرحله كه سلامت توليد و نقل و انتقال محصولات تا درب كارخانه‌ها جهت فرآوري و يا بازارهاي مصرف بوده به طور مشخص در حيطه اختيارات وزارت جهاد كشاورزي و زيرمجموعه تخصصي آن همچون سازمان دامپزشكي است.

وي افزود: به‌عنوان مثال بحث باقي مانده‌هاي دارويي همچون آنتي‌بيوتيك‌ها و هورمون‌ها در فرآورده دامي، آفلاتوكسين در شير و فرآورده‌هاي لبني، باقي مانده داروها در عسل، وجود ميكرو ارگانيزهاي بيماري‌زا همچون سالمونلا در تخم‌مرغ در حيطه تخصص دامپزشكان است.

دباغ مقدم گفت: بر اين اساس، ورود ساير سازمان‌ها به اين بخش به دليل عدم دارا بودن تخصص لازم و ابزارهاي كنترلي و پيشگيرانه و نيز نداشتن محمل قانوني فاقد وجاهت علمي و قانوني است.

وي با اشاره به توصيه كميته بهداشت مواد غذايي اظهار داشت: سازمان‌هاي مختلف به جاي دخالت در امور تخصصي و صنفي حرف ديگر، ضمن احترام به تنوع تخصص‌ها بايد از راه كارهايي همچون فعال‌سازي شوراي سلامت غذا كه در آن نمايندگان تمام سازمان‌هاي ذيربط عضويت دارند، بهره‌برداري كنند.

دباغ مقدم گفت: با توجه به تعريف امنيت غذايي كه به معني فراهم كردن غذاي كافي و سالم براي همگان بوده، نقش اصلي را در بحث امنيت غذايي با تاكيد بر توليد غذاي سالم بايد وزارت جهاد كشاورزي و زير مجموعه تخصصي آن همچون دامپزشكي بازي كند.

وي افزود: در اين خصوص انتظار مي‌رود اين وزارتخانه و سازمان دامپزشكي به صورتي فعال‌تر در اين حيطه وارد شده و از امكانات بخش خصوصي بويژه در زمينه‌هاي آموزش، ترويج و پژوهش در امور سلامت غذا بهره‌برداري كنند.

وي خاطر نشان كرد: الزامات جهاني شدن، كسب تجارب در زمينه فرآورده‌هاي غذايي و افزايش آگاهي‌هاي عمومي جامعه نيز حكم مي‌كند كه سازمان دامپزشكي به طور جدي‌تري در زمينه مواد غذايي با منشا دامي فعاليت كند.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.56573s, 18q