استرس كمتر، زندگي بهتر

۱۳۸۶/۰۱/۲۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2420
استرس كمتر، زندگي بهتر

" استرس " واكنش‌هاي فيزيكي ذهني و عاطفي است كه در نتيجه تغييرات و نيازهاي زندگي فرد، بروز مي‌كند.

عصبانيت ، اعتماد به نفس پايين، افسردگي، بي‌تفاوتي ، تحريك پذيري، اختلال در تمركز، بي‌قراري و اضطراب از علايم شايع استرس است.

استرس علاوه بر تبعات روحي و رواني، بر جسم انسان اثر مي‌گذارد كه از آن به عنوان بيماري‌هاي روان‌تني ياد مي‌شود.

به عقيده پزشكان، استرس باعث بروز مشكلاتي در پوست، مو و ساير اندام‌هاي بدن شده و همچنين باعث تغيير رفتار انسان‌ها مي‌شود.

ابتلا به انواع بيماري‌هاي قلبي، سكته، پوكي استخوان، بيماري‌هاي گوارشي، چاقي، ناراحتي معده ، فشار خون بالا ، بي‌خوابي و سردردهاي مختلف از ديگر عوارض استرس است.

استرس مي‌تواند باعث ايجاد آشفتگي در چهره و تغيير رنگ چهره، بروز آكنه و جوش‌هاي صورت، خاكستري ، نازك و خشك شدن مو، اختلال در رشد ناخن ها، خارش پوست، اگزما و قرمزشدن لايه زيرين پوست و رويش زگيل روي دست‌ها و پاها شود.

رييس انستيتو روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران معتقد است كه امروزه استرس يكي از عوامل مهم مرگ ومير و بروز ناراحتي‌هاي جسمي و روحي است.

دكتر "جعفر بوالهري" در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه اين عارضه در كاهش بهره وري نقش مهمي دارد، افزود: فشار شديد ناشي از عوامل محيطي در محيط خانه و خانواده، كار و اجتماع همگي در بروزناراحتي‌هاي جسمي به خصوص سرطان‌ها، بيماري‌هاي قلبي و عروقي، ناراحتي‌هاي كليوي، ايست قلبي و حتي تصادفات موثر است.

وي گفت: تغيير سبك زندگي ، نوع تغذيه ، كاهش معنويت و نوع رفتارهاي اجتماعي پرتنش در جامعه شرايطي را به وجود آورده كه باعث افزايش مرگ‌ومير ناشي از استرس شده است.

رييس انستيتو روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به اين كه عوامل مختلفي ممكن‌است موجب استرس يا فشار رواني بر فرد شوند، گفت گرسنگي، خواب آلودگي، ترافيك ، آلودگي‌هاي محيطي، مشكلات تحصيلي فرزندان و غيره از عواملي است كه موجب استرس مي‌شود.

به گفته وي، بسياري از افراد به دليل ناآگاهي بدترين روش را در برخورد با استرس انتخاب مي‌كنند و با عصبانيت و پرخاشگري بر شدت مساله و فشار رواني مي‌افزايند.

بوالهري به افراد توصيه كرد يك روش را ياد بگيرند و بطور منظم در صورت امكان هر روز آن را تمرين كنند.

- به‌مدت كوتاهي از هر وضعيت پراسترسي كه در طول روز به آن بر مي‌خوريد، دور شويد".

- ازآوردن مشكلات خود به‌خانه يا بستر خودداري و در پايان روز دقايقي را به مرور كارهاي كه در طول روز انجام داده‌ايد، اختصاص دهيد، بطوري‌كه انگار يك نوار را مجددا گوش مي‌كنيد".

- تمام عواطف منفي را كه متحمل شده‌ايد (عصبانيت ، احساس عدم امنيت يا اضطراب) را از خود برهانيد.

- از تمام انرژي‌ها يا عواطف خوب (افكار عاشقانه،ستايش،احساسات خوب در مورد كار يا خودتان) لذت ببريد.

رييس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز گفت كه استرس مستمر و حتي كوتاه مدت ، باعث بروز سكته‌هاي مغزي و گاه قلبي مي‌شود.

دكتر "طاهره سماوات"، ضربان نامنظم قلب را از علائم استرس ذكر كرد و افزود: استرس باعث گرفتگي عروق مي‌شود و پيامد آن ، سكته‌هاي قلبي و مغزي است.

وي، سازگاري افراد با شرايط محيط كار و اجتماع را از مهمترين راه‌هاي پيشگيري از استرس ذكركرد و ورزش و تغذيه سالم را در كنترل بيماري‌هاي قلبي و عروقي موثر دانست.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.97012s, 18q