یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
کد خبر: 243191

بسیاری از ما جعبه‌ای قرص در خانه داریم که معمولا باقیمانده قرص‌های مصرف‌شده در موارد مختلف یا داروهایی است که برای روز مبادا نگه داشته شده است.

آرامبخش‌های‌ پردردسر

سلامت نیوز:بسیاری از ما جعبه‌ای قرص در خانه داریم که معمولا باقیمانده قرص‌های مصرف‌شده در موارد مختلف یا داروهایی است که برای روز مبادا نگه داشته شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، اما می‌توان گفت این مضرترین پس‌اندازی است که می‌توان در خانه داشت. داشتن چند نوع مسکن برای روز مبادا و زمانی که درد شدید به سراغ فرد می‌آید، می‌تواند آسیب‌هایی ایجاد کند که جبران آن آسان نیست. استفاده از مسکن هنگام درد امری ضروری است و در مواردی خود پزشک تاکید دارد که نباید درد را تحمل کرد. اما میان مصرف مسکن برای کاهش درد شدید و عادت به مصرف مسکن با شروع کوچک‌ترین درد، تفاوت بسیاری وجود دارد.

درد ممکن است حاد یا مزمن باشد و مسکن‌ها هم انواع خفیف، متوسط و شدید را دارند. یکی از دلایل مهم توصیه به مصرف مسکن زیر نظر پزشک نیز همین موضوع است. اگر دارویی بدون در نظر گرفتن نوع و شدت درد استفاده شود، می‌تواند علاوه بر تاثیرگذار نبودن، برای دیگر قسمت‌های بدن مشکلاتی هم ایجاد کند.

مصرف خودسرانه قرص‌های مسکن باعث افزایش فشار خون می‌شود. فشار خون بالا نیز خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. در طولانی مدت نیز می‌تواند نشانه‌هایی مثل بروز مشکلات قلبی، تنگی نفس، افزایش یا کاهش ضربان قلب و مشکلاتی بمراتب بیش از این داشته باشد. در مورد افرادی که بیماری‌های کلیوی دارند، مصرف مسکن خطرات بیشتری دارد.

مصرف بعضی از مسکن‌ها با معده خالی باعث ایجاد زخم‌های شدید گوارشی می‌شود و ممکن است روی سیستم عصبی نیز تاثیرگذار باشد.

در واقع بهترین کمکی که شما می‌توانید به بدن خودتان بکنید این است که تا جای ممکن از مسکن استفاده نکنید و هنگام بروز درد شدید به پزشک مراجعه کنید. حتی هنگامی که پزشک دارو تجویز می‌کند، به جای اصرار بر توصیه مسکن، بهتر است از پزشک بخواهید مقدار کمتری مسکن تجویز کند یا راه‌حل جایگزینی برای مدیریت درد پیشنهاد دهد. علاوه بر این اگر مسکن اثر نکرد، آن را خودسرانه قوی‌تر نکنید، مقدار بیشتری دارو مصرف نکنید و موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

اجازه ندهید درد فراموش شود

یکی دیگر از عوارض خطرناک مصرف مسکن پیش از مراجعه به پزشک، فرام