چربي، ويتامين را بي‌خاصيت مي‌كند

۱۳۸۶/۰۱/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2454
چربي، ويتامين را بي‌خاصيت مي‌كند

اگر تا به حال فکر مي‌کرديد چربي‌هاي اضافي فقط از آن جهت بد هستند که وزن شما را بالا مي‌برند و بر روي زانوها، قلب و تنفس شما بار اضافه تحميل مي‌کنند، اگر تا به حال تصورتان اين بود که چربي زياد در رژيم غذايي باعث چاقي و بيشتر شدن خطر ديابت و فشار خون بالا مي‌شود، اين بار محققان بررسي‌هايي کرده‌اند و متوجه شده‌اند که مشکل چربي‌ها به همين‌جا محدود نمي‌شود.

محققان به‌تازگي فهميده‌اند چربي زياد در رژيم غذايي ممکن است باعث شود اثر آنتي اکسيداني ويتامين C از بين برود و ديگر نتواند به عنوان يک عامل مقابله با سرطان و پير شدن سلول‌هاي بدن عمل کند.

در اين مطالعه که کار پژوهشگران دانشگاه گلاسگوي بريتانياست، سعي شده شرايط شيميايي و مکانيکي داخل معده در آزمايشگاه بازسازي شود.

آنها مي‌گويند وقتي مخلوط بزاق و مواد غذايي وارد معده مي‌شود و با آن مخلوط مي‌شود، ويتامين C يا همان آسکوربيک اسيد موجود در مواد غذايي گوناگون مي‌تواند راديکال‌هاي آزاد، يعني همان مواد زيان‌آوري که خطر بروز سرطان را بالا مي‌برند، از بين ببرد؛ راديکال‌هاي آزادي مانند نيتريت که در مواد غذايي آماده و کنسروي، مانند سوسيس و کالباس به‌وفور وجود دارد.

اما وقتي به همين مخلوط معدي، مقدار بيشتري چربي اضافه شد، محققان متوجه شدند که ديگر اين اتفاق نمي‌افتد و آسکوربيک اسيد نمي‌تواند اين واکنش شيميايي را در معده انجام دهد.

يک کارشناس تغذيه در مرکز تغذيه بريتانيا درباره نتايج اين تحقيق مي‌گويد: «البته سرطان بيماري‌اي است که در طي سال‌ها و در اثر حضور انواع و اقسام عوامل ژنتيکي و محيطي به‌وجود مي‌آيد و پيشرفت مي‌کند و نمي‌توان انگشت اتهام را تنها به سمت يکي از اين عوامل گرفت و از بقيه و تأثيرشان صرف‌نظر کرد.

با اين حال شناخت اين عوامل و سعي در رفع آنها يا به حداقل رساندن تأثير آنها، ممکن است تا حد زيادي بتواند از بروز اين بيماري در جوامع انساني جلوگيري کند. نتايج اين تحقيق هم از همين بابت قابل توجه است.»

اين محققان که گزارش تحقيقات خود را در نشست سالانه انجمن زيست‌شناسي تجربي ارائه مي‌کردند، درباره نتايج مطالعه خود مي‌گويند: «ممکن است ويتامين‌هاي محلول در چربي و پيش‌سازهاي آنها، مثل بتاکاروتن که پيش‌ساز ويتامين A است، چنين حساسيتي به حضور چربي‌ها نداشته باشند و در رژيم‌هاي پرچربي هم بتوانند خاصيت آنتي‌اکسيداني خود را داشته باشند. به اين ترتيب اهميت اين توصيه کارشناسان که تأکيد دارند حتماً روزي 5 وعده از انواع گوناگون متنوع سبزي و ميوه تازه مصرف کنيم، غذاهاي کم‌چربي بخوريم و کمتر غذاها را سرخ کنيم، مشخص مي‌شود.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
12.3001s, 18q