خوردن شلغم باعث درمان تشنج و گواتر می‌شود

۱۳۸۹/۱۲/۰۵ - ۱۱:۱۲ - کد خبر: 24818
خوردن شلغم باعث درمان تشنج و گواتر می‌شود
سلامت نیوز :یک کارشناس کشاورزی گفت: شلغم دارای قند طبیعی و منیزیم زیاد می باشد و از همین جهت استخوان‌بندی را محکم می کند و فسفر آن مغز و اعصاب را تقویت می کند.

حاجی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: شلغم نه تنها از نظر داشتن ویتامین و خواص معدنی اش ارزنده است، بلكه از حیث سایر ویژگی های غیر غذایی هم سرآمد بوده و در زمره سبزی های مهم شمرده می شود.

وی گفت: شلغم باعث درمان تشنج و گواتر می شود اما برای کسانی که معده ضعیف دارند به علت دیر هضم شدن، ممکن است که باعث نفخ شود.

وی اظهار داشت: علاوه بر پیاز، سبزی‌های لیفی (گیاهان سبز) نیز عوامل عمده پیشگیری از سرطان به شمار می آیند. زیرا آنها همانند كلم پیچ و سایر گیاهان چلیپایی طبق تحقیقات آزمایشگاهی از موادی برخوردارند كه رشد سرطان را در جانوران متوقف می سازند. همچنین شلغم‌های بزرگ زرد رنگ، دارای مواد ضد سرطانی است.

وی بیان کرد: شلغم خوب باید سفت و تازه باشد. بنابراین اگر وسط آن شل بوده و با فشار انگشت فرو برود، پلاسیده و مانده است و چنانچه پخته و مصرف شود، در روده ها تولید نفخ می کند. حتما پوست خارجی آن باید براق و شفاف باشد. شلغم باید سنگین باشد و وقتی وسط آن را بریدید، درونش را روشن و شفاف ببینند.

وی اشاره کرد: شلغم خون ساز است و املاح کلیسم و منیزیم و سایر مواد موجود در آن موجب جلوگیری از ابتلا به بیماری های خطیری مانند سرطان می شود .

به گفته این كارشناس كشاورزی، شلغم، اثر مفید و موثری در درمان بیماری های دستگاه تنفسی دارد. برای این منظور از آش یا سوپ آن استفاده می شود. همین طور می توان عصاره ی آن را به دست آورد. برای این کار شلغم را با وزن مساوی شکر سرخ در کمی آب ریخته و به ملایمت حرارت می دهند. طریقه دیگر آن است که وسط شلغم بزرگی را خالی کرده، شکر سرخ را در آن ریخته، پر می کنند و می پزند. شکل سوم آن است که شلغم را به حلقه های گرد بریده و پیاز را نیز به همین شکل در بیاورند. سپس در ظرف گودی، طبقات شلغم و پیاز را بر روی حرارت بگذارند. وقتی گرم شد، به تدریج شربت آن جدا می شود.

حاجی نژاد خاطر نشان کرد: این شربت برای درمان سرماخوردگی و گلودرد بسیار نافع است و از آن می توان به عنوان غرغره در هنگام گلودرد استفاده کرد. برای درمان دمل، کورک و هر نوع کانون التهابی و تورمی یا چرکی، ضماد شلغم را روی موضع بگذارید.

وی افزود: ترب سیاه هم تمام خواص شلغم را دارد و حتی در برخی مواقع، از شلغم غنی تر است. بهتر آن است که ترب سیاه و شلغم خام را رنده کرده، به شکل خام میل کنید تا از خواص آنها به طور کامل بهره گیرید. می توان از این دو همراه با سبزی های دیگر به صورت سالاد استفاده نمود .

وی در پایان گفت: اگر به خوردن شلغم خام تمایلی ندارید می توانید شلغم را به شکل شربت شلغم درست کنید. روش تهیه شربت شلغم به این ترتیب است که ابتدا وسط یک شلغم را خالی می کنند و در آن کمی شکر می ریزند. پس از مدتی آب در آن جمع می شود. آب آن را با قاشق برداشته و مصرف می نمایند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.69418s, 18q