معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت گفت: در تحقق عدالت اجتماعی در حوزه سلامت حرکتی روبه جلو داشته‌ایم و رضایتمندی مردم از خدمات حوزه سلامت گواهی بر این مدعاست.

حوزه سلامت، در تحقق عدالت اجتماعی حرکتی روبه جلو داشته است

سلامت نیوز:معاون برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت گفت: در تحقق عدالت اجتماعی در حوزه سلامت حرکتی روبه جلو داشته‌ایم و رضایتمندی مردم از خدمات حوزه سلامت گواهی بر این مدعاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر علی اکبر حق دوست ضمن تشریح دستاوردهای ۴۰ ساله حوزه سلامت، گفت: پیشبرد اهداف در هر حوزه‌ای نیازمند برنامه‌ای جامع و کامل است تا با استناد به این برنامه‌ها اهداف مورد نظر را پیش ببرد.

وی در ادامه گفت: وزارت بهداشت با تشکیلاتی که در کشور دارد که حوزه آموزش پزشکی را نیز شامل می شود، وزاتخانه ای با مسئولیت عریض و طویلی در کشور است و معاونت برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی می تواند در ترمیم شکاف های موجود ناشی از عملیاتی کردن اسناد بالادستی برای دستیابی به اهداف مورد نظر، گام های مثبتی را بردارد و با ارائه‌ اطلاعات و پیش‌بینی‌های مربوط به آینده فرصت تأثیرگذاری را مهیا و وضعیت پویاتری را فراهم کند.

حق دوست تصریح کرد: نظارت بر تمامی امور از دورافتاده ترین نقاط کشور تا پایتخت نیاز به هماهنگی و همسوکردن فعالیت‌ها دارد و برنامه ریزی استراتژیک کلید در دست گرفتن سرنوشت وزارتخانه است و معاونت برنامه ریزی می‌تواند این کار را به شکل جمعی و با همیاری اعضای درون مجموعه و البته هماهنگی‌های لازم بین بخشی میسر کند.

وی اجرایی کردن اسناد بالادستی، سند چشم انداز ۲۰ ساله و سیاست‌های کلی سلامت، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری را مورد تاکید قرار داد و گفت: رصد کردن روندهای بین‌المللی در حوزه سلامت و آینده نگری نیز نیازمند هماهنگی، همفکری و برنامه ریزی با معاونین وزاتخانه و روسای دانشگاه های علوم پزشکی با هدفگیری خدمت رسانی به مناطق دور افتاده نیز از مهمترین دلایل وجود معاونت برنامه ریزی در وزارت بهداشت است.

معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه موفقیت و شکست‌ها را باید نسبی دید و با گذشته مقایسه کرد، گفت: رضایتمندی در حوزه سلامت فاصله خواسته‌ها و داشته‌های ماست که خواسته ها سریع تر رشد می کنند و گاهی منجر به نارضایتی نسبی می شوند، اما با نگاهی به گذشته می‌توان رشد قابل ملاحظه مطابق با استاندارهای بین المللی در حوزه پزشکی، دندانپزشکی و خدمات بیمارستانی را شاهد بود.

وی خاطرنشان کرد: دسترسی به خدمات در سطح کشور به خصوص در مناطق محروم، رشد چشمگیری داشته که شاخص‌ها نشان دهنده آنها هستند، اما هنوز با ایده آل فاصله داریم. در حال حاضر خدمات عمومی را در شهرستان‌ها  و مناطق محروم ارایه می‌دهیم و خدمات پیشرفته را نیز به صورت ادورای پزشکان متخصص پوشش می‌دهند. همچنین در حوزه واکسیناسیون پوشش صد در صدی داریم.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، وی با اشاره به اینکه، تمام روستاهای ما خانه بهداشت با حضور بهورز دارند، افزود: در حال حاضر مراکز جامع سلامت در شهرها نیز با حضور روان شناس، کارشناس تغذیه، پرستار و ماما در کنار پزشک، خدمات ارائه می‌دهند.

حق دوست افزود: در تحقق عدالت اجتماعی در حوزه سلامت حرکتی روبه جلو داشته‌ایم و بهترین ابزار برای رضایت سنجی، خود مردم هستند؛ بطوریکه بر اساس نظرسنجی صدا وسیما و خبرگزاری‌ها، رضایتمندی از خدمات بهداشتی درمانی همیشه بالاترین رتبه را داشته است.

وی افزود: در حال حاضر نیاز کشور ما به پزشک به تناسب رسیده است، اما نسبت به استاندارهای بین‌المللی کمی عقب هستیم. هدفگیری ما براساس مستندات بین‌المللی به ازای هر هزار نفر یک پزشک است که در حال حاضر به ازای هر ۱۲۰۰ نفر می‌باشد و مشکل اصلی ما توزیع است که تمایل برای ارائه خدمات در مناطق دورافتاده کمتر است که این مشکل در کشورهای پیشرفته اروپایی، کانادا و استرالیا نیز وجود دارد.

معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت در پایان تصریح کرد: در حوزه سلامت مواردی چون کم تحرکی، مصرف دخانیات و تصادفات هزینه‌هایی را به سیستم بهداشت و درمان تحمیل می‌کنند. همچنین سبک زندگی مردم و روند رو به سالمندی جامعه گاهی آسیب رسان هستند و هزینه‌هایی را تحمیل می‌کنند که باید تدابیری برای آنها اندیشیده شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =