شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷

در حالی مسئول امور بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از غیراخلاقی و غیرقانونی بودن خرید و فروش اعضای بدن از جمله کلیه و عدم امکان چنین اقدامی در یزد می‌گوید که یکی از دلالان این عضو حیاتی بدن از توافق پنهانی بین فروشندگان و متقاضیان کلیه خبر می‌دهد.

دلالی اعضای بدن در یزد

سلامت نیوز:در حالی مسئول امور بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از غیراخلاقی و غیرقانونی بودن خرید و فروش اعضای بدن از جمله کلیه و عدم امکان چنین اقدامی در یزد می‌گوید که یکی از دلالان این عضو حیاتی بدن از توافق پنهانی بین فروشندگان و متقاضیان کلیه خبر می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،در حالی که بیماران زیادی در نوبت گرفتن یکی از اعضای حیاتی بدن خود هستند، عده‌ای به دنبال سودجویی از نیاز این بیماران و از سوی دیگر فقر و نداری افرادی که برای رهایی از این وضعیت تن به فروش عضوی از بدن خود می‌دهند، به شغل پردرآمد دلالی روی آورده‌اند.

فروش پنهانی اعضایی مانند کلیه در حالی رخ می‌دهد که بر طبق قانون هیچ بیمارستانی اقدام به خرید و فروش، جراحی و پیوند اعضای بدن نمیکند با این حال دلالان اعضای بدن به صورت غیرقانونی با روشهای ابداعی خود در این رابطه قانونگریزی می‌کنند.

این قانون‌گریزی در استان یزد که از بیماران کلیوی زیادی نیز برخوردار است، از دیگر نقاط کشور مستثنی نیست به طوری که به عنوان نمونه امروز در بازار خرید و فروش اعضای بدن به ازای هر  کلیه مبالغی بین 7 تا 70 میلیون تومان بین سودجویان و بیماران رد و بدل می‌شود.

توافق پنهانی فروشندگان و متقاضیان کلیه

یکی از دلال کلیه در یزد  در این باره می‌گوید: کلیه عضوی حیاتی است که خانواده بیماران دچار نارسایی کلیه به دلیل نیاز شدید، هزینه‌های زیادی را به ازای خرید آن متحمل می‌شوند.

وی با اذعان به این که عضو کلیه در بیمارستانهای یزد تحت عنوان خرید و فروش عضو، جراحی و به بیمار نیازمند پیوند زده نمی‌شود، در مورد نحوه خرید و فروش پنهانی و غیرقانونی این عضو حیاتی بین افراد اظهار می‌کند: معمولاً توافق بین متقاضی و فروشنده کلیه به صورت پنهانی و براساس قیمت توافقی انجام می‌شود ولی فرد فروشنده تحت عنوان اهدای عضو به فرد متقاضی به بیمارستان مراجعه می‌کند.

این فرد در مورد قیمت کلیه در بازار فروش این عضو نیز بیان می‌کند: قیمت کلیه از 7 تا 70 میلیون تومان براساس میزان نیاز بیمار، نیاز مالی فروشنده و همچنین خاص بودن گروه خونی آنها به فروش می‌رسد.

غیرقانونی بودن فروش اعضای بدن

محمدحسین قاسمی، مسئول امور بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در گفت‌وگو با ایسنا تاکید می‌کند: این که افراد به علت مشکلات مالی و پول بخواهند عضوی از بدن خود را بفروشند، اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی است.

وی ‌با اشاره به این‌ که پیوند کلیه در هیچ بیمارستانی از افراد زنده جز اقوام درجه یک و نزدیکان بیمار صورت نمی‌گیرد، می‌گوید: پیوند کلیه در یزد تاکنون تنها از طریق رضایت خانواده افراد مرگ مغزی شده و با اهدای این عضو برای بیماران متقاضی انجام شده است.

قاسمی با بیان این که در سال گذشته 12 مورد پیوند کلیه در داخل استان انجام شده است، در مورد موضوع خرید و فروش کلیه اظهار می‌کند: هیچ بیمارستانی در یزد عضو کلیه را از فرد زنده تحت عنوان خرید و فروش، جراحی نمی‌کند و این اقدام غیرقانونی است.

این مسئول با اشاره به این که پیوند کلیه مگر در چند بیمارستان کشور ناممکن است، عنوان می‌کند: عضو کلیه زمان زیادی پس از جراحی و خروج از بدن اهداکننده نمی تواند دوام بیاورد از این رو جراحی و پیوند آن جز در یک بیمارستان صورت نمی‌گیرد لذا این اقدام در صورت غیرقانونی بودن در هر بیمارستانی قابل شناسایی است.

وی خرید و فروش کلیه را اقدامی غیراخلاقی می‌داند و تاکید میکند: البته فردی که کلیه‌اش را اهدا می‌کند نیز دچار عوارضی می‌شود که تا پایان عمر شامل احوال جسمی وی خواهد بود.

وجود 600 بیمار دیالیزی در یزد

قاسمی در مورد بیماران دیالیزی به عنوان یکی از بیماران خاص، تصریح می‌کند: تعریف خاص بودن از بیماری‌ها مربوط به پوشش بیمه‌گر آنهاست به طوری که هم اکنون علاوه بر بیماران دیالیزی، بیماران هموفیلی، تالاسمی و ام اس نیز جزو بیماران خاص محسوب می‌شوند که بیمه‌ها پوشش هزینه‌ای آنها را برعهده دارند.

وی می‌گوید: این خاص بودن دلیلی بر صعبالعلاجی این قبیل بیماران به مفهوم بیماری‌هایی مانند سرطان‌های بدخیم نیست و به نوع پوشش بیمه‌ای آنها باز می‌گردد.

به گفته ی مسئول امور بیماری‌های خاص دانشگاه علوم پزشکی یزد در حال حاضر 600 بیمار دیالیزی در یزد تحت درمان هستند، بیان می‌کند: از مجموع این بیماران 500 بیمار خونی و 100 بیمار صفاوی هستند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =