عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان‌ اینکه استفاده مجدد از وسایل یکبار مصرف در اتاق عمل در هر شرایطی خلاف قانون است، تاکید کرد با خاطیان برخورد جدی می‌شود.

سلامت نیوز:عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان‌ اینکه استفاده مجدد از وسایل یکبار مصرف در اتاق عمل در هر شرایطی خلاف قانون است، تاکید کرد با خاطیان برخورد جدی می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، یعقوب شیویاری در گفت وگو با خانه ملت، در واکنش به اظهارنظر معاون سازمان نظام پزشکی مبنی بر اینکه مخالف استفاده مجدد از وسایل یک‌بار مصرف در بیمارستان‌ها و اتاق عمل‌های کشور هستیم، گفت: بی‌تردید استفاده مجدد از این وسایل در اتاق عمل خلاف قانون است، چرا که قطعا این اقدام باعث عفونت‌های بعد از عمل و بروز سایر عوارض ناشی از آن خواهد شد، بنابراین در هر شرایطی نباید به هیچ وجه به این امر مبادرت ورزید.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر در هر بیمارستانی به هر دلیلی از وسایل یکبار مصرف در اتاق عمل مجدد استفاده شد، باید موارد به مبادی قانونی گزارش داده شود تا با خاطیان به طور جدی برخورد شود، ضمن اینکه کمیسیون بهداشت نیز هر گونه گزارشی را که در این خصوص ارائه شود، پیگیری خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته برخی وسایل پزشکی را می‌توان بنابر ضرورت و شناخت واحدی که از آنها استفاده می‌کند، چند بار هم استفاده کرد، اما تجهیزات پزشکی یکبار مصرف همچون سرنگ پس از چند بار مصرف ماهیت خود را از دست می‌دهد و چنانچه یکی از مراکز درمانی به این امر مبادرت ورزد باید از سوی مسئولان حوزه سلامت از ادامه فعالیت در حوزه درمانی محروم شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در مورد تاثیر وضعیت بازار دارو تحت تاثیر تحریم‌ها بر ایجاد مشکلاتی که باعث کمبود تجهیزات پزشکی مورد نیاز در بیمارستان‌ها شده است، تصریح کرد: ما در این شرایط تنها ناگزیر به اطلاع‌رسانی در رابطه با نحوه صحیح استفاده از دارو و تجهیزات پزشکی هستیم، و این در حالی است که تاکنون در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم، از سوی دیگر عدم شفاف‌سازی در این حوزه مشکلاتی را در نحوه مصرف عمومی از دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد کرده است، ضمن آنکه سرمایه‌گذاری در حوزه پیشگیری که مغفول مانده، بهترین روش برای حفظ منابع موجود است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: هم‌اکنون باید در زمینه نحوه استفاده از دارو در جامعه اطلاع‌رسانی شود و از مدارس، دانشگاه‌ها تا وزارت بهداشت در جهت تحقق این مهم گام بردارند، چرا که در پی عدم آگاهی از نتایج مصرف بی‌رویه دارو، منابع این حوزه به شدت کاهش خواهد یافت، تاجاییکه مراکز درمانی در این حوزه با کمبود مواجه خواهند شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

  • علی ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
    0 0
    سلام بیمارستان کسرا یکی از بیمارستانها می باشد که استفاده مجدد از وسایل یکبار مصرف در اتاق عمل انجام می دهد.