سلامت نیوز :بر اساس نتایج تحقیقات یك پژوهش، اصلاح دندان‌ها در كودكان در وضعیت روحی و مسئولیت پذیری اجتماعی آنان تاثیر‌گذار است.

به گزارش  فارس ، عدم وجود دندان یا دندان‌های با اختلالات ظاهری و ساختاری اصولأ سبب گوشه‌گیری و انزوا از محیط‌های اجتماعی و فعالیت‌های روزمره می‌شود و در این پژوهش به اثر مستقیم اختلالات ظاهری دندان‌ها یا عدم وجود دندان بر رفتار و فعالیت‌های اجتماعی كودكان پرداخته شده است.

در این مطالعه از اطلاعات مربوط به بیماران مراجعه كننده به بخش دندانپزشكی كودكان دانشكده دندانپزشكی و بیمارستان كودكان مفید تهران كه با مشكل اختلال ساختاری دندان و یا فقدان مادرزادی آنها مواجه بودند استفاده شده است.

بیمارانی كه از سندر‌م‌های نادر متعددی از جمله اكتودرمال دیسپلازی، كلئید‌وكرانیال دیزوستوزیس، استئوژنزیس ایمپرفكتای همراه با دنتینوژنزیس ایمپرفكتا، آمیلوژنزیس ایمپرفكتا و بسیاری موارد دیگر برخوردارند درمان این ضایعات در بردارنده مشاوره‌های كامل بین گروه‌های مختلف درمانی همراه با اقدام درمانی گسترده و وسیع جهت بازگرداندن لامت دندان‌ها به بیماران را همراه است كه اثر فقدان و دارا بودن جایگزین دندان‌ها در این بیماران به دقت بررسی و ارزیابی شده است.

یافته‌های این تحقیق به وضوح دیده می‌شود كه كودكان دختر‌ و پسر و در هر محدوده سنی كه باشند موضوع ظاهری طبیعی و زیبا از جمله موارد انكار‌ناپذیر از موجودیت هر فرد است و هرگونه اختلاف در ظاهر دندان‌ها سبب گوشه‌گیری و انزوای از محیط و همقطاران فرد می‌شود.

این در حالی است كه درمان مناسب ظاهر دندان‌ها و خصوصأ جایگزینی دندان‌های غایب به طور كاملأ واضح و مستقیم بر روحیه و رفتار اجتماعی كودك تاثیر گذارند.

براساس مطالعه حاضر مشخصأ جایگزینی یا اصلاح ظاهر دندان‌ها در كودكان می‌تواند در وضعیت روحی آنها و در نتیجه مسئولیت پذیری اجتماعی كه با ظاهری نرمال میسر است تاثیر‌گذار باشد.

این پژوهش توسط قاسم انصاری استاد گروه دندانپزشكی كودكان دانشكده دندانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تهران صورت پذیرفته است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha