گِلی از چای و شیر درست نکنید!

۱۳۸۶/۰۱/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2500
گِلی از چای و شیر درست نکنید!
به گزارش سلامت نیوز،مصرف دم کرده چاي باعث تسريع حرکات تنفسي ، سرعت در گردش خون ، رفع خواب آلودگي ، احساس تجديد نيروي فکري ، گوارش بهتر غذا و تعريق مي شود. ازاين رو چاي را هنگام خستگي ، ضعف عصبي ، ميگرن ، بيماري هاي قلبي و آسم مي توان تجويز کرد.
مدتي پيش نيز دکتر جان وايسبرگر، عضو بلندپايه موسسه بهداشت امريکا، واقع در يک مرکز تحقيقاتي در نيويورک اعلام کرد، چاي در کاهش خطر برخي بيماري هاي مزمن عمده مثل سکته ، حمله قلبي و بعضي سرطان ها مفيد است ، اما بتازگي محققان پي بردند کساني که به همراه چاي خود شير مي نوشند، تاثير خوب چاي را بر سيستم گردش خون خود از بين مي برند.
در اين تحقيق که در دانشکده پزشکي دانشگاه برلين صورت گرفت ، مشخص شد افزودن شير به چاي تاثير خوب چاي بر رگها را از بين مي برد. نوشيدن چاي باعث گشادتر شدن رگها مي شود. تاثير مثبت چاي بر سيستم گردش خون از مدتها پيش ثابت شده بود. همچنين چاي به گفته محققان ، از آهکي شدن رگها و بيماري هاي دهليزي قلب جلوگيري مي کند؛ اما تاکنون اين نکته بر کسي آشکار نبود که شير به اين خواص چاي لطمه وارد مي سازد.
در اين مطالعات ، افراد مورد آزمايش ، چاي را خالص و به همراه شير نوشيدند. در اين افراد که از ساعتي پيش از شروع آزمايش و تا 2 ساعت پس از نوشيدن چاي تحت نظر بودند، نتيجه آزمايش چنين بود: پس از نوشيدن چاي خالص ، سرخرگ گشادتر شد و بدين ترتيب گردش خون آسان تر از قبل صورت مي گرفت ؛ اما با اضافه شدن شير، ديگر اين خاصيت چاي بر خون ديده نشد. اين مساله به دليل تاثير پروتئين شير بر چاي روي مي دهد. کازئين موجود در شير موجب بي تاثير شدن خواص چاي مي شود و اثر کافئين چاي را از بين مي برد.
محققان يادآور شدند که افزودن شير به چاي اثر آنتي اکسيدانت.
چاي و در نتيجه خاصيت ضدسرطاني آن را نيز از بين مي برد. علاوه بر اين ، در اين مطالعات مشخص شد در کشورهايي مانند انگليس که چاي با شير مصرف مي شود، ابتلا به بيماري هاي قلبي بيشتر است. در حالي که در کشورهاي آسيايي که چاي به صورت سنتي مصرف مي شود، ابتلا به بيماري هاي قلبي کمتر است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.40945s, 18q