یک داروساز مضرات مصرف خودسرانه داروهای مُسکن تزریقی را تشریح کرد و گفت: تمام داروهای خوراکی و تزریقی باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

عوارض مصرف خودسرانه داروهای مُسکن تزریقی

سلامت نیوز: یک داروساز مضرات مصرف خودسرانه داروهای مُسکن تزریقی را تشریح کرد و گفت: تمام داروهای خوراکی و تزریقی باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

به گزارش سلامت نیوز، جلیل سعیدلو در گفت‌و‌گو با آنا درباره عوارض مصرف خودسرانه داروی مُسکن تزریقی، بیان کرد: تمام داروها از جمله داروهای تزریقی باید تحت نظر پزشک به بیماران تجویز شود؛ زیرا مصرف خودسرانه آن می‌تواند بر حسب نوع دارو عوارض جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

وی افزود: داروهای مُسکن تزریقی زمانی‌که شیاف و داروهای خوراکی نتیجه‌بخش نباشد، برای بیمار تجویز می‌شود؛ بنابراین بیماران نمی‌توانند برای تسکین درد از این دارو استفاده کنند.

این عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران یادآور شد: عوارض داروها متفاوت است که اگر تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار نگیرد و طبق دستورالعمل مصرف نشود، سلامت افراد را تهدید می‌کند. برای مثال تزریق خودسرانه داروهای مُسکن می‌تواند عوارض مختلفی از جمله شوک قلبی، کم‌خونی، عوارض کلیوی و ... را در پی داشته باشد.

وی با بیان اینکه حتی ویتامین‌های تزریقی باید تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرد، گفت: حتی مصرف خودسرانه ویتامین‌ها نیز می‌تواند عوارضی را برای افراد در پی داشته باشد.

این داروساز بیان کرد: تمام داروها دوره استفاده دارند یعنی پزشک توصیه می‌کند یک دارو برای چه مدت و چند مرتبه مورد استفاده قرار بگیرد، بنابراین اگر فردی پس از اتمام دوره درمان خودسرانه دارو را تهیه و مصرف کند سلامت خود را به خطر می‌اندازد؛ زیرا گاه بر اثر مصرف بیش از حد یک داروی تزریقی مواد شیمیایی موجود در دارو وارد جریان خون می‌شود.

سعیدلو با تاکید براینکه بیماران نباید برای تهیه دارو به نسخه‌های قبلی خود مراجعه کنند، ادامه داد: هم‌چنین افراد باید از تجویز خودسرانه دارو برای دیگران خودداری کند؛ زیرا تاثیر دارو در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =