رييس اداره محيط زيست شهر تهران

بيشتر زباله‌گردها طرف قرارداد با پيمانكاران شهرداري تهران هستند

۱۳۹۷/۰۵/۲۷ - ۱۱:۰۴ - کد خبر: 251319
بيشتر زباله‌گردها طرف قرارداد با پيمانكاران شهرداري تهران هستند

سلامت نیوز:محمدحسين بازگير، رييس اداره محيط زيست شهر تهران با بيان اينكه همه افرادي كه براي تفكيك زباله به سطل‌هاي زباله مراجعه مي‌كنند، فقير نيستند، گفت: بيشتر اين افراد را پيمانكاران طرف قرارداد شهرداري تشكيل مي‌دهند. براي مثال شهرداري تهران جمع‌آوري زباله‌هاي يك منطقه را به يك پيمانكار واگذار كرده است و آن پيمانكار افرادي را براي تفكيك زباله به كار گرفته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ،رييس اداره محيط زيست شهر تهران با بيان اينكه اخيرا در كارگروه سلامت و امنيت غذايي استان تهران درباره زباله‌گردي صحبت و تصميماتي در اين زمينه گرفته شده است، اظهار كرد: شهرداري تهران براي جمع‌آوري پسماندها از سطح شهر تلاش زيادي مي‌كند چراكه جمع‌آوري روزانه ۹ هزار تن زباله و نزديك به ۵۰ هزار تن نخاله ساختماني، آوار و پسماندهاي عمراني كار دشوار و هزينه‌بري است.

وي با بيان اينكه تفكيك نكردن زباله‌ها از مبدا علت اصلي زباله‌گردي است، تصريح كرد: پسماندها صرفا يك‌سري مواد زائد، بي‌مصرف و بي‌ارزش نيستند. بر اساس قانون مديريت پسماند، پسماندها مواد جامدي هستند كه براي توليدكننده آنها بي‌مصرف است ولي در صورت بازيافت مي‌توان از آنها استفاده مجدد كرد.

رييس اداره محيط زيست شهر تهران با اشاره به اينكه پسماندهايي كه در خيابان‌ها قرار گرفته‌اند متعلق به شهرداري است و اگر كسي بدون اجازه شهرداري اين پسماندها را جابه‌جا كند در واقع آنها را دزديده است، گفت: حدود ۸۰ درصد پسماندها قابليت بازگشت دارند و اگر آنها را تفكيك نكنيم اين سرمايه از دست مي‌رود و ناچاريم كه براي جايگزيني اين سرمايه‌ها از منابع طبيعي برداشت كنيم و آلودگي‌هاي محيطي به وجود بياوريم. رييس اداره محيط زيست‌شهر تهران ادامه داد:

در كشورهاي ديگر دنيا نيز براي تفكيك زباله افرادي وجود دارند كه با مراجعه به سطل‌هاي زباله آنها را تفكيك مي‌كنند ولي اين افراد در قالب شركت يا پيمانكار رسمي هستند و علايم و لباس‌هاي مخصوص به خود را دارند و آموزش رسمي ديده‌اند. بازگير با اشاره به اينكه متاسفانه هنوز طرح جامع مديريت پسماند شهر تهران تدوين نشده است، اظهار كرد: شهرداري بايد اين طرح را تهيه و مشخص كند كه چه آموزش‌هايي به مردم بايد در زمينه كاهش توليد زباله داده شود. برنامه مديريت پسماند شهر تهران بايد تمام مراحل پيش از توليد پسماند، نگهداري موقت آن در منزل، تفكيك از مبدا، جمع‌آوري مكانيزه و انتقال صحيح به مراكز نهايي را شامل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.33759s, 18q