یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۳
کد خبر: 25246

دانشمندان روش جدیدی برای سنجش میزان چاقی و اضافه وزن انسان‌ها طراحی کردند که دقیق‌تر می‌تواند به مردم برای بررسی وضعیت سلامتشان کمک کند.

سلامت نیوز :دانشمندان روش جدیدی برای سنجش میزان چاقی و اضافه وزن انسان‌ها طراحی کردند که دقیق‌تر می‌تواند به مردم برای بررسی وضعیت سلامتشان کمک کند.
این شیوه جدید که از آن به عنوان شاخص چاقی بدن(BAI) یاد می‌شود بر دو فاکتور اندازه قد و ران استوار است و به اعتقاد دانشمندان نسبت به شاخص جرمی بدن (BMI) انعطاف پذیری بیش‌تری دارد.
ریچارد پرگمن از دانشگاه ساوثرن کالیفرنیا در لس‌آنجلس در این باره می‌گوید: شاخص BMI در طول 200 سال گذشته برای اندازه گیری میزان چربی‌های اضافه بدن مورد استفاده قرار گرفته است. اما این شاخص بدون عیب هم نبوده است.
با این که روش‌های پیچیده‌تری برای اندازه گیری چربی‌های بدن وجود دارد، اما هنوز هم دانشمندان، محققان و پزشکان از BMI برای بررسی چاقی افراد استفاده می‌کنند.
برای اندازه‌گیری شاخص جرمی یک شخص باید وزن او را به کیلوگرم به دست آورده و آن را بر مجذور قد او که بر حسب متر محاسبه می‌شود تقسیم کنید.
اما همانطور که گفتیم این معیار با نواقصی همراه است. برای مثال زنان و مردانی که دارای یک شاخص جرمی برابر هستند ممکن است میزان چربی‌های اضافه بسیار متفاوتی داشته باشند. این معیار هم‌چنین نمی‌تواند به درستی برای همه نژادها به کار گرفته شد. هم‌چنین در مورد ورزشکارها هم استفاده از این شاخص معمولا نتایج درستی به همراه ندارد.
به همین دلیل یک تیم تحقیقاتی با استفاده از اطلاعات به دست آمده از یک تحقیق آمریکایی و مکزیکی معیار جدیدی را طراحی کردند. آن‌ها با استفاده از تجهیزات بسیار پیشرفته به نام اسکنرهای DEXA توانستند دقت معیار جدید خود را به خوبی ارزیابی کنند. این مطالعات نشان داد می‌توان از BAI در نژادهای مختلف استفاده کرد و تقریبا در همه موارد نتایج درستی به دست می‌آید.
البته BAI یک شاخص پیچیده بر اساس اندازه ران و قد انسان است و باید توسط پزشکان با یک کامپیوتر یا ماشین‌حساب محاسبه شود.
بعد از تائیدات نهایی می‌توان از این شاخص برای اندازه‌گیری درصد چربی‌های بدن استفاده کرد. چاقی در حال حاضر شایع‌ترین بیماری چهان است که بیش از 500 میلیون نفر را به خود مبتلا کرده است. تقریبا یک دهم بزرگسالان جهان دچار اضافه وزن هستند که این آمار نسبت به سال 1980 دو برابر شده است.
منبع:خبرآنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =