سلامت نیوز :همزمان با هفته منابع طبیعی، امروز با حضور حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی احداث بزرگترین بوستان شهری كشور در محل سابق پادگان قلعه مرغی در جنوب تهران، رسماً آغاز شد.
 
در این مراسم كه جمعی از اعضای هیأت دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، شهردار تهران و فرماندهان نظامی حضور داشتند، رهبر انقلاب اسلامی، ابتدا دو اصله نهال را غرس كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای سپس در جمع مسئولان بخشهای مختلف منابع طبیعی، محیط زیست، شهرداری تهران و اعضای شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی ضمن اظهار خرسندی از توجه بیش از پیش مسئولان به مسائل مربوط به سالم سازی محیط زیست و گسترش فضای سبز تأكید كردند: حفاظت از محیط زیست، جنگل ها و منابع طبیعی و فراهم كردن فضایی سالم و با طراوت برای زندگی از اساسی ترین وظایف است كه مسئولان باید آن را در اولویت كاری خود قرار دهند.
ایشان لازمه زندگی شیرین را وجود محیط زیستی سالم در كنار پیشرفتهای علمی، صنعتی، اقتصادی و شهرسازی دانستند و خاطرنشان كردند: منابع طبیعی، از ثروتهای ملی است كه مربوط به ملتها و نسلهای مختلف در طول تاریخ است، بنابراین باید درخصوص حفظ منابع طبیعی و جنگل ها اهتمام جدی تری شود.
رهبر انقلاب اسلامی با توصیه مؤكد به دولت و مجلس برای در اولویت قرار دادن مسائل محیط زیست و حفظ منابع طبیعی در برنامه ریزیها، از طرح باغ شهرها اظهار نگرانی جدی كردند و افزودند: این موضوع كه اخیراً مطرح شده است، زمینه را برای ورود افراد سوءاستفاده كننده و تخریب جنگل ها و منابع طبیعی فراهم خواهد كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین بر لزوم نظارت جدی برای جلوگیری از گسترش شهر تهران تأكید كردند و افزودند: باید با جدیت تمام در مقابل متعرضان به زمین های دامنه جنوبی البرز و اطراف تهران ایستاد و از منافع ملی پاسداری كرد.
ایشان اقدامات خدماتی و رفاهی انجام شده در تهران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را غیرقابل مقایسه با قبل از انقلاب خواندند و تأكید كردند: با همه اقدامات انجام گرفته، همچنان تهران از كمبود فضاهای تنفسی رنج می برد و باید طرحهای گسترش فضای سبز بویژه در مناطق جنوبی تهران در دستور كار مسئولان شهری باشد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین برخورد با زمین خواران را از موضوعات بسیار مهم دانستند و خواستار همكاری بیش از پیش مسئولان شهری با قوه قضاییه برای مقابله با زمین خواری شدند.
حضرت آیت الله خامنه ای، مسئله آبخیزداری را نیز مهم برشمردند و تأكید كردند: دولت باید این موضوع را با جدیت و با نظارت قوی دنبال كند.
ایشان با تأكید بر اهمیت بالای مسائل فرهنگی، فرهنگ را روح زندگی دانستند و خاطرنشان كردند: در مسائل فرهنگی شهرها باید جهت گیری، دینی و الهی باشد تا زندگی و جامعه مورد نظر اسلام تحقق یابد.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان اظهار امیدواری كردند بوستانی كه قرار است در محل سابق پادگان قلعه مرغی احداث شود، در همان زمان وعده داده شده و در سوم خرداد سال 90 تحویل مردم جنوب تهران شود.
در این مراسم، آقای قالیباف شهردار تهران ضمن اشاره به نحوه احداث بزرگترین بوستان شهری كشور در محل سابق پادگان قلعه مرغی در مدت 3 ماه، گزارشی از فعالیتها و اقدامات شهرداری تهران در بخشهای، فرهنگی و هنری، اجتماعی و اوقات فراغت، حمل و نقل و مترو، جمع آوری آبهای سطحی، حمل و تفكیك زباله ها، گسترش فضای سبز و بوستانها، شفافیت مالی شهرداری و مكانیزه شدن امور مربوط به شهرسازی ارائه كرد.
اولویت به مناطق جنوب تهران، ساخت و تعمیر مساجد، ساخت و تجهیز 275 كتابخانه عمومی، ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار، احداث 350 خانه سلامت در 380 محله تهران، احداث بیش از پانصد زمین چمن و پنجاه و یك استخر، احداث 250 كیلومتر بزرگراه و بیش از هشتاد پل بزرگ، احداث 55 كیلومتر تونل مترو و چهل ایستگاه فعال با حمایت دولت و مجلس، گسترش فضاهای تنفسی تهران بویژه احداث بوستان بزرگ در رودخانه كن، و گسترش بوستان نهج البلاغه و اداره شهر تهران از ابتدای سال 90 براساس طرح جامع و تفصیلی از جمله نكاتی بودند كه شهردار تهران در گزارش خود به آنها اشاره كرد.
آقای خلیلیان وزیر جهاد كشاورزی نیز در سخنانی با اشاره به متوسط بارندگی و شرایط خشك و نیمه خشك كشور، استفاده بهینه از آب، احیای پوشش جنگلی و مرتعی، گسترش طرحهای آبخیزداری و سامانه های نوین آبیاری تحت فشار از جمله كارهای اساسی دولت برای حفاظت از منابع طبیعی برشمرد.
وی با اشاره به انجام عملیات بیابان زدایی در پنج و نیم میلیون هكتار از اراضی كشور، گفت: تهیه نقشه سیمای آبخیزهای كشور، تهیه نقشه سیمای پوشش گیاهی، و تهیه نقشه عناصر خاك های كشور سه اقدام مهم وزارت جهاد كشاورزی در سالهای اخیر بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha