افراد سود جو بيماران ام اس را تحريك مي‌كنند

۱۳۸۶/۰۱/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2551
افراد سود جو بيماران ام اس را تحريك مي‌كنند
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخبرگزاري فارس، رسول ديناروند در مورد كمبود اخير داروهاي بيماران ام اس با ارسال نمابري به صورت كتبي توضيح داد: داروهاي موجود در بازار دارويي ايران براي كنترل بيماري و جلوگيري از عود حملات MS عبارتند از آوانكس (با نام تجاري ايراني سينووكس)، ربيف و بتافرون كه سالانه مقادير بسياري از يارانه دولت صرف تدارك اين داروها مي‌شوند.
وي گفت: با وجود مشكلات مرسوم كمبود يارانه‌ها و نيز عدم تخصيص به موقع آنها، تلاش هميشگي وزارت بهداشت تامين دارو به موقع و متناسب با نياز بيماران است و بايد به ياد داشته باشيم داروهايي كه به صورت بيوتكنولوژيك توليد مي‌شوند به علت مواد اوليه محدود روند توليد زمان‌بر و نيز كارخانجات انگشت شمار و احتمال تاثير مسايل سياسي، بين‌المللي و ... بر روند دارورساني به كشوري خاص، همواره با خطر كمبود مواجه‌اند.
ديناروند اضافه كرد: به همين دليل است برنامه‌ريزي طولاني مدت براي تهيه مقادير لازم از اين داروها براي كشور اهميت دو چندان مي‌يابد و نيز دقيقا به خاطر وجود اين خطر هميشگي است كه مسئولان و محققان دانشگاهي تنها راه خاتمه معضل كمبودهاي مقطعي را توليد داروي با كيفيت در داخل كشور مي‌دانند.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت:توليد داروهاي بيوتكنولوژيك با تلاش متخصصان داروسازي اين مرز و بوم مدتي است در كشور آغاز شده است و يكي از دستاوردهاي اوليه اين حركت توليد اينترفرون بتا a1 با نام تجاري سينووكس در سال گذشته بود، با وجود اين كه اين دستاورد كه جهشي درصنعت داروسازي كشور محسوب مي شود با استقبال مناسب بخش بزرگي از جامعه پزشكي روبه رو شد اما متاسفانه توسط طيفي از پزشكان مورد كم لطفي و حتي تخطئه قرار گرفت.
ديناروند افزود: در حالي كه تمامي آزمايشات علمي، همسنگي زيستي و تشابه كامل داروي ايراني با نمونه خارجي را تاييد مي‌كرد درصد ناچيزي از تفاوت متعارف بين محصولات دو كارخانه به پاي بي‌كيفيتي و پرعارضه بودن داروي ايراني گذاشته شد در نتيجه به علت اينكه بيمه‌هاي درماني دارو را در فهرست تعهدات خود قرار دادند و تهيه داروي خارجي (با وجود اينكه هنوز مقادير بالايي از يارانه‌ها به آن اختصاص مي‌يافت) براي برخي از بيماران سنگين مي‌نمود، درصدي از پزشكان داروي بيماران خود را تعويض كرده و به جاي آونكس (يا سينووكس) بتافرون و ريبف را جايگزين كردند كه اين جايگزيني بي‌رويه موجب افزايش غيرقابل پيش‌بيني مصرف دو داروي مذكور شد.
ديناروند اضافه كرد: افزايش مصرفي كه وجود چندين بار تجديد سفارشات و بالا بردن سقف واردات (با تمامي مشكلاتي كه درباره داروهاي بيوتكنولوژيك ذكر شد) هنوز معضلات تامين دارو براي بيماران گريبانگير وزارت بهداشت است.
معاون وزير بهداشت گفت: در اين ميان نبايد نقش برخي از افراد سوء استفاده گر كه منافع خود را در سودهاي كلان شركت‌هاي چند مليتي جستجو مي‌كنند ناديده گرفته شود، به هر حال بايد پذيرفت كه دستهايي وجود دارند كه با تحريك بيماران و ايجاد ترس و واهمه در آنان نسبت به مصرف داروهاي ايراني و تشويق مصرف مشابه‌هاي خارجي از آب گل آلود ماهي مي‌گيرند.
وي گفت: در نهايت بايد گفت سياست قطعي وزات بهداشت براي مبارزه با كمبودها، تلاش براي توليد داروهاي بيوتكنولوژيك در داخل كشور است و در اين مسير هر روز براي ارتقاي هر چه بيشتر كميت و كيفيت اين دسته از داروها برنامه‌ريزي مي‌كند در عين حال واردات داروهاي مورد نياز را نيز ادامه خواهد داد تا با ايجاد فضاي رقابتي در بازار دارويي كشور حقوق بيماران به تمامي مراعات شود از پزشكان و نيز انجمن MS مي‌خواهيم كه با حمايت و همكاري با وزارت بهداشت ضمن حفظ منافع كشور، آرامش روحي و رواني بيماران دردمند را فراهم كنند، آرامشي كه به تصديق همگان نخستين و مهمترين داروي آنان است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.50802s, 18q