بيماري ميكروبي تولارمي در خاش جان 8 نفر را گرفت

۱۳۸۶/۰۱/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2596
بيماري ميكروبي تولارمي در خاش جان 8 نفر را گرفت

به گزارش سلامت نیوز، حسين‌علي شهرياري در گفت و گو با فارس، افزود: بررسي‌هاي اوليه در مورد بيماري كه منجر به مرگ ناگهاني تعدادي از روستانشينان ساكن منطقه بين خاش و سراوان شده است نشان مي‌دهد اين بيماري نوعي بيماري ميكروبي به نام تولارمي است كه بيماري مشترك بين انسان و دام است.
وي اضافه كرد: مواردي از تلف شدن بز در روستايي كه اين بيماري در آن ديده شده است نيز ديده شده است با اين حال هنوز نتايج آزمايشهاي نمونه برداري اين بيماري به دست نيامده است.
شهرياري گفت: روز چهارشنبه كه اين بيماري در روستاي بين خاش و سراوان ديده شد 8 نفر كشته و 18 نفر بيمار تشخيص داده شدند ولي روز پنجشنبه سه بيمار ديگر نيز مشاهده شد كه بلافاصله بستري شدند.
وي افزود: بيماري تولارمي از طريق مواد خوراكي، تماس با حيوان آلوده و ادرار و مدفوع منتقل مي‌شود و مسئولان بهداشتي محلي اكنون كل منطقه مشكوك را تحت مراقبت دارند و ضمن جلوگيري از شيوع بيماري هر فرد مشكوك را تحت درمان دارويي قرار مي‌دهند.
نماينده زاهدان گفت: سالهاست كه نمونه‌اي از اين بيماري در كشور ديده نشده است اما اين بيماري دارو دارد و قابل درمان است با اين حال افرادي كه بر اثر اين بيماري طي 24 ساعت جان خود را از دست دادند احتمالا به علت مراجعه ديرهنگام به پزشك و با توجه به اينكه احتمال مي‌دادند اين بيماري يك سرماخوردگي ساده است فوت كرده‌اند.
شهرياري افزود: علايم اين بيماري تب، سرفه، گلودرد و سردرد است و ممكن است با سرماخوردگي، فرانژيت، تنگي نفس يا طاعون تنفسي اشتباه گرفته شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.68821s, 18q