تردد دام بين ايران و پاكستان عامل بروز بيماري تولارمي بوده است

۱۳۸۶/۰۱/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2599
تردد دام بين ايران و پاكستان عامل بروز بيماري تولارمي بوده است


به گزارش سلامت نیوز، مويد علويان، در گفت و گو با فارس، افزود: سه روز پيش با اطلاع مسئولان محلي از وجود اين بيماري باخبر شديم و بلافاصله مسئولان بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي زاهدان اقدامات تشخيصي و بهداشتي اوليه را براي جلوگيري از انتشار بيماري و درمان بيماران آغاز كردند و البته پس از آن گروهي از كارشناسان مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت نيز به منطقه اعزام شدند.
وي گفت: هنوز نتايج آزمايش PCR اين بيماري به دست نيامده است اما بررسي‌هاي اوليه نشان مي‌دهد عامل اين بيماري «كوكوباسيل گران منفي» بوده است كه عامل بيماري تولارمي است.
علويان افزود: مشكل بيماري تولارمي يا بيماريهاي ديگري مثل تب مالت در كشور انتقال دامهاست و در اين مورد به نظر مي‌رسد، جا به جايي و انتقال دام در مرزهاي شرقي كشور عامل انتقال اين بيماري بوده است بنابراين بايد براي كنترل اين بيماري سازمان دامپزشكي، وزارت جهاد كشاورزي، وزارت كشور و وزارت بهداشت همكاري نزديكي داشته باشند.
معاون وزير بهداشت گفت: آموزش جامعه و مردم براي چگونگي برخورد با حيوانات در اين شرايط و پرهيز از انتقال حيوانات به كشورهاي شرقي كشور كه اين بيماري در آنجا وجود دارد براي كنترل اين بيماري بسيار مهم است و خوشبختانه شبكه بهداشتي محلي به اين مسائل آگاه است و بلافاصله اقدامات لازم را انجام داده است.
وي ادامه داد: خانواده‌هايي كه دچار اين بيماري شده‌اند در روستايي در يك منطقه كوهستاني و زير چادر زندگي مي‌كردند و انتقال دامهاي آنها عامل ابتلاي آنها به بيماري تولارمي بوده است بنابراين اين مسئله هيچ ارتباطي بايوتروريزم ندارد و اين بيماري اگر تاييد نهايي بشود بيشتر به تردد دامها مربوط است تا بايوتروريزم فقط بايد ساكنان محلي از جا به جايي دامهاي خود به آن طرف مرز خودداري كنند ضمن اينكه بايد از ورود دامهاي كنترل نشده آن طرف به كشور جلوگيري شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
11.52546s, 18q