استفاده نامناسب از دارو، عدم تجویز دوز كافی برای درمان، عدم مصرف داروی تجویز شده تا انتها، كیفیت پایین دارو، نسخه اشتباه، پیشگیری و كنترل ناكافی عفونت عوامل ایجاد مقاومت به دارو هستند.

سلامت نیوز :استفاده نامناسب از دارو، عدم تجویز دوز كافی برای درمان، عدم مصرف داروی تجویز شده تا انتها، كیفیت پایین دارو، نسخه اشتباه، پیشگیری و كنترل ناكافی عفونت عوامل ایجاد مقاومت به دارو هستند.
دفتر آموزش و ارتقاء سلامت اعلام كرد یك بیماری مقاوم به دارو، ممكن است كشنده باشد، به دیگران منتقل شود، گسترش پیدا كند و باعث تحمیل هزینه‌های سنگین به افراد و جامعه شود.
بنابر اعلام این دفتر مقاومت ضد میكروبی كه اغلب به عنوان مقاومت دارویی شناخته می‌شود، هنگامی اتفاق می‌افتد كه میكروارگانیسم‌هایی مانند باكتری، ویروس، قارچ و انگل به گونه‌ای تغییر می‌كنند كه ارائه داروهایی كه قبلاً برای درمان عفونت‌های حاصل از آنها استفاده می‌شد بی‌اثر می‌شود.
دفتر آموزش و ارتقاء سلامت پیامدهای مقاومت به دارو را شامل: نارضایتی بیمار، طولانی شدن و شدت بیماری، ایجاد عوارض جانبی خطرناك و بستری شدن در بیمارستان، كم رنگ شدن ارتباط پزشك و بیمار و سرانجام افزایش هزینه‌های درمانی برای افراد و دستگاه‌‌های دولتی و مهم تر از همه مشكل كمبود دارو در كل كشور برشمرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha