چهارشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۷
کد خبر: 26018

در حالی كه به نظر می‌رسد هیچ عامل مشتركی بین مصرف مواد غذایی و اشتیاق به مصرف مواد مخدر وجود نداشته باشد، یافته‌های جدید نشان می‌دهد كه مكانیسم مغز در هر دو اعتیاد مشابه است.

سلامت نیوز :در حالی كه به نظر می‌رسد هیچ عامل مشتركی بین مصرف مواد غذایی و اشتیاق به مصرف مواد مخدر وجود نداشته باشد، یافته‌های جدید نشان می‌دهد كه مكانیسم مغز در هر دو اعتیاد مشابه است.

به گزارش فارس ، مطالعه مغز حدود 40 زن به پژوهشگران در دانشگاه «ییل» آمریكا نشان داد كه نمایش عكس «میلك شیك شكلات»، همان مناطقی از مغز شركت كنندگان پرخور را فعال كرد كه معمولاً توسط الكل یا مواد مخدر در مغز معتادان برانگیخته می‌شود.

محققان با استفاده از یك روش تصویربرداری مغز به نام "تصویربرداری تشدید مغناطیسی كاركردی " یا ام‌آر‌آی كاركردی (fmri)، فعالیت‌های مغزی افراد را پس از نشان دادن مواد غذایی بررسی كردند و پس از آن شركت كنندگان در این آزمایش «میلك شیك شكلات» نوشیدند سپس این یافته‌ها با پاسخ مغز افرادی كه در خصوص مصرف مواد غذایی بی‌مزه مورد مطالعه قرار گرفته بودند، مقایسه شد.

بر اساس یافته‌های منتشرشده در آرشیو عمومی مجله روانپزشكی، در مغز معتادان به مواد غذایی فعالیت‌های عصبی شبیه به آنچه در معتادان به مواد مخدر دیده می شود، مشاهده شد كه با فعالیت بیشتر در مناطق مسئول اشتیاق در مغز و فعالیت كمتر در مناطقی كه كنترل خواسته‌ها را به عهده دارند، همراه بود.

همچنین این مطالعه فعالیت قسمت نشان دهنده اعتیاد در مغز افراد لاغر و چاق معتاد به مواد غذایی مورد بررسی قرار گرفت.

مسئول این تحقیق گفت: ما دریافتیم كه گروهی كه معتاد به مواد غذایی هستند، كنترل كمتری در مصرف مواد غذایی دارند و این همان چیزی است كه در افراد معتاد نیز دیده می‌شود .

به گزارش شبكه خبری «پرس تی وی»، این مطالعه نشان می‌دهد كه برخی از محرك‌ها مانند تبلیغات مواد غذایی نه تنها از لحاظ روانی، بلكه از لحاظ فیزیولوژیكی بر افراد خاص تأثیر می‌گذارد.

این گزارش می‌افزاید: با وجودی كه یافته‌های جدید بر تأثیر فیزیولوژیك اعتیاد به مواد غذایی تأكید دارد اما هنوز مشخص نیست كه آیا انسان با علاقه شدید به مواد غذایی به دنیا می‌آیند یا افراد این رفتار را در طول زندگی خود پرورش می‌دهند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha