70 درصد ناشنوایی ها نتیجه ازدواج فامیلی است

۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۱۰:۳۲ - کد خبر: 266054
70 درصد ناشنوایی ها نتیجه ازدواج فامیلی است

سلامت نیوز:یک متخصص گوش، حلق و بینی گفت: 70 درصد متولدین ناشنوا نتیجه ازدواج فامیلی و ژنتیکی هستند و در همین راستا به زوجین توصیه می شود آزمایش های ژنتیک ناشنوایی را انجام دهند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،عباس قره داغی افزود: همچنین لازم است از ازدواج های فامیلی در خانواده های مبتلا به ناشنوایی جلوگیری شود و بعد از تولد نوزاد، تست غربالگری شنوایی انجام گیرد و در صورت بروز عفونت گوش با پزشک مشورت شود.
این متخصص گوش، حلق و بینی اظهار داشت: ناشنوایی محدوده وسیع تری دارد و از کم شنوایی خفیف تا شدید گسترده است که با افزایش شدت کم شنوایی، نیاز به مداخله برای بهبود شنوایی ضروری خواهد بود.


قره داغی با بیان اینکه مصرف بعضی داروها، وزن کم نوزاد در بدو تولد و وجود برخی عفونت ها نیز منجر به ناشنوایی می شود، ادامه داد: وزوز گوش، افت تحصیلی، افسردگی و استرس، کم شدن توجه، تمرکز و مفهوم کلمات و کاهش ارتباط اجتماعی از عوارض کم شنوایی و ناشنوایی است.
این پزشک تصریح کرد: عوامل محیطی مانند استفاده از گوش پاک کن، مصرف خودسرانه قطره های گوشی، قرار گرفتن در سر و صداهای زیاد و استفاده مداوم از هندزفری نیز منجر به ناشنوایی می شود که باید مورد توجه قرار گیرد.


وی افزود: ناشنوایی ممکن است جزیی باشد و به دلیل سردرد، سرماخوردگی مکرر، گلودرد و انسداد در قسمت هایی از راه بینی ایجاد شود که افراد وقتی متوجه مشکلات شنوایی شدند باید با یک پزشک مشورت کنند.
قره داغی اضافه کرد: توصیه می شود افراد از صداهای بسیار بلند دوری کنند زیرا ممکن است ناشنوایی زودرس در آنها رخ دهد.
وی اظهار داشت: برای جلوگیری از ایجاد اختلالات شنوایی نباید مواد خارجی را به داخل گوش فرو برد زیرا می تواند موم را به داخل گوش ببرد و به پرده گوش آسیب برساند، فقط بخش بیرونی گوش را با یک تکه دستمال تمیز کنند و مراقبت های ویژه در هنگام ورزش صورت گیرد، زیرا آنها می توانند به ناحیه گوش آسیب برسانند و باعث ایجاد مشکلاتی شوند.


قره داغی اضافه کرد: در صورت اثبات کم شنوایی عمیق یا ناشنوایی باید از سمعک استفاده شود و در صورتی که والدین متوجه عدم پیشرفت شنیداری و گفتاری فرزندشان شدند، با مراکز کاشت حلزون تماس بگیرند.
این متخصص گوش، تصریح کرد: کاشت حلزون می تواند شنوایی را تا 98 درصد به بیماران برگرداند ولی باید فردی که کاشت حلزون در مورد او صورت گرفته است، تحت آموزش توانبخشی شنوایی و گفتاری قرار گیرد.
به گفته قره داغی، کودکانی که در سنین بالاتر این خدمات را دریافت کنند، دوره توانبخشی طولانی تر خواهند داشت.
بر اساس آمارهای کشوری، 99 هزار ناشنوا و 450 هزار کم شنوا در ایران زندگی می کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.74444s, 19q