درمان موثر سرطان کبد با امواج رادیویی

۱۳۹۸/۰۳/۱۳ - ۰۹:۵۸ - کد خبر: 272350
درمان موثر سرطان کبد با امواج رادیویی

سلامت نیوز: محققان با استفاده از امواج رادیویی غیر گرمایی، راهکار جدیدی را برای جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی کبد در هر جای بدن بدون هر نوع آسیب به سایر بافت‌ها ابداع کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،در این تحقیقات که با استفاده از موش‌ها انجام گرفت، محققان سلول‌های سرطانی انسان را به موش‌ها تزریق کردند تا متداول‌ترین نوع سرطان کبد موسوم به hepatocellular carcinoma (HCC) را در آن‌ها ایجاد کنند. سپس این جانوران را در معرض امواج رادیویی با شدت خاص قرار دادند که شدت آن کمتر از شدت امواجی است که در اثر مکالمه با تلفن همراه به بدن انسان وارد می‌شود.


به منظور آماده‌سازی سلول‌های سرطانی برای دریافت این امواج از یک دستگاه جدید موسوم به AM RF EMF استفاده شد که توسط محققان آلمانی اختراع شده و یک کانال کلسیم خاص موسوم به Cav3.2 را در سطح سلول‌های HCC باز می‌کند اما بر سایر سلول‌ها هیچ اثری ندارد. این کانال کلسیم عملکردی مانند یک آنتن دارد و امکان عبور امواج رادیویی از غشای سلول‌های HCC را فراهم می‌کند. این امواج پس از ورود به درون سلول مانع رشد آن شده و در نتیجه موجب کاهش اندازه و حتی نابودی تومور سرطانی می‌شوند.


به گفته محققان این تکنیک حتی در زمانی که بیمار متاستاز کرده و سرطان به سایر اندام‌های بدن سرایت کرده نیز کاربرد دارد.
گام بعدی محققان شناسایی دقیق جریان‌های ترارسانی سیگنال‌هایی است که اثر بازدارندگی بر سلول‌های سرطانی دارند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه EBioMedicine منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.78024s, 19q