قصد داریم به معرفی 11 ماده غذایی و خوراکی بپردازیم که تاثیرات جالبی برروی انسان دارند.

11 خوراکی که تاثیرات عجیبی بر ذهن و روان ما دارند

سلامت نیوز: قصد داریم به معرفی 11 ماده غذایی و خوراکی بپردازیم که تاثیرات جالبی برروی انسان دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزیاتو، استفاده از مواد غذایی سالم بیش از پیش رواج پیدا کرده است. با نگاهی به فهرست بلند بالای مواد تشکیل دهنده ی خوراکی ها به راحتی می توانیم متوجه شویم فایده و ضرر کدام یک از این مواد غذایی برای سلامتی ما بیشتر است.

اما تحقیقات علمی نشان داده تشخیص اینکه کدام ماده ی غذایی برای سلامت ما حقیقتاً مفید است و کدام نیست، اصلاً کار ساده ای نیست چون بسیاری از مواد غذایی حاوی عناصر مختلف و زیادی هستند که حتی از وجودشان خبر نداریم.

در ادامه به مواد غذایی ای می پردازیم که می توانند هم تأثیری مثبت و هم تأثیری منفی بر روی ذهن و روان ما داشته باشند.

*    برنج حاوی کربوهیدرات های زود هضمی است که مولکول های گلوکز را به سرعت وارد خون می کنند. به دنبال این اتفاق، سطح قند خون می تواند به طور چشمگیری تغییر کند، مسأله ای که می تواند تأثیری منفی روی سلامت مغز و دستگاه عصبی داشته باشد.

*    پاپ کورن حاوی پروتئین، فسفر، آهن، سیلیکون و منیزیم است که این مواد به دستگاه عصبی بدن کمک می کنند عملکرد مناسبی داشته باشد. به علاوه، ویتامین B موجود در پاپ کورن به مقابله با افسردگی و اضطراب کمک می کند.

*    ماهی تن، حاوی مقادیر زیادی جیوه است. جیوه ی زیاد در بدن می تواند منجر به اختلال در حافظه شود. ماهی تن همچنین حاوی بیفنیل پلی ‌کلر شده است که نوعی ماده ی شیمیایی ترکیبی است و می تواند روی هورمون ها تأثیر بگذارد و عملکرد دستگاه عصبی بدن را مختل کند.

*    غلات حاوی ماده ی گلوتن هستند که برای رشد خود به آن نیاز دارند. عناصر آنتی بادی موجود در گلوتن (ترکیبات پروتئینی ای که از تکثیر میکرو ارگانیسم ها جلوگیری می کنند و مواد سمی ای که از آن ها تولید می شوند را از بین می برند) می توانند به مواد شیمیایی ای که برای سلامت ما اهمیت زیادی دارند هم حمله ببرند. کمبود این مواد شیمیایی می تواند منجر به حمله های پنیک و افسردگی شود.

*    شکلات تلخ حاوی موادی به نام فلاونوئید است که مسئولیت فعال سازی سلول هلی مغزی را برعهده دارند. این ماده ی غذایی رگ های خونی را عریض تر می کند، عملکرد مغز را بهبود می بخشد و به آن اکسیژن می رساند.

*    پنیر جامد حاوی ماده ای به نام تیرامین است که هنگام تجزیه ی پروتئین تولید می شود. ماده ی تیرامین می تواند فشار خون را به میزان قابل توجهی افزایش دهد و باعث بروز میگرن شود.

*    سیب زمینی پخته سرشار از پتاسیم است، ماده ای که به مغز اکسیژن می رساند. این ماده ی غذایی همچنین حاوی گلوکز، ویتامین B و اسیدهای آمینه است که همگی باعث افزایش خون رسانی به مغز می شوند تا مغز تمام انرژی ای که برای عملکرد مناسب خود به آن نیاز دارد را دریافت کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =