وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

عدم كنترل فشار خون بالا علت 75 درصد دياليز بيماران در جهرم

۱۳۹۸/۰۳/۲۲ - ۱۶:۵۳ - کد خبر: 273017
عدم كنترل فشار خون بالا علت 75 درصد دياليز بيماران در جهرم

سلامت نیوز:ریيس دانشگاه علوم پزشكي جهرم در كارگروه اطلاع رساني پويش ملي كنترل فشار خون كه با حضور معاون بهداشت و برخي از مسئولين دانشگاه، اصحاب رسانه و برخي از مديران روابط عمومي این شهرستان برگزار شد، گفت: سكته قلبي و مغزي عامل اول مرگ و مير در ايران به دليل فشار خون بالا است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، همچنين 80 درصد علت دياليز در بيمارستان هاي مطهري و خاتم الانبياي خفر شهرستان جهرم به دليل عدم كنترل فشار خون بالا بوده است.

دكتر محمد رحمانيان اظهار داشت: كم تحركي، چاقي شكمي و عدم تغذيه مناسب مانند مصرف بالاي نمك و فست فودها عامل اصلي فشار خون بالا است و مي توان با كاهش مصرف نمك 33 درصد فشار خون را كاهش داد.

وي افزود: متاسفانه مردم درمان را مهمتر از پيشگيري مي دانند. با اطلاع رساني دقيق و هدفمند مي توان رويكرد مردم را به سمت پيشگيري از بيماري هاي غير واگير هدايت كرد.

دكتر رحمانيان با اشاره به گروه هدف پويش ملي كنترل فشار خون كه از افراد بالاي 30 سال آغاز مي شود گفت: در مقايسه با ديگر كشورها متاسفانه در ايران، سن ابتلا به فشار خون بالا به سنين پايين رسيده و این موضوع، خبري بسيار ناگوار است.

وي افزود: 120 هزار نفر در جهرم بالاي 30 سال هستند و پيش بيني مي شود با اجراي اين طرح ملي در شهرستان، تعداد 8 هزار بيمار شناسايي شده مبتلا به فشار خون بالا به 12 هزار نفر برسند.

وي، درمان صحيح در بيماران مبتلا به فشار خون بالا را بسيار مهم دانست و گفت: متاسفانه تعدادي از مردم با وجود اطلاع از بيماري فشار خون بالاي خود تحت درمان نادرست هستند كه اين امر مي تواند عوارض جبران ناپذيري به بار آورد.

دكتر سيد مجيد ارجمند، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم نيز در ادامه جلسه با اشاره به شيوع 27 درصدي مردم ايران به فشار خون بالا گفت: شيوع اين بيماري در استان فارس در مقايسه با ديگر استان هاي كشور وضعيت بهتري دارد و 22 درصد مردم فارس دچار فشار خون بالا هستند.

وي در ادامه افزود: در استان فارس از اين 22 درصد بيمار مبتلا به فشار خون نيمي از آنها به مراكز بهداشتي و درماني مراجعه كرده و از اين ميزان تنها 20 درصد تحت مراقبت و درمان هستند.


معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم، پايش فشار خون و سنجش توده بدني را ركن اصلي در پيشگيري از ابتلا به بيماري هاي عروقي دانست و گفت: با اقدامات ساده مي توان از بسياري از بيماري هاي خطرناك چون سكته هاي قلبي و مغزي جلوگيري كرد.

به گفته وي، استاندارد استفاده هر فرد از سديم در طول روز تنها 12 درصد است و اين در حالي است كه طبق آمار اعلام شده به طور متوسط هر فرد ايراني روزانه بر سر سفره خود، 3 درصد سديم اضافي با نمكدان مصرف مي كند. حذف نمكدان از سر سفره ها بسيار ضروري است.

دكتر شاپور شادمند، مدير پيشگيري از بيماري هاي غير واگير معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشكي جهرم نيز، گفت: پويش ملي كنترل فشار خون در شهرستان جهرم در دو فاز انجام مي شود كه فاز اول آن اطلاع رساني و فرهنگ سازي در پيشگيري از ابتلا به فشار خون بالا است كه تا عيد فطر ادامه دارد و فاز دوم آن كه عملي شدن اين برنامه است به مدت يك ماه از 17 خرداد ماه تا 17 تير ماه 98 انجام مي شود.

وي در ادامه افزود: در اين پويش، 100 مركز ثابت بهداشتي و درماني شهر و روستا به همراه 15 مركز سيار و ثابت ديگر در مكان هاي پر رفت و آمد شهرستان برپا مي شود كه همگي در دو شيفت صبح و عصر آماده ارائه خدمات پايش به صورت رايگان به مردم هستند.

وي در پایان افزود: افراد بالاي 30 سال مي توانند به صورت غير حضوري با مراجعه به سامانه ثبت فشار خون به شیوه خود اظهاری salamat.gov.ir نسبت به تكميل پرسشنامه و ثبت فشار خون خود در سامانه اقدام کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.47055s, 19q