نقش روشهاي تربيتي در ارتقاء رشد رواني كودك

۱۳۸۶/۰۲/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 2743
نقش روشهاي تربيتي در ارتقاء رشد رواني كودك
دكتر شوشتري فوق تخصص رمان پزشكي كودك و نوجوان در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران افزود: والدين از طريق روش هاي تربيتي خود مي توانند باعث ارتقا رشد كودك شوند آنان بايد از انواع روش هاي تربيتي سازنده و عوامل مرتبط با آنها آگاه باشند.
وي گفت: روش هاي سازنده اي در تربيت وجود دارند كه مي توانند در تربيت سالم فرزندان مفيد باشند، پاسخ دهي حساس يا پاسخ دهي سريع به نيازها، نارحتي ها و رفتارهاي كودكان در كمك به كودك براي حل تعارضات بين فردي به ويژه در سال اول زندگي يكي از اركان اصلي فرزند پروري حساس است كه پاسخ دهي بايد بر اساس مراحل رشدي كودك و هماهنگ با آن باشد.
وي تصريح كرد: روش ديگر كيفيت دلبستگي كودك به مادر است كه طي يك فرايند در يك سال اول زندگي شكل مي گيرد و نقش مهمي در رشد هيجاني و اجتماعي كودك بازي مي كند.
وي ادامه داد: دلبستگي كودك به مادر يك جزء انتقال بين نسلي دارد كه در تفسير مادر از رفتارهاي كودك و روش پاسخ دهي وي نقش مهمي را ايفا مي كند.
همچنين دكتر شهشهاني متخصص كودكان در ادامه افزود: وابستگي مي تواند در بروز استعداد ژنتيكي كودك و يا در پيشگيري از بروز اين استعداد نقش به سزايي داشته باشد مشكلات محيطي به ويژه مشكلات اقتصادي در ايجاد روش هاي خشن و بي ثبات تربيتي، دادن پيام هاي تحقير آميز و استفاده كم از تشويق نقش دارند.
وي گفت: كودك به محرك هاي محيطي، حمايت عاطفي و پاسخ دهي حساس براي رشد شناختي سالم نيازمند است و بر اساس پژوهش هاي مختلف وجود بيماري رواني در والدين با مشكلات رفتاري در كودكان ارتباط قوي دارد.
وي تصريح كرد: بيماريهاي شخصيتي، افسردگي و تعارضات خانوادگي بيشترين اثر را در مشكلات رواني كودك دارند و مواجهه با رفتارهاي خشن والدين در هر سني مي تواند آثار منفي بر كودكان بگذارد.
وي گفت: وجود مشكلات در فرايند و محتوي فكر كودكان بزرگتر و خلق پايين والدين در رشد شناختي، هيجاني و اجتماعي كودكان شناخت و درمان زود رس اين اختلالات در والدين مي تواند فرايند رشد سالم را در كودك تسهيل كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ظاهری
باسلام.
من پدرپسربچه ۳/۵ساله ای هستم.ازچندسال پیش متاسفانه بعلت مشاجرات خانوادگی وبعضا بگومگوهایی که بین من وهمسرم پیش می آمد.متاسفانه پسرمان کمی پرخاشگروتندخوشده است وباتوجه به اینکه بکمک من وهمسرم اون مشاجرات وبحث ها کاملا رفع شده اند.لطفا راهکاری مناسب برای ترمیم این صدمات ارائه نمایید.
4.35014s, 20q