تاثیر داروهای رفلاکس معده بر خطر شکستگی استخوان در کودکان

۱۳۹۸/۰۴/۱۵ - ۱۷:۱۸ - کد خبر: 274795
تاثیر داروهای رفلاکس معده بر خطر شکستگی استخوان در کودکان

سلامت نیوز:بررسی‌ها نشان می‌دهد داروهای رفلاکس معده خطر شکستگی استخوان را در کودکان افزایش می‌دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، نوزادان اغلب به دلیل بازگشت اسید به مری با داروهای ضد اسید تحت درمان قرار می‌گیرند و این در حالیست که نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد مصرف این داروها خطر شکستگی استخوان را در دوران کودکی افزایش می‌دهد.

در این بررسی متخصصان علوم پزشکی در آمریکا به ارزیابی اطلاعات بیش از ۸۵۰ هزار کودک پرداختند. حدود ۹۷ هزار نفر از آنان در سال نخست تولد داروهای رفلاکس معده دریافت کردند، برای ۸۰۰۰ نفر مهارکننده‌های پروتون پمپ همچون نکسیوم تجویز شد، ۷۱ هزار نفر آنتاگونیست های گیرنده هیستامین -۲ از قبیل پپسید و ۱۸ هزار نفر هر دو مورد را دریافت کرده بودند.

متخصصان با در نظر گرفتن فاکتورهایی همچون جنسیت، چاقی، تولد زودهنگام و متغیرهای دیگر دریافتند در مقایسه با نوزادانی که این داروها را دریافت نکرده بودند نوزادانی که پیش از سن یک سالگی از مهارکننده‌های پروتون پمپ مصرف کرده بودند ۲۳ درصد بیشتر در معرض شکستگی بودند. همچنین مصرف آنتاگونیست های گیرنده هیستامین -۲ با افزایش ۳۱ درصدی خطر شکستگی همراه بوده‌ است.

به گزارش نیویورک تایمز، بالا آوردن شیر در نوزادان شایع است. اما بیماری بازگشت اسید به معده موجب مشکلات جدی‌تر از قبیل استفراغ‌های مکرر، مشکل در خوردن و بلع غذا و نیز تحریک پذیری می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.47341s, 19q