عارضه وحشتناکی که راه نفستان را می‌بندد!

۱۳۹۸/۰۶/۰۵ - ۰۹:۵۷ - کد خبر: 278292
عارضه وحشتناکی که راه نفستان را می‌بندد!

سلامت نیوز:با عارضه‌ای که پس از عمل جراحی یا اختلال گوارشی، در شما احساس مرگ لحظه‌ای ایجاد می‌کند آشنا شوید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،اسپاسم حنجره یا لارنگواسپاسم یک تجربه نادر اما ترسناک است. این اتفاق هنگامی می‌افتد که تارهای صوتی به طور ناگهانی هنگام نفس کشیدن از کنترل خارج می‌شوند و جریان هوا را به داخل ریه‌ها مسدود می‌کنند.افراد مبتلا به این بیماری ممکن است از خواب بیدار شوند و خود را لحظه به لحظه قادر به صحبت یا نفس کشیدن نبینند.


چه عواملی باعث ایجاد اسپاسم حنجره می شود؟اسپاسم حنجره ممکن است با محرک‌های مختلفی از جمله آسم، آلرژی، ورزش، تحریک‌کننده‌هایی مانند دود، گردوغبار، استرس، بیماری ریفلاکس معده یا GERD همراه باشد. در GERD شرایطی رخ می‌دهد که عضله حلقه مانند که به طور معمول بسته می‌شود تا محتوای معده خارج نشود، درست کار نمی‌کند. با ریفلاکس، اسیدهای معده به داخل مری بالا می‌روند و باعث تحریک می‌شوند.


قرار گرفتن مکرر در معرض اسیدهای معده می‌تواند باعث لطمه زدن به مری شود و این آسیب می‌تواند منجر به اسپاسم لحظه‌ای تارهای صوتی شود که مجاری هوایی را می‌بندد و از ورود هوا و اکسیژن به ریه‌ها جلوگیری می‌کند.


هنگامی که اسیدهای معده به حنجره می‌رسند، به این بیماری رفلاکس حنجره یا LPR گفته می‌شود. بافت حنجره حتی ظریف‌تر و مستعدتر از مری برای آسیب دیدن است. سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی می‌تواند اسید بیشتری را به حنجره وارد کند، بنابراین یک عفونت تنفسی فوقانی قبلی یا فعلی ممکن است احتمال ابتلا به حنجره را افزایش دهد.


اسپاسم حنجره همچنین ممکن است عارضه جراحی باشد. بیهوشی مورد استفاده در طول عمل جراحی باعث تحریک تارهای صوتی به ویژه در کودکان می شود. اسپاسم حنجره ناشی از بیهوشی می‌تواند زندگی او را تهدید کند.


علائم اسپاسم حنجره چیست؟هنگامی که اسپاسم حنجره رخ می‌دهد، شخص احساس خفگی می‌کند و قادر به نفس کشیدن یا صحبت کردن نیست. بعضی اوقات در وسط شب رخ می‌دهد. ممکن است فرد به طور ناگهانی پس از بیدار شدن احساس خفگی کند. این حالت در اسپاسم حنجره، خواب (sleep) نام دارد که اغلب مربوط به GERD است. برخی از افراد در واقع در طی این وقایع، هوشیاری خود را از دست می‌دهند.


بازگشت تنفس به حالت طبیعی، فقط یک یا دو دقیقه طول می‌کشد اما این تجربه می‌تواند وحشتناک باشد.
علاوه بر اسپاسم حنجره، افراد مبتلا به این بیماری معمولاً علائم ریفلاکس معده را هم دارند که شامل درد قفسه سینه، سرفه، مشکل بلع، سوزش سر دل، حالت تهوع وگلو درد را هم دارند.


کارشناسان می‌گویند در نوزادان مبتلا به ریفلاکس معده، لارنگواسپاسم ممکن است در سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) نقش داشته باشد.
چگونه اسپاسم حنجره درمان می شود؟اگر مشکل ریفلاکس معده باشد، درمان این بیماری می‌تواند به مدیریت حنجره کمک کند. پزشکان غالباً داروهای مهارکننده پمپ پروتون مانند Dexlansoprazole (Dexilant) ،Esomeprazole (Nexium) و Lansoprazole (Prevacid) تجویز می‌کنند. این داروها تولید اسیدهای معده را کاهش می‌دهند، به طوری که مایعات کمتری از معده به داخل مری برگشت می‌خورند. گزینه دیگر عوامل پروکینتیک است؛ این عوامل باعث تحریک حرکت در دستگاه گوارش می‌شود تا میزان اسید موجود را کاهش دهد.


ممکن است بیمارانی که به این درمان‌ها پاسخ نمی‌دهند نیاز به عمل جراحی داشته باشند. یکی از گزینه‌های جراحی، فوندوپلاستی است یعنی روشی که قسمت فوقانی معده (فوندوس) را در اطراف مری می‌پیچند تا از برگشت اسیدها جلوگیری شود.


همچنین، یک حلقه از مهره‌های تیتانیوم می‌تواند در اطراف خارجی مری تحتانی قرار بگیرد. این حلقه دریچه بین مری و معده را تقویت می‌کند در حالی که هنوز هم اجازه عبور مواد غذایی و مایعات را می‌دهد.


توصیه‌هایی که اسپاسم حنجره و ریفلاکس معده را تسکین می‌دهنداز خوردن محرک‌های سوزش سر دل مانند آب میوه و میوه، کافئین، غذاهای چرب و نعناع خودداری کنید.وعده های غذایی کمتری بخورید و دو تا سه ساعت قبل از خواب از خوردن غذا اجتناب کنید.اگر سیگار می‌کشید، ترک کنید.زیر سر خود را به هنگام خواب مقداری بلند کنید.از محرک‌های آلرژی خودداری کنید.تکنیک‌های تنفسی از جمله تنفس کند و آرام هم ممکن است کمک کند.در کودکانی که در حین عمل جراحی اسپاسم حنجره در آنها ایجاد شده است، درمان معمولاً شامل حرکت دادن سر و گردن برای باز کردن راه هوایی است.این همچنین شامل استفاده از دستگاه (فشار مثبت و مستمر راه هوایی یا CPAP) برای انتقال مستقیم هوا به مجاری هوایی است. برخی از کودکان برای کمک به تنفس، باید لوله‌ای را درون گلو قرار دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
10.18369s, 21q