آماده‌سازی مدارس مناطق سیل‌زده تا مهرماه

سلامت نیوز:مدیر کل نوسازی مدارس کل کشور از آماده شدن مدارس مناطق سیل‌زده تا مهر ماه خبر داد.
مهرالله رخشانی مهر رییس سازمان نوسازی مدارس کل کشور در گفتگو با ایلنا، درباره آخرین وضعیت مدارس مناطق سیل زده گفت: در استان خوزستان همه مدارسی که نیازمند تعمیرات بوده‌اند، چه تعمیرات اساسی و چه تعمیرات جزئی، همه را سازمان دهی کرده‌ایم. ان شاالله در اول مهر یک افتتاحیه خوب در استان خوزستان داریم. همچنین در استان لرستان مجموعه‌ای از کارهای بسیار خوبی سازمان دهی و مشکلات اساسی و جزئی مدارس را رفع کرده‌ایم. به عنوان مثال به جای مدارسی که تخریب شده بودند، دو مدرسه دوازده کلاسه در پل دختر و یک مدرسه شش کلاسه در معمولان در حال ساخت داریم که رو به اتمام است و امیدواریم در اوایل مهر به بهره‌برداری برسد و آن را تحویل بدهیم.
وی در خصوص مدارس روستاهای استان لرستان که در سیل آسیب دیده بودند گفت: در لرستان اگر مدرسه‌ای مانده باشد، مدارسی است که محل روستا جا به جا شده و فعلا جانمایی نشده است. یک سری مدارس تخریبی هم داریم که در موردش تصمیم گیری نشده، اینها مدارسی هستند که در مسیل سیل بوده‌اند. برای این مدارس کاری انجام نمی‌دهیم و به جای آن در جاهایی با زمین مناسب ساخت مدارس جدید را  در دستور کار داریم.
رخشانی مهر در پاسخ به این سوال که در آق قلا و گلستان مدارسی که آسیب دیده بودند چه وضعیتی دارند؟ گفت: استان گلستان نیز به همین شکل است و مدارسی که تعمیراتی بوده، کار تعمیرشان به پایان رسیده و در حال ساخت مدارس تخریبی هستیم. طبیعی است در سه چهار ماه مدارس هجده کلاسه تمام نمی‌شود و ساخت این گونه مدارس بزرگ حداقل هجده ماه زمان نیاز دارد؛ باید این زمان سپری شود. ان شاالله در مهر ۱۳۹۹ مدارس بزرگ تحویل داده خواهد شد. 
رییس سازمان نوسازی مدارس کل کشور درباره میزان مدارس تعمیراتی استان خوزستان گفت:در حال حاضر آمار را ندارم ولی میدانم ۱۳۰۰ کلاس را در اول مهر ماه تحویل می‌دهیم و تمام تعمیرات مدارس سیل زده استان به پایان میرسد. 
وی در پاسخ به این سواد که برای ساخت و ساز این مدارس چقدر بودجه صرف کرده‌اید؟ گفت: کلا چهارصد و چهل میلیارد تومان خسارت به مدارس مناطق سیل زده وارد شده بود که طبیعتا باید این مبلغ هزینه می‌شد تا وضعیت مدارس سامان دهی شود. 
رخشانی مهر در پاسخ به این سوال که تعداد مدارسی که در پل دختر و معمولان بیان کردید با مدارسی که تخریب شده بود آیا تطابق دارد و دانش آموزان را پوشش می‌دهد؟ گفت:بله، باید یک برنامه کوتاه مدت و میان مدت برنامه ریزی کنیم. برای کوتاه مدت که مهر ماه خواهد بود و سه ماه بیشتر نبود، بایستی تعدادی از مدارس را آماده کنیم که این کار را انجام دادیم. مدرسه دوازده کلاسه در پل دختر و شش کلاسه معمولان بخشی از مشکلات را حل می‌کند و تعدادی مدرسه پیش ساخته را در آنجا قرار داده‌ایم. برنامه میان مدت نیز ساخت مدارس بزرگتر است که آنها را دنبال می کنیم. 
وی درباره مدارس پیش ساخته توضیح داد: بخشی از آنها کانکس است و بخش دیگر قطعات پیش ساخته‌ای است که کیفیتشان از کانکس بیشتر است و در کرمانشاه نیز از آنها استفاده کردیم و آنها را از آنجا به معمولان آوردیم و آنجا مستقر کردیم. 
رخشانی مهر در ادامه با بیان اینکه در کل کشور حدود پنج هزار کلاس درس کانکسی داریم گفت:  به هر حال کلاس‌های کانکسی از قدیم بوده و همچنان وجود دارد و حدود پانزده بیست سال است به این شکل هستند. 
رییس سازمان نوسازی مدارس کل کشور در پایان در پاسخ به اینکه آیا برای جمع آوری این کانکس‌ها برنامه‌ای دارید یا نه؟ گفت:در ابتدا برای جمع آوری مدارس خشت و گلی برنامه ریزی کرده‌ایم و پس از آن برای جمع آوری این کانکس‌ها و مدارس سنگی تصمیم گیری و هدف گزاری می‌کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha