چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
کد خبر: 279460

محققان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر در آمریکا یک برچسب پوستی جدید ساختند که با استفاده از مکانیزمی شبیه بیماری اگزما و بدون نیاز به سوزن قادر است دارو را به بدن برساند.

ساخت واکسن سرماخورگی با الهام از اگزما

سلامت نیوز: محققان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر در آمریکا یک برچسب پوستی جدید ساختند که با استفاده از مکانیزمی شبیه بیماری اگزما و بدون نیاز به سوزن قادر است دارو را به بدن برساند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، اگزما زمانی رخ می‌دهد که کمبود پروتئینی موسوم به claudin-۱ موجب نفوذپذیری بیش از حد پوست شده و امکان رشد ترکیبات آلرژی‌زا مانند گرده و کپک فراهم می‌شود.

محققان دریافتند با القای ایجاد نوع نفوذپذیری در سطح زیر برچسب، واکسن آنفلوانزا نیز امکان نفوذ به بدن را به دست می‌آورد.
برای این منظور واکسن را با یک پپتید مصنوعی مخلوط کردند که قادر است با پروتئین claudin-۱ ترکیب شده و آن را مسدود کند. در نتیجه لایه پوست زیر برچسب باز شده و امکان ورود واکسن به بدن را فراهم می‌کند. پس از برداشتن برچسب، سطح پوست نیز به وضعیت اولیه باز می‌گردد. این برچسب به گونه‌ای ساخته شده که وقتی منافذ پوست باز هستند، مانع ورود عوامل آلرژی‌زا به بدن می‌شود.
در بررسی اولیه عملکرد این فناوری، محققان برچسب‌ها را در طول سه ماه به طور روزانه چند ساعت روی بدن موش‌ها آزمایش کردند و مشخص شد این برچسب‌ها هیچ‌گونه عوارض جانبی یا مشکلی را برای شخص ایجاد نمی‌کنند. در مواردی هم که موش‌ها به ویروس آنفلوانزا آلوده شده بودند، این واکسن یک واکنش شدید ایمی ضد آنفلوانزا در بدن آن‌ها ایجاد کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Investigative Dermatology منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha