بهداشت باروري ؛ حقي زنانه به وسعت جامعه جهاني

۱۳۸۵/۱۰/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 280
بهداشت باروري ؛ حقي زنانه به وسعت جامعه جهاني

اين امر با توجه به شرايط فرهنگي و بهداشتي جوامع تفاوت مي كند، زيرا 99 درصد مرگ و مير مادران در كشورهاي در حال توسعه رخ مي دهد و حتي اين رويداد در برخي كشورها به حدي جدي و بحران زاست كه از آن بيشتر به سونامي خاموش ياد مي شود.

عزمي جهاني براي سلامتي

از دلايل مرگ و مير مادران، بي توجهي نسبت به مقوله تنظيم خانواده است، زيرا برآوردهاي بين المللي حكايت از آن دارد كه حدود 350 ميليون نفر از زنان ساكن در كشورهاي در حال توسعه به اين گونه خدمات دسترسي ندارند و حدود 175 ميليون بارداري در سال، ناخواسته و ناهنگام است.


شايد يكي از علل عمده اين عدم موفقيتها را بتوان تفكرات مرد سالارانه دانست، چنان كه بنابر گزارش صندوق جمعيت سازمان ملل متحد، نزديك به يك سوم از مردان مورد مطالعه كشورهاي جهان سوم، تنظيم خانواده را مسؤوليت مشترك زوجين مي دانند و دو سوم بقيه آن را از اختيارات مرد مي دانند. در اين زمينه مردان دلايل گوناگوني را براي مخالفت خويش با اين مقوله عنوان كرده اند كه مي توان به ترس از كم شدن اقتدار و اختيار و نگراني از عوارض وسايل كنترل جمعيت اشاره كرد.


جالب اين جاست كه 65 درصد مردان ناحيه اي در كشور غنا در آفريقا معتقدند كه استفاده از روشهاي پيشگيري از باروري، زنان را به فساد مي كشاند.
حال آن كه بنابر اعتقاد صاحبنظران، منظور از تنظيم خانواده صرفاً كنترل ابعاد خانواده و كاهش جمعيت آن نيست، بلكه هدف تأمين كرامت و استقلال افراد مي باشد.

ماندانا يترا، عضو انجمن تنظيم خانواده جمهوري اسلامي ايران در همين باره مي گويد: اهميت توجه به مسأله بهداشت باروري به آن حدي رسيده كه امروزه در محافل جهاني از آن به عنوان حقوق اجتماعي و نه يك موضوع بهداشتي ياد مي كنند.


چنان كه در سال 1994 ميلادي در كنفرانس بين المللي جمعيت و توسعه قاهره به اين امر تأكيد شد كه زنان، مردان و جوانان بايد حق دسترسي به بهداشت باروري را داشته باشند و اين حق در چارچوب حقوق عمومي بشر قرار دارد.


در همين نشست اين حق در قالب بخشهايي همانند حق زندگي و سلامت افراد، حق انتخاب روشهاي پيشگيري از بارداري و... مطرح شد به طوري كه شرايطي فراهم شود كه سلامتي هيچ زني به خاطر مسايل بارداري به خطر نيفتد.


وي در ادامه اظهار داشت: در اين كنفرانس كاهش مرگ و مير مادران هدف موردنظر قرار گرفت، بنابراين قرار شد معضل ياد شده با برنامه ريزي ازسال 1990 تا 2000 ميلادي 50 درصد كاهش يابد.

بيش از 35 سال زنانگي
كاهش ميزان مرگ و مير مادران به عنوان يك هدف جهاني در كنفرانس توسعه هزاره بيست و يكم در سال 2000 ميلادي باز هم مورد تأكيد قرار گرفت.


از سوي ديگر، در برنامه كنفرانس جهاني زنان در پكن 1995 نيز مشكلات مربوط به بهداشت باروري در صدر علل مرگ و مير مادران قرار داشت، زيرا هر زن به طور متوسط 9/35 سال از دوران زندگي خود را در محدوده سنين باروري سپري مي كند كه در همين دوران بارداري، شيردهي و حتي مراقبت كودكان نيز بر عهده او مي باشد، پس همين امر توجه به سلامت زنان را بيش از پيش جدي تر مي سازد. از همين رو در راستاي خدمات دولتي، سازمانهاي غيردولتي نيز وارد عرصه شده و در اين راه مشاركت جدي مي كنند.

انجمن تنظيم خانواده
ماندانا يترا درباره فعاليت انجمن تنظيم خانواده جمهوري اسلامي مي گويد: اين انجمن در سال 1374 تأسيس شد و تاكنون به مقوله هايي مثل بهداشت بلوغ، مشاوره قبل از ازدواج، تنظيم خانواده و... پرداخته است.


اين انجمن، نهادي غيردولتي و غيرانتفاعي است و هدف آن آگاهي همه مردم درباره بهداشت باروري با توجه به اعتقادات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مي باشد.


وي اضافه مي كند: انجمن تنظيم خانواده كشور عضو رسمي فدراسيون بين المللي تنظيم خانواده است كه خود بزرگترين و قوي ترين سازمان غيردولتي در بحث بهداشت باروري در جهان مي باشد و داراي 180 عضو است.


اين عضو كميته ايدز در انجمن ياد شده مي گويد: از سال 1384 اين انجمن به عنوان مركز عالي مبارزه با ايدز در منطقه جنوب آسيا و در بين 8 كشور اين حوزه انتخاب شده است.

20 درصد مادران قرباني سقط جنين
براساس آمار موجود، 20 درصد مرگ مادران در كشورهاي جهان سوم ناشي از سقط جنين است و بسياري از مادران كه تن به اين حادثه داده اند، سالها با عوارض و بيماريها در اين زمينه دست به گريبانند.


ماندانا يترا به عنوان رئيس كميته سقط جنين انجمن تنظيم خانواده اظهار مي كند: به دليل وجود تنوع در آمارهاي ارايه شده نمي توان آمار دقيقي از اين مقوله ارايه داد، اما يكي از دلايل مرگ و مير مادران را مي توان ناشي از اين امر دانست. البته به طور كلي سقط جنين در كشور ما غيرقانوني است، ولي در شرايطي كه باعث حرج مادر شود و در 51 مورد، اجازه سقط قانوني به مادر داده مي شود.

بحرانها و بهداشت باروري
تجربه بحرانها و حوادث مختلف در سراسر جهان نشان داده است كه بسياري از جوامع از مقوله بهداشت باروري در اين مورد غفلت كرده اند.


از اين رو از حدود پنج سال پيش، آژانسهاي حمايت از حقوق بشر براي ارايه خدمات و واكنش در برابر خشونتهاي ناشي از اين حوادث فعاليت خود را آغاز كرده اند، زيرا زنان حادثه ديده به دنبال بحرانهاي ايجاد شده دچار مشكلات بيشتري چون سقط جنين غيرايمن، زايمان زودرس و... مي شوند كه سالهاي دراز آنان را دچار عوارض جسمي و روحي بسياري مي كند.

ايدز هم وارد بحث مي شود
علاوه بر مسأله حوادث و بحرانهاي متعدد، بيماريهاي عفوني نظير ايدز نيز در بحث بهداشت باروري قابل تأمل هستند، زيرا بيش از 90 درصد نوزادان مبتلا، عفونت به HIV را در طي بارداري، زايمان يا تغذيه با شير مادر گرفته اند و ريسك انتقال ايدز از مادر به نوزاد در جوامع پيشرفته بين 15 تا 25 درصد و در كشورهاي در حال توسعه بين 25 تا 45 درصد مي باشد.
البته با توجه به سير جوان شدن ابتلا به عفونت HIV نمي توان رابطه بهداشت بلوغ و عفونت HIV را ناديده گرفت.


ماندانا يترا در اين باره مي گويد: در حال حاضر بيشترين جمعيت در معرض خطر جهان در برابر HIV جوانان هستند و هر 6 ثانيه يك نفر در جهان مبتلا به اين عارضه مي شود، يعني 14 هزار نفر در ثانيه كه بخش عمده اي از آنها را جوانان تشكيل مي دهند، بنابراين بايد زمينه فعاليت خود را بر روي جوانان متمركز كرده در انجمن ما نيز بر روي آموزش همسالان تلاش شده است تا از طريق گروه همسالان مسايل متعدد اين بيماري آموزش داده شود. زيرا با توجه به عدم درمان قطعي ايدز مهمترين قدم پيشگيري است. بنابراين سعي مي شود با آگاهي از HIV و راههاي پيشگيري از آن، به جوانان مهارتهاي زندگي را بياموزيم و به آنها يادآور شويم كه در برابر خطاهايي مثل اعتياد خويشتندار باشند و در صورت هر نوع اشتباهي با قدري درايت و آگاهي عوارض آن خطا را كاهش بدهند نه آن كه يك اشتباه را با اشتباهي ديگر دشوارتر كنند، براي نمونه در صورت اعتياد از سرنگ مشترك استفاده نكنند.

كلام آخر
به هر حال تأمين بهداشت باروري زنان نه مقوله اي جنسيتي كه بحثي كلان و جامع در سطح تمام جهان است كه بي توجهي به آن مي تواند زمينه ساز آسيبهاي جدي باشد. پس بياييد با توجه بيشتر به اين حقوق انساني، جامعه خود را در مقابل بحرانها و معضلات اجتماعي حفظ كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.954s, 19q