دوری از آلزایمر با ایروبیك

۱۳۹۸/۰۷/۰۹ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 280141
دوری از آلزایمر با ایروبیك

سلامت نیوز: نتایج یك تحقیق جدید نشان داده است انجام منظم ورزش ایروبیك یا هوازی می‌تواند در پیشگیری از پیشرفت بیماری آلزایمر در سالخوردگان مؤثر باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم، در این تحقیق همچنین مشاهده شد ایروبیك توانست موجب كاهش سرعت پیشرفت زوال شناختی در مبتلایان به آلزایمر شود. این اثرات مثبت به‌طور خاص در مبتلایانی مشاهده شد كه چهار تا پنج‌بار در هفته به‌مدت نیم‌ساعت ایروبیك انجام می‌دادند.
تحقیق مذكور روی ۷۰ سالخورده ۵۵ سال به بالا و مبتلا به اختلال شناختی خفیف صورت گرفت. شركت‌كنندگان در این تحقیق در دو گروه آزمایش شدند. یك گروه به‌مدت یك سال طبق برنامه‌ای مشخص ورزش ایروبیك انجام می‌دادند و گروه دوم ورزش‌شان تركیبی از حركات كششی و تونینگ بود. هر دوی این برنامه‌های ورزشی به پیشگیری و كاهش سرعت پیشرفت زوال شناختی كمك كردند، اما روند انحطاط و تحلیل نواحی مغزی مربوط به حافظه در گروه ایروبیك كندتر گزارش شد. محققان می‌گویند ورزش ایروبیك و كشش‌ها كمكی به جلوگیری از تشكیل توده‌های آمیلوئید كه مسبب آلزایمر هستند، نكردند ولی ایروبیك توانست حافظه مبتلایان را تقویت كند.
این تحقیق نشان داده ورزش منظم می‌تواند در كاهش تحلیل مركز حافظه در مغز مؤثر باشد. آن هم به‌خصوص در كسانی كه علائم اولیه آلزایمر به سراغ‌شان آمده است. بسیاری از پزشكان بر این باورند كه ورزش به سلامت كلی مغز كمك می‌كند، اما این جزو نخستین تحقیقاتی است كه نشان می‌دهد ورزش می‌تواند به‌خصوص روی كسانی كه در مراحل آغازین آلزایمر هستند اثر بگذارد. البته هنوز هم جامعه پزشكی برای درك بهتر این تأثیر به شواهد بیشتری نیاز دارد.
منابع: medicaldaily

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.00828s, 19q