نتیجه یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد دانشجویانی که هر شب شش ساعت و نیم می‌خوابند در مقایسه با دانشجویانی که یک ساعت بیشتر می‌خوابند، در امتحانات خود ۵۰ درصد نمره پایین‌تری می‌گیرند.

خواب کمتر از هفت ساعت با کاهش ۵۰ درصدی نمره ارتباط دارد

سلامت نیوز: نتیجه یک مطالعه که به تازگی انجام شده است، نشان می‌دهد دانشجویانی که هر شب شش ساعت و نیم می‌خوابند در مقایسه با دانشجویانی که یک ساعت بیشتر می‌خوابند، در امتحانات خود ۵۰ درصد نمره پایین‌تری می‌گیرند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، این مطالعه که توسط محققان «موسسه فناوری ماساچوست» (MIT) انجام شد، نشان داد که خواب کم روی عملکرد تحصیلی دانشجویان تاثیر منفی دارد.


به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه دیلی میل،نتیجه این مطالعه همچنین نشان می‌دهد: دانشجویانی که بعد از ساعت دو بامداد می‌خوابند، حتی اگر هفت ساعت بخوابند باز هم در امتحانات عملکرد بدی خواهند داشت. یافته‌های این مطالعه شواهد دیگری را به این مسئله می‌افزاید که چرا کمبود خواب مضر است و خواب برای موفقیت دانشجویان چقدر مهم است.
این مطالعه که در مجله Science of Learning منتشر شد، در ابتدا به عنوان تحقیقی آغاز شد که رابطه میان ورزش کردن و عملکرد تحصیلی را بررسی می‌کند. به این ترتیب دانشجویان یک کلاس شیمی دانشگاه ام‌.آی.تی. در پژوهش شرکت کردند و فعالیت‌های ورزشی انجام دادند. اما محققان هیچ ارتباطی میان ورزش کردن و عملکرد تحصیلی پیدا نکردند.


«جفری گروسمن» استاد مهندسی دانشگاه ام‌.آی‌.تی گفت: با اینکه ورزش رابطه‌ای با عملکرد تحصیلی نداشت، ولی به شخصه معتقدم که ورزش تاثیر فوق‌العاده‌ای بر عملکرد شناختی دارد. در این مطالعه همچنین به این دانشجویان دستبند ردیاب داده شد تا میزان خواب آن‌ها بررسی شود. در نتیجه مشخص شد دانشجویانی که حداقل هفت ساعت در شب خوابیده بودند، در ۱۱ آزمون، سه آزمون میان ترم و امتحان نهایی خود نمرات بهتری کسب کردند.
دکتر گروسمن ادامه داد، ارتباط میان خواب و نتیجه امتحانات تعجب‌آور نیست ولی تاثیر آن بیش از حد انتظار است. بنابراین میزان خواب از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر فردی بین ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب یا نهایتا یک بامداد به رختخواب برود، عملکرد خوبی خواهد داشت. ولی اگر فرد بعد از ساعت دو بامداد بخوابد، عملکرد تحصیلی خیلی پایینی خواهد داشت.


مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا به اهمیت این موضوع تاکید کرده‌اند. به نحوی‌ که فرماندار کالیفرنیا لایحه‌ای را به تصویب رسانده که ساعت کار مدارس دولتی نباید قبل از ساعت ۸:۳۰ صبح باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =