پوست‌هاي شكننده، مشكل زمستاني همه‌ی مردم دنیا

۱۳۸۵/۱۰/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 283
پوست‌هاي شكننده، مشكل زمستاني همه‌ی مردم دنیا

در واقع حفظ سلامت پوست، موضوعي است كه سالانه جمعيت زيادي را مجبور به صرف هزينه هنگفتي مي‌كند.

خشكي پوست كه در فصل زمستان شايع است، شايد خطرناك نباشد اما عوارض ناشي از آن مثل چين‌و‌چروك‌هاي زودهنگام و پيري زودرس مي‌تواند ناراحت‌كننده و ناخوشايند باشد.

خوشبختانه بيشتر خشكي‌هاي پوست در اثر عوامل محيطي ايجاد مي‌شود. اين عوامل شامل قرارگرفتن در معرض باد، آب و هواي گرم يا سرد با رطوبت بسيار كم، استفاده طولاني‌مدت از تهويه هوا و گرماي مركزي، حمام‌كردن مفرط به‌ويژه استفاده از حمام فرنگي(وان) و استفاده از صابون‌ها يا پاك‌كننده‌هاي قوي هستند.

در اين ميان تغييرات متابوليك مرتبط با سن يا شرايط پزشكي خاص نيز مي‌تواند بر ميزان رطوبت پوست تأثيرگذار باشد.

مشكلات مزمن يا شديد پوست خشك ممكن است نياز به مشاوره با متخصصين پوست داشته باشد اما راهكارهايي مثل نوشيدن بيشتر آب، دوش‌گرفتن كمتر و مرطوب‌كردن پوست مي‌تواند بسيار مؤثر باشد.

پوست‌هايي كه مي‌شكنند

مشكل خشكي پوست مي‌تواند موقتي و زودگذر (خشكي پوست در زمستان) يا مسأله‌اي براي تمام عمر باشد. البته پوست در قسمت بازوها، قسمت‌هاي پاييني پا و كناره‌هاي شكم، خشك‌تر از ديگر قسمت‌هاي بدن است اما اين نسبت به شكل  در افراد مختلف متفاوت است.

علائم و نشانه‌هاي پوست خشك به سن، وضعيت سلامت، منطقه سكونت و زماني كه بيرون از خانه به سر مي‌بريد، بستگي دارد.

اگر پوست شما به علت عوامل محيطي يا سن طبيعي خشك است، احتمالاً يك يا چند مورد زير را تجربه كرده‌ايد:

- احساس سفت‌شدن پوست، به‌ویژه بعد از دوش‌گرفتن، حمام‌کردن یا شناکردن
- پوست شما به جای صاف‌بودن، منقبض و چروک‌دار و بدون آب به نظر می‌رسد‌.
- خارشی که ممکن است گاهی اوقات شدید شود.
- پوسته‌پوسته‌شدن شدید
- شیارها و ترک‌هاي ریز
- قرمزی شدید
- ترك‌های عمیقی که ممکن است از آنها خون بیاید.

شما ماهي مي‌شويد

خشكي پوست ممكن است مشكلات مختلفي را براي شما به وجود آورد؛ مثلا گاهی اوقات پوست فرد، فلس‌مانند مي‌شود كه به آن بیماری پوست‌ماهی هم مي‌گويند.

 این بیماری زمانی پیشرفت مي‌کند که سلول‌های پوست به شكل طبیعی پراکنده نشده و ضخيم‌تر شوند. اين پوسته‌ها کوچک بوده و از لحاظ شکل، چندضلعی هستند.

اين بيماري بیشتر قسمت‌های تحتانی پاها را درگير مي‌كند و ممکن است باعث تیرگی پوست شما شود. البته در برخي موارد این بیماری ممکن است باعث پوسته‌پوسته‌شدن عمیق پوست و شکاف‌های دردناک روی کف دست‌ها و کف پاها شود.

کودکان مبتلا به اختلالات وراثتي معمولاً در زمان تولد پوست طبیعی دارند اما در چند سال اول زندگی پوسته‌پوسته‌شدن و زمختی(خشنی) پوست آنها پیشرفت می‌کند كه با بالارفتن سن، ممکن است ناپدید شود و در زمان پیری مجدداً برگردد.

اگزما، التهاب ساده و غیرمسری پوست است و در آن جوش‌هایی همراه با خارش كه خشک یا آبدار هستند، سطح پوست را مي‌پوشانند. 

این بیماری باعث خشکی، پوسته‌پوسته‌شدن و شکاف‌های عمیق، التهاب، و خارش پوست شده و ممکن است در مواردي منجر به خونريزي شود. این بیماری بیشتر در بزرگسالان ایجاد می‌شود و بيشتر ساق پاها، روی ران و دست‌ها را درگير مي‌كند.

كمي‌ احتياط كنيد

 مواردي كه پيش از اين مطرح شد، به انواعي از بيماري‌هاي پوستي اختصاص داشت؛ حال آن‌كه بیشتر موارد خشكي پوست، به علت عوامل محیطی رخ مي‌دهد.

آب و هوا: معمولا پوست شما در زمستان يا زمانی که میزان دما و رطوبت کاهش مي‌یابد خشک مي‌شود، اما عکس این موضوع نیز درست است يعني وقتی که شما در نواحی بیابانی زندگی مي‌کنید نيز خشكي پوست اتفاق مي‌افتد.

گرمای مرکزی و تهویه هوا: اینها ممکن است از شگفتی‌های تکنولوژیک باشند اما بدبختی‌های امراض پوستی نيز هستند. در حقيقت گرمای مرکزی، بخاری‌های چوب‌سوز، بخاری‌های مخصوص گرم‌کردن فضای آزاد و شومینه‌ها، همگی رطوبت هوا و رطوبت پوست شما را می‌گیرند.

تمیزی و پاکیزگی بيش از حد: آبی که به پوست شما مي‌رسد مانند یک شمشیر یا تیغ دولبه است؛ از يك سو چربی و رطوبت سلول‌ها را حفظ می‌کند اما زمانی که شما در آن غوطه‌ور مي‌شوید، تاثیر عکس دارد.

دوش‌گرفتن و حمام‌کردن مداوم – به‌ویژه زمانی که شما دوست دارید آب دوش داغ باشد و حمام‌کردن‌تان طولانی شود- چربی موجود در پوست را تجزیه می‌کند؛ بنابراین اگر به طور مداوم در استخر‌هايي كه از كلر زياد استفاده مي‌كنند شنا کنید يا هر روز از صابون‌ها و پاک کننده‌های قوی استفاده كنيد، پوست شما خشك مي‌شود.

داروها: داروهایی مثل داروهاي مدر و آنتی‌هیستامین‌ها نیز تأثیر خشک‌کنندگی دارند.
کمبودهای غذایی: استفاده طولاني‌مدت از رژيم‌هاي غذايي كم‌چربي - به خصوص محدود در چربي‌هاي امگا‌3(روغن ماهي)، كمبود روي و ويتامين «آ» نيز سبب خشكي پوست مي‌شود.

کم‌شدن آب بدن: اسهال و استفراغ شدید، تب بالا، عرق‌کردن زیاد در طول ورزش و ننوشیدن مایعات کافی مي‌تواند باعث شود که بدن شما به جای دريافت مایعات، آنها را از دست بدهد. یکی از اولین علائم کم‌شدن آب بدن، ازدست‌رفتن خاصیت ارتجاعی پوست است.

عوامل خطرزا

خشکي پوست تقریباً یک مسأله جهانی‌ است و عوامل مشخصي باعث می‌شوند تا سفتی، پوسته‌شدن و خطوط و شیارهای نازک در پوست پیشرفت کند. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

سن: یک رژیم سالم، شامل ورزش و کاهش استرس مي‌تواند به جوان‌ترماندن شما به مدت طولانی‌تر کمک کند. با این حال علیرغم تلاش‌های زیاد شما، پوست‌تان احتمالاً بارها تغییراتی داشته است.

همان‌طور که سن شما بالاتر مي‌رود، پوست‌تان خشک‌تر می‌شود چرا كه غده‌های مولد چربی بدن، فعالیت‌شان کمتر شده و چربی زیرپوستی کاهش مي‌یابد. در اين حالت پوست شما عملکرد حفاظتی‌اش را از دست مي‌دهد.

جنسیت: اگر چه خصوصيات پوست هر شخص با سنش تغییر مي‌کند، اما رطوبت پوست مردان نسبت به خانم‌ها مدت زمان بیشتری باقی مي‌ماند و معمولا مردان کاهش نسبتاً کمي ‌در چربی پوست و عوارض جدی مثل عفونت (مخصوصاً زیر پوست) و يا قانقاریا (خوره) را تجربه می‌کنند.

آب و هوای زمستان: ترکیب دمای سرد بیرون و هوای خشک داخل، تأثیر زیان‌آور فوق‌العاده‌ای بر پوست شما دارد. هوای بادی تا حد زیادی این مشکل را تشدید می‌کند.

سیگار کشیدن: استفاده از تنباکو به خودی خود باعث خشکی پوست نمي‌شود اما چنین و چروک را به‌ویژه در اطراف چشم‌ها و لب بالا افزایش مي‌دهد. افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری هم‌سن خود، چین‌وچروک‌های بیشتری دارند.

با پزشك خود مشورت كنيد

در بیشتر موارد، خشكي پوست با درمان‌هاي متداولي كه از سوي متخصصان ارائه مي‌شود، قابل درمان است اما اگر پوست‌تان علیرغم تلاش‌های فراوان بهبود نیافته، خشکی و خارش پوست مانع خواب شما می‌شود، زخم باز دارید یا از محل خراش، عفونت خارج می‌شود، دکتر شما احتمالاً آزمایش‌هايي را تجويز و در مورد سابقه پزشکی شما سوالاتی را  مي‌كند اما در صورتی که پزشك‌تان مشکوک باشد که خشکی شما نتیجه شرایط پزشکی مثل از کار افتادن یا نقص غده تیروئید یا دیابت است آزمایشات تشخیصي دقيق‌تري را به شما پیشنهاد می‌کند.

اگر آزمایشات مشكلات جدی‌تری را نشان دهند، ممکن است لازم باشد به پزشکان دیگری از جمله متخصصان امراض پوستی که در اختلالات پوست تخصص دارند مراجعه کنید.

مراقبت از خود

اگر چه رسیدن به یک پوست بی‌عیب‌ونقص امکان‌پذیر نیست، اما سنجش‌های زیر مي‌توانند رطوبت و سلامت پوست شما را تا حدی حفظ کنند:

1 - برای بیشتر افراد، حمام‌کردن و دوش‌گرفتن روزانه، مشكلي را پيش نمي‌آورد اما اگر پوست شما خیلی خشک است، حمام‌کردن یک روز در میان بهتر است. توجه داشته باشید که بیشتر ماندن شما در آب باعث می‌شود چربی‌های محافظ پوست از بین بروند.

به همين دليل، كل شست‌وشو فقط باید چند دقیقه طول بکشد و حمام‌ها و دوش‌گرفتن‌ها باید زير 15دقیقه باشد و بهتر است به جای آب داغ از آب گرم استفاده شود و به‌ویژه زمانی که صورت خود را مي‌شویید این زمان کمتر نیز بشود.

2 - صبح‌ها صورت خود را با آب سرد بشویید و فقط در شب از شست‌وشودهنده‌ها استفاده کنید. از صابون‌های قوی و خشک اجتناب کنید.

اگر پوست خشکی دارید، بهتر است از کرم‌های پاک‌کننده یا پاک‌کننده‌های ملایم پوست و ژل‌های حمامي ‌كه حاوي مرطوب‌کننده است، استفاده کنید.

اگر احساس می‌کنید بدون صابون پوست‌تان تمیز نمي‌شود، صابون‌های ملایمي‌که چربی و روغن اضافه دارند را انتخاب کنید.

3 - سعی کنید برای هر قسمت بدن از صابون‌ها و پاک‌کننده‌های مخصوص استفاده کنید؛ مثلاً برای صورت، زیر بغل و دست‌ها و پاها هر کدام صابون و پاک‌کننده خاص خود را به کار ببرید.

4 - در وان حمام، خود را نشوييد وپوست خود را مالش ندهيد. بهتر است براي شستن پوست خود از دست‌هايتان يا اسفنج استفاده كنيد تا اين كه به آن ليف بزنيد؛ اگر چه ليف مي تواند به  از بين بردن سلول هاي مرده پوست كمك كند، اما براي پوست‌هاي خشك بسيار تحريك كننده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.66188s, 19q