خصوصیات مهم یک کرم ضد آفتاب مناسب که باید بدانید

۱۳۹۸/۰۷/۲۲ - ۱۲:۵۲ - کد خبر: 283017
خصوصیات مهم یک کرم ضد آفتاب مناسب که باید بدانید

سلامت نیوز: آیا می دانید فکر استفاده از کرم ضد آفتاب برای نخستین ‌بار به ذهن چه کسی رسید؟ اصلا چرا ضد آفتاب ابداع شد؟ شاید باورتان نشود اما اولین بار یک خلبان آمریکایی که در جنگ جهانی دوم حضور داشت، به فکر استفاده از ماده ای افتاد تا از خود و همرزمانش در برابر اشعه های فرابنفش نور خورشید محافظت کند.

به گزارش سلامت نیوز، بنجامین گرین از وازلین به عنوان ماده اصلی در ساخت ضدآفتاب ابتدایی خود استفاده کرد. 75 سال از آن زمان می گذرد و محصولات متعددی به بازار عرضه شده است که به ادعای سازندگان شان امکان محافظت کامل از پوست شما را در برابر نور خورشید و اشعه های مضر آن فراهم می کنند.


در ادامه بیشتر درمورد کرم ضد آفتاب و ویژگی های محافظتی آن بخوانید.


تفاوت بین اشعه هایUVA وUVB در چیست؟
UVA و UVB دو باند اشعه های فرابنفش خورشید به شمار می روند که به سطح زمین می رسند. شدت نفوذ اشعه های UVB مانند اشعه های UVA نیست؛ با این حال، این اشعه می تواند باعث آفتاب سوختگی شوند. همچنین آنها نقش مهمی در به وجود آمدن سرطان پوست دارند.
اشعه های UVA نیز به شکل گیری سرطان پوست کمک می کنند و نفوذ آنها به سطوح عمیق تر پوست منجر به پیری زودرس و چین وچروک پوست می شود. 95 درصد اشعه های فرابنفشی را که به سطح زمین می رسند اشعه UVA تشکیل می دهد.


SPF ضد آفتاب چیست؟
SPF مخفف عبارت «sun protection factor» است به معنای «عامل محافظت در برابر خورشید» که معمولا روی بسته بندی کرم ضد آفتاب قید می شود. SPF درجه محافظت در برابر اشعه های فرابنفش از نوع UVB یک ضدآفتاب را نشان می دهد.
متخصصان پوست معمولا استفاده از ضدآفتاب هایی با SPF حداقل ۳۰ را پیشنهاد می دهند که پوست را در مقابل ۹۷ درصد اشعه های UVB خورشید محافظت می کند.
بسیاری تصور می کنند هر چه میزان SPF یک ضدآفتاب بیشتر باشد، تأثیرگذاری بیشتری در مهار اشعه های مضر دارد؛ در حالی که SPF 100 یا بالاتر از آن، قدرت محافظتی بیشتری از ضدآفتاب هایی با مقدار SPF 50 ندارد که 98 درصد اشعه های UVB را مهارمی کنند.
برای اینکه مطمئن شوید از ضدآفتابی استفاده می کنید که به اندازه کافی از پوست تان در مقابل اشعه هایUVA وUVB محافظت می کند، باید به دنبال عبارت طیف گسترده (Broad Spectrum) روی بسته ضدآفتاب تان باشید.


چگونه و چه زمانی باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنم؟

همانطور که می دانید، برای تمام سطوح پوست که با لباس پوشیده نمی شود باید از ضدآفتاب استفاده کنید. ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل، روی پوست خشک تان ضد افتاب بزنید.
توجه کنید که باید هر دو ساعت یک بار ضدآفتاب را تجدید کنید. اگر در حال شنا یا عرق کردن هستید، باید در فواصل کمتری ضدآفتاب تان را تجدید کنید.
برای به حداکثر رساندن SPF ضدآفتاب تان، باید به میزان زیاد از ضدآفتاب خود استفاده کنید. اکثر افراد فقط از 25 تا 50 درصد مقدار توصیه شده ضدآفتاب استفاده می کنند؛ درحالی که مقدار توصیه شده برای کل بدن برابر با تقریبا 30 گرم ضدآفتاب (مقدار یک توپ تنیس) در هر بار استعمال است.


استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان
هرگز روی پوست نوزادتان تا قبل از 6 ماهگی ضد آفتاب نزنید. اگر سن کودک تان کمتر از ۶ ماه است و شرایط به گونه ای است که در معرض خورشید قرار می گیرد، از لباس های محافظ برای او استفاده کنید و او را در سایه نگه دارید تا در مقابل نور خورشید از او محافظت شود.


مضرات آفتاب برای پوست را بشناسید!

خورشید دو نوع اشعه از خود ساطع می کند: اشعه های فرابنفش با طول موج کوتاه به نام B (UVB) و اشعه های فرابنفش با طول موج بلند به نام A (UVA). اشعه های UVB مسبب آفتاب سوختگی هستند. برای همین است که بسیاری از ضد آفتاب ها روی اشعه UVB متمرکز هستند.
این تمرکز، باعث نادیده گرفتن اشعه های UVA و نفوذ آنها به پوست می شود و ما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست قرار می دهد.
اشعه های UVA نسبت به اشعه های UVB به طور عمیق تری در پوست نفوذ می کنند که اغلب باعث آسیب های طولانی مدت چون چین وچروک می شوند. این اشعه ها به طور بالقوه باعث آغاز تغییراتی در سطح سلولی می شوند و این امر ممکن است منجر به سرطان شود.
خطر ابتلا به سرطان پوست صرف‌نظر از سن، جنسیت و نژاد برای هر کسی وجود دارد. در حقیقت، برآورد شده است که از هر پنج آمریکایی، یک نفر در طول دوره زندگی خود به سرطان پوست گرفتار می‌شود.
زمانی که در حال خرید ضدآفتاب هستید، به دنبال ضدآفتاب هایی باشید که عبارت محافظت طیف گسترده (Broad Spectrum) در برابر اشعه هایUVA وUVB روی آنها درج شده باشد. در واقع، به دنبال ضدآفتاب هایی باشید که حاوی این مواد مؤثر باشد: آووبنزون، اکامسول، اوکسی بنزون، دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی.
منبع:
Medb.ir
https://lafarrerr.com

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.3973s, 19q